Синоптиците смаяха с прогноза, не е за вярване какво се задава тази седмица
Времето през новата седмица ще е типично за май. До обяд ще имаме и повече слънчеви часове, а в следобедните часове атмосферата ще е нестабилна, с превалявания и гръмотевици, най-вече в планинските региони. Няма да е уместно за туризъм по планините, тъй като вероятността от гръмотевични стихии е висока през цялата седмица, пишат синоптиците от Meteo Balkans.
Температурите ще се покачват и ще са към междинните стойности за май.
Времето във вторник
През нощта срещу вторник над Западна България ще се задържи с раздрана висока облачност, до момента в който на източна ще бъде най-вече ясно.
През деня във вторник над Югозападна и Южна България облачността ще се усили. Очакваме превалявания и гръмотевични стихии. Повече слънчеви часове се чакат над Централна и Източна България. Дневните температури във вторник за малко ще се покачат и оптималните тук-там в Дунавската низина ще надминат 25°-27°С.
През нощта срещу сряда започналите превалявания над Южна Българя ще обзет и крайните източни региони. Вятърът ще е сдържан от североизток.
Времето в сряда и четвъртък
В сряда валежите ще са на повече места. В следобедните часове ще се развива купесто-дъждовна облачност и на доста места ще паднат обилни превалявания, съпроводени и от гръмотевици. Повишава се вероятността и от градушки. Вятърът ще се ориентира от североизток и ще прониква студен въздух.
Температурите ще се намаляват. Очакваните минимални температури ще са сред 12° и 13°, а оптималните – сред 20° и 23°.
В четвъртък отново атмосферата ще е нестабилна. До обяд ще се задържи с раздрана облачност. Следобед още веднъж ще стартират превалявания над цялата страна. Ще духа слаб до сдържан източен вятър, ще продължи да прониква студен въздух.
Времето в петък и до края на седмицата
В петък до обяд облачността краткотрайно ще се раздира и ще понижава до слънчево време.
Следобед над Централна и Източна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и тук-там ще превали и прегърми. Максималните температури ще са най-вече сред 23° и 25°, малко по-ниски – по Черноморието – до 20-22°С. През почивните дни до обяд ще е най-вече слънчево. След обяд над Източна България ще се развива купести-дъждовна облачност. Температурите ще се покачват.
Седмичната прогноза е направена въз основата на Европейския модел за средносрочни прогнози и GFS.Както нееднократно сме подчертавали, сходни прогнози са несигурни в по-дългосрочен, 7-дневен проект и е допустимо да претърпят промени, по тази причина следете и ежедневните прогнози на Meteo Balkans за най-навременните актуализации.




