Образователната програма на ретроспекцията на българските участия във Венецианското биенале

...
Образователната програма на ретроспекцията на българските участия във Венецианското биенале
Коментари Харесай

Финал на Acqua alta този уикенд

Образователната стратегия на ретроспекцията на българските участия във Венецианското биенале през тази седмица предлага още една гостуваща лекция и кураторски тур.

На 15 февруари (събота) от 15.00 часа в изложба „ Капана “ ще гостува кураторката на българското присъединяване от 2022 година – Ирина Баткова.

59-ото Венецианско биенале е отсрочено с една година поради международната пандемия от Covid-19. Изданието на биеналето се реализира вместо през 2021 през 2022 година Конкурсът за българското присъединяване следва това отсрочване и е разгласен в края на миналата на биеналето година.

Проектът „ Ето къде си “, с който Михаил Михайлов и кураторката Ирина Баткова печелят състезанието, показва две серии от рисунки – Dust To Dust („ Прах при прахта “) и Weak Points („ Слаби страни “). Художникът рисува с прахта, която събира от ателието си, като я трансформира по този метод в облик и знак на преминаващото време, на цената и преходността на всичко предметно.

Ирина Баткова ще опише по какъв начин тези работи бяха показани във Венеция и какъв беше техният опит тогава с биеналето.

На 16 февруари (неделя) от 15.00 часа Светлана Куюмджиева ще води публиката в изложбата и ще опише повече за изследването при основаването на този ретроспективен план.

Ирина Баткова е публицист и куратор, живеещ и работещ в София. Работила е като организатор в Софийска градска художествена изложба, шеф на Галерия Шипка 6, шеф на изложба „ Витоша “, артистичен шеф и куратор на изложба „ +359 “

(Водната кула в кв. „ Лозенец). През 2005 година основава самостоятелната платформа Art Project Depot за планове в региона на актуалното изкуство и просвета. От

2021 година е създател и куратор на интернационалната сбирка „ Хербариум “. Проектът изследва работната среда в актуалната просвета и показва в къси филми образните актьори, които се включват в сбирката. Куратор е на изложения, показани в: Йеребатан Сарнъджъ, Истанбул, Кюнстлерхаус, Виена, Национален център за модерно изкуство „ Баня Старинна “, Пловдив, „ Държавен музей на ориенталското изкуство “, Москва, Софийски боеприпас – музей за модерно

изкуство, София, Градска художествена изложба „ Борис Георгиев “, Варна и други

Светлана Куюмджиева е историк на изкуството, критик и куратор, лекар по изкуствознание. От 2003 до 2013 година работи в изложба Credo Bonum (открита през 2003 като изложба СИБАНК) с стратегия от над 100 осъществени изложения и се изявява като създател на самостоятелни планове, сред които изложбите „ Дързост и хубост “, „ Изкушението Чалга “ и Седмица на актуалното изкуство в Пловдив. Участва в десетки специализации и резиденции в Германия, Австрия, Съединени американски щати, Южна Корея, сред които резиденциите CEC ArtsLink, KulturKontakt, натоварен курс за куратори към биеналето в Гуанджу и други От 2015 до 2021 година е артистичен шеф на плана Пловдив – Европейска столица на културата 2019.

Проектът се осъществя от Градска художествена изложба – Пловдив взаимно с Община Пловдив и с финансовата поддръжка на Национален фонд „ Култура “.
Източник: plovdiv-online.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР