Все по-малко вероятно е държавата да приеме бюджет за 2025

...
Все по-малко вероятно е държавата да приеме бюджет за 2025
Коментари Харесай

Служебният кабинет се двоуми дали да прави проектобюджет за 2025 г.

Все по-малко евентуално е страната да одобри бюджет за 2025 година в точния момент. Дори и партиите в Народното събрание да се спогодят за избор на ръководител и да стартират действително работа, по никакъв начин не е несъмнено, че служебният кабинет ще внесе проектобюджет за следващата година. 

Служебният министър председател Димитър Главчев разгласи пред публицисти, че в случай че се образува постоянно държавно управление, най-добре е то да внесе главния финансов закон на страната за 2025 година " Ако пък няма да има служебно държавно управление, то тогава е извънредно рисково ние да внасяме бюджет в предизборна обстановка, защото той може да бъде взривен и става рисково “, сподели Главчев. И напомни по какъв начин в предходни сходни предизборни обстановки сред първо и второ гласоподаване на закона за държавния бюджет депутатите прокарват куп непланирани оферти за по-големи разноски. 

Главчев прикани депутатите да стартират диалози, които да доведат до избор на ръководител на Народното събрание и до съставяне на държавно управление с политическа поддръжка и изясненост кой носи отговорност.

Започването на Новата година без бюджет на страната ще бъде следващ казус за последните три години на непрестанни предварителни избори. Това се случи първо през 2022 година, когато бюджетът от предната година продължи да работи до април. След това действието на бюджет 2022 година бе удължено доникъде на 2023 г.

Проблемът в този момент е, че в случай че Народно събрание не избере собствен ръководител и не може да проработи до края на тази година, няма да има кой да гласоподава удължение на остарелия бюджет през 2025 г.

" Това значи блокиране на всички съществени системи на страната. Държавата може да спре да действа ", разяснява пред БНР някогашният финансов министър на ГЕРБ Владислав Горанов. Той изясни, че в закона за бюджета се съдържат значими индикатори като фамилните помощи за деца и други заплащания, свързани с държавното публично обезпечаване и здравната каса. В закона за бюджета е избран и лимитът на държавния дълг и без да бъде гласуван, страната не може да поеме нов дълг и да се финансира.

Гласуването в Народно събрание на Закон за удължение на действието на остарелия бюджет дава отговор на всички тези въпроси, само че до момента страната ни не е изпадала в обстановка да няма кой да гласоподава и даже и удължение.

Според Горанов уклончивата позиция на служебния министър председател Главчев към внасянето на проектобюджет е доста притеснителна, тъй като това е " тичане от отговорност ". " Дори и най-лошият бюджет да бъде импортиран, е по-добре от никакъв, тъй като слага основата за спор измежду политиците ", счита Горанов. 

Единствено държавното управление - постоянно или служебно, може да внесе в Народното събрание за разискване план на бюджет на страната. Затова отвод от страна на Главчев да направи това, ще бъде лична негова неточност, счита Горанов.

По думите на Главчев досега финансовото министерство е показало единствено ограничения по какъв начин да бъде непокътнат недостиг не повече от 3% и следващата година, с цел да може България да кандидатства за еврозоната. Наскоро той разгласи, че в края на годината страната ни ще покрие последния аршин за инфлацията за влизане в еврозоната, при което държавното управление ще изиска ексклузивен отчет от ЕЦБ и Европейска комисия. Не е ясно обаче, дали подобен отчет може да бъде пожелан, в случай че страната ни остане незнайно време без бюджет за 2025 година с ясни параметри.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР