Все повече българи да развиват симптоми на разширени вени вследствие

...
Все повече българи да развиват симптоми на разширени вени вследствие
Коментари Харесай

Пандемията увеличи броя на хората, които страдат от разширени вени |

Все повече българи да развиват признаци на разширени вени в резултат на обездвижването и изолацията, наложена от пандемията. Мнозина от тях подценяват първите признаци и не търсят своевременна помощ от доктор експерт, доц. Димитър Петков, ръководител на Българското национално сдружение по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология (БНДСЕХА).

Статистиката от последната година, че все по-голям % от новодиагностицираните пациенти са хора на възраст сред 30-50 година, което приказва за „ подмладяване “ на болестта. Още по-притеснителен е фактът, че половината от тях не са били лекувани, макар че са имали признаци от две и повече години. “

Националната осведомителна акция „ Вземи краката си в ръце интензивно “ започва за четвърта поредна година
От Българското национално сдружение по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология излязоха с общо мнение за нуждата от по-добра осведоменост на българите по отношение на хроничната венозна болест.

„ За да разпространяваме сериозността на болестта хронична венозна болест, за четвърта поредна година организираме огромната медийна самодейност. Целта на всички нас е като тим с задача да работим за по-добрата осведоменост на популацията за аргументите за поява, рисковите фактори и признаците на болестта. Идеята ни е още веднъж да включим и известни лица като посланици на акцията, с цел да достигнем до оптимален брой хора “, съобщи доцент Петков.

Водещи лекари в региона на венозната патология у нас излязоха с общ апел за нуждата от повишение на информираността на здравните експерти и на пациентите по отношение на ранната диагностика и своевременното лекуване на болестта посредством осъществяване на регулярни просветителни начинания.

Становището на специалистите има за цел също и да удостовери изгодите от навременното лекуване на пациенти във всички стадии на хроничната венозна болест с венотонични лекарства, съгласно интернационалните и националните управления за диагностика и лекуване.

„ Хроничният и напредничав темперамент на венозната болест изисква провеждането на редовно и дълготрайно лекуване с венотонични лекарства, съгласно най-новите научни доказателства и рекомендациите на водещите специалисти, залегнали в неотдавна направеното Консенсусно мнение за лекуване на ХВБ. Ключова е ролята на всички нас - здравните експерти – съдови хирурзи, ангиолози, общопрактикуващи лекари, фармацевти, които би трябвало да обясняваме на пациентите, че така наречен разширени вени не са единствено козметичен проблем, а заболяване, в основата на което стои венозно инфектиране. Важно е да противодействаме на този инфекциозен развой и да наблегнем на нуждата от навременна и непрекъсната грижа за венозното здраве, както при всички останали хронични болести като артериална хипертония, диабет и други “, отбелязва доцент Петков.

Според него е от извънредно значение хората да са добре осведомени за главните рискови фактори за развиване на болестта: наднормено тегло, липса на придвижване, небалансиран хранителен режим, фамилна обремененост. Освен това, при поява на тревожни признаци като отмалялост в  крайниците, болежка и тежест, крампи и подуване , е належащо пациентите да потърсят своевременна консултация с медицински експерт.

Тази година акцията „ Вземи краката си в ръце интензивно “ още веднъж включва множество дейности като обичайните безвъзмездни профилактични прегледи в цялата страна , издание на данни от национално скринингово проучване по отношение на заболеваемостта, изявленията с специалисти и други

Организаторите насочат следващо предизвикателство към хората с концепцията да ги подтикват да се движат интензивно през идните летни месеци. Инициативата „ Пътешествие с задача “, която предходната година стимулира стотици хиляди души да вземат участие и да изминат дружно 10 млн. крачки, в този момент се разпростира повече.

От май до септември 2022 година хората ще имат опция да се включат в „ Пътешествие с задача из Европа “. Така всички участници в „ Отбор с задача “ в тазгодишната конкуренция ще могат дружно да реализират още по-голямата цел от 12 млн. извървени крачки. Локациите ще включват освен красивите направления в България, както беше предходната година, само че и разнообразни страни в Европа. Всеки участник ще може да следи броя на извървените крачки във и на уеб страницата.

Запленяващият танц „ Краченица “, основан особено с грижа за дейни и красиви крайници, също ще има значимо място в тазгодишната акция. Всяка стъпка от специфичната хореография усъвършенства венозната циркулация, тонизира и подкрепя чувството за лекост. Кампанията „ Вземи краката си в ръце “ ще се осъществя в месеците април – септември 2022 г. 

За хроничната венозна болест

Вените са съдовете, по които кръвта се движи към сърцето. За разлика от артериите, венозните стени нямат лични мускулни нишки. Еднопосочното придвижване на кръвта в тях се дължи на венозните клапи и на съкращението на близките мускули. Следователно, когато вървим и мускулите ни се редуцират, те подкрепят напредването на кръвта по вените.

Когато дълготрайно време стоим, кръвта забавя придвижването си и се задържа в най-ниско разположените елементи на тялото. В дълготраен проект нарасналото налягане води до разпределяне на венозните стени, а венозните клапи, които се грижат кръвта да се движи единствено към сърцето, към този момент не работят вярно. Вследствие на увреждане на венозните клапи, част от изпомпаната кръв се връща назад в долните крака, развива се венозна хипертония и се стига до разширението на вените. В този етап към момента не се виждат трайно разширени венозни съдове, заради което рядко се обръща внимание на ранните признаци, които са: лесна уморяемост; тежест; болка; зачервяване; възприятие на затопляне; мравучкане; разбиране през нощта; подути глезени в края на деня.

Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР