Времето тече бързо. Екипът, работещ върху мисията на марсохода “Кюриозити

...
Времето тече бързо. Екипът, работещ върху мисията на марсохода “Кюриозити
Коментари Харесай

Измина един месец от приземяването на марсохода “Кюриозити” на повърхността на Червената планета!

Времето тече бързо. Екипът, работещ върху задачата на марсохода “Кюриозити ” през вчерашния ден означи цялостен един месец работа на повърхността на Марс – тъкмо толкоз време измина от приземяването на тежащата един звук мобилна лаборатория в долините на кратера Гейл.

Вчера НАСА излъчи телеконференция по отношение на настоящия статус на марсохода. Той продължава да бъде в чудесно положение и всичките му съществени системи работят съгласно упованията. “Кюриозити ” към този момент се придвижва към завладяващ за учените район с име Гленелг и е минал общо 109 метра!

 Curiosity stretches arm

Тази фотография, снимана на 6 септември 2012 година, демонстрира разгърната роботизирана ръка на марсохода “Кюриозити ” на фона на марсианския пейзаж. Photo credit: NASA/JPL-Caltech

През идващите няколко дни обаче екипът има намерение да спре напредването на “Кюриозити ”, с цел да организира проби на инструментите на роботизираната му ръка. Някои от най-мощните принадлежности на марсохода са ситуирани точно на тази ръка. Ръката разполага с машина за дълбаене, която може да пробива дупки в скалите с дълбочина 2.5 сантиметра, машина за копаене на почвата, колектор за проби, спектрометър и мощен микроскоп с камера!

Марсоходът “Кюриозити ” на стойност $2.5 милиарда $ е най-сложната планетарна задача на НАСА, провеждана до този миг. Тя ще би трябвало да разгадае някои от най-вълнуващите научни загадки на Марс.

Днес Марс съставлява голяма, студена и суха пустиня. Гигантски облаци от прахуляк биват издигани от ветровете на Червената планета и от време на време затъмняват Слънцето в продължение на месеци. Но данни от предходните марсоходи на НАСА “Спирит ” и към момента работещият “Опортюнити ”, както и от орбиталните галактически сонди, демонстрират, че в миналото Марс не е бил подобен – на неговата повърхнина в далечното минало са се простирали реки и езера. Ние сме пристигнали с роботизираните си сонди прекомерно късно, когато Марс към този момент е леден и необщителен – и се опитваме да разгадаеме тайните му след милиони години. Много неща не знаем за Червената планета – не знаем какъв брой време е траял този топъл интервал и дали превръщането на Марс от топла в студена планета е станало внезапно, или е бил муден и еволюционен развой. И най-важното – ние не знаем дали на Марс е имало живот и дали към момента има живот.

Марсоходът “Кюриозити ” е изпратен да учи кратера Гейл, в средата на който се извисява внушителната планина Шарп. Орбиталните сонди са изпратили данни, съгласно които в този кратер и на неговата планина има голям брой седиментни скали и глини. Всички видове минерали, които се образуват под въздействието на вода, могат да се намерят на това място. Глините могат да изолират органичните субстанции от външно въздействие, също както и костите на динозаври са се запазили тук, на Земята. Марсоходът “Кюриозити ” ще търси следи от тези органични субстанции. Ще успее ли да ги открие? Много учени считат, че “Кюриозити ” е изцяло в положение да открие освен органика, само че и живот, в случай че въобще има подобен.

Първото място, към което “Кюриозити ” се е отправил, се назовава Гленелг. Специалистите са открили, че на това място се пресичат общо три вида марсиански терен. Там марсоходът ще употребява пробивното си устройство за пръв път.

Мисията на “Кюриозити ” се чака да продължи най-малко две земни години.

Източник: cosmos.1.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР