Все още има българи, които искат да се завърнат в

...
Все още има българи, които искат да се завърнат в
Коментари Харесай

Кризата с коронавируса продължава да връща у нас българи, загубили работата си в чужбина


Все още има българи, които желаят да се завърнат в България. Повечето от тях са такива, които живеят непрекъснато в чужбина и заради рецесията са изгубили работата си или желаят да се върнат, тъй като тук се усещат по-сигурни. Това съобщи в ефира на Българска национална телевизия външният министър Екатерина Захариева.

Ние непрекъснато подкрепяме българските жители зад граница и органзираме " зелени коридори " за тяхното прибиране, сподели Захариева.

Тя прикани да бъдем солидарни към тези, които се връщат, тъй като това са български жители. Тези, които подлагат на критика, да се слагат на тяхно място, тъй като някои от тях бедстват.

Захариева обаче съобщи, че в Министерство на външните работи получават от ден на ден сигнали от хора, които са се прибрали у нас и в този момент желаят да се връщат. Тя прикани да не пътуват или в случай че това се постанова, да е единствено в краен случай.

Това се отнася и за сезонните служащи, които отиват в чужбина - Захариева ги прикани да си останат тук, тъй като и у нас има потребност от сезонни служащи.

Външният ни министър разяснява и последния Европейски съвет, на който още веднъж породиха разногласия сред страните членки във връзка с финансирането на икономическото възобновяване след пандемията на ковид.

Захариева дефинира разногласията сред Севера и Юга като нещо обикновено и не нещо ново.

В случая за опълчването има доста условия - пандемията от ковид и от ден на ден разтящите терзания по какъв начин ще възстановим стопанските системи, Брекзит, по-малко бюджет - повече упоритости и непредвидената потребност от повече средства за възстановяваве на стопанските системи, и за повече работни места.

" Спомняме си тежките продължаващи над 20-30 часа, няколко нощи съвещания на Съвета по време на рецесията 2008-2009 година. Но мисля, че в този момент Съюзът е по-подготвен, тъкмо вследствие на основаните механизми, в резултат на икономическата рецесия 2008. В момента в действителност има доста разногласия - би трябвало ли да се усили вноската за идващия бюджет поради новите условия. Имаше подобен спор още за Брекзит. Сега е ясно, че ще имаме потребност от повече пари за възобновяване на стопанските системи. Трябва ли да се поеме от еврозоната т.нар коронаоблигации - това което желаят Франция, Италия, Испания и Гърция - по този начин да се каже Юга ", сподели Захариева.

Тя допусна, че водачите на Европейски Съюз ще стигнат до единодушие, само че сигурно няма да е елементарно. Европейският съвет ще заседава още веднъж на 6 май.

По връзки на България Захариева съобщи, че част от ограниченията, които българското държавно управление приема и актуализира се финансират от европейски средства. " Бързо получихме единодушие за пренастройване на стратегиите, тъй че да се употребяват средства за битката с пандемията. За идващия бюджет също ще има такива средства ", сподели тя.

По думите и европейска взаимност има. " 1 милиарда и 300 млн. са от европейската взаимност в България, обвързвана с ограниченията - това са парите, които имахме по стратегиите, само че част от тях щяхме да върнем ", сподели Захариева.

" Разбирам недоволството първоначално, тъй като никой не очакваше мащабите на тази рецесия. За по-малко от седмица се пренастроиха стратегиите, провежда се единна социална поръчка на европейско равнище, сътвориха се зелените коридори. Много бързо европейските инсттуции съумяха да се ориентират в тази обстановка ", добави още тя.

По отношение на рухването на ограниченията, външният министър е безапелационен, че те не би трябвало да падат, а да бъдат поетапни.

" Много добре, че Комисията предложи обща връзка за координирано излизане от първия стадий, тъй като тази рецесия няма да завърши с разформироване на ограниченията. Има страни, които са доста наранени. Слава Богу, България е по-малко наранена ", добави Захариева.

Тя посочи, че проектът на Европейска комисия е образцов. Отхлабването на ограниченията би трябвало да се основава на научни обстоятелства, на това какъв е растежът на зоболяемостта, потенциалът на болничнните заведени, потенциалът на страната да работи.

Важна е координацията с обособените страни. Всяка страна съгласно сиуацията дефинира ограниченията, само че те не би трябвало никога да падат внезапно.

 
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР