Войната в Украйна, санкциите и срива на рублата предизвикаха хаос

...
Войната в Украйна, санкциите и срива на рублата предизвикаха хаос
Коментари Харесай

Колко загубиха руските олигарси след санкциите?

Войната в Украйна, глобите и срутва на рублата провокираха безпорядък в ориста на най-богатите хора в Русия.

В листата на международните милиардери на Forbes за 2022 година има 83-ма руснаци, което е по-малко от 117-те предходната година. Останалите в класацията съветски милиардери имат благосъстояние на стойност общо 320 милиарда $, което е със смайващите 263 милиарда $ по-малко от преди година.

Тези милиардери са изгубили приблизително 27% от благосъстоянието си - или 2 милиарда $ на човек, от предходната година до през днешния ден.

Шестима магнати означиха спад в благосъстоянието си с двуцифрена сума от милиарди долари:

Леонид Михелсон (-10,9 милиарда долара);

Алексей Мордашов (-15,9 милиарда долара);

Генадий Тимченко (-10,7 милиарда долара);

Вагит Алекперов (-14,4 милиарда долара);

Сюлейман Керимов (-11,4 милиарда долара);

Татяна Бакалчук ​​(-10,9 милиарда долара).

Тридесет и пет руснаци, които бяха милиардери предходната година, изпаднаха от класацията през 2022 година Сред най-забележителните отпаднали: съветският банкер Олег Тинков и софтуерният колос Аркадий Волож.

Междувременно през последната година се оказа, че в Русия има единствено двама нови жители милиардери: Денис Свердлов от основаната в Лондон компания за електрически автомобили Arrival и Егор Кулков, един от първите сътрудници в Pharmstandard, основана в Москва фармацевтична компания, а в този момент вложител в CMR Surgical, производител на роботи хирурзи. Тази компания събра 600 млн. $ финансиране през 2021 година

Ето шестима от най-забележителните руснаци, чиито положения се сринаха, в това число тримата най-големи губещи:

(Нетната стойност е към 11 март 2022 г.; сравненията са по отношение на 5 март 2021 г.)

Владимир Лисин

С 26,2 милиарда $ преди глобите, в този момент с 18,4 милиарда $. Загубите му се равняват на 7,8 милиарда $.

Лисин е най-богатият човек в Русия, само че за една година е „ олекнал “ със 7,8 милиарда $, или 30% от цялото си благосъстояние, което през предходната година е възлизало на с 26,2 милиарда $. Неговата група от компании NLMK е един от най-големите производители на стомана в Русия.

Един от първите милиардери, които обществено подлагаха на критика войната, той сподели, че „ изгубените животи “ в Украйна са „ голяма покруса, която е невероятно да бъде оправдана “. За разлика от доста други съветски олигарси, Лисин не е бил персонално глобен.

Роман Абрамович

От 14,5 милиарда $ положението му в този момент е оценено на 6,9 милиарда $. Загубите му след глобите се равняват на 7,6 милиарда $.

Въпреки че притежателят на футболния клуб „ Челси “ направи първите си милиарди по време на поссъветския интервал от ерата на президента Борис Елцин, през днешния ден Абрамович е най-разпознаваемото лице на милиардери, които изпитаха големи загуби, с помощта на глобите.

През последните седмици се говореше даже, че най-вероятно олигархът е бил токсичен, до момента в който помагаше за мирните договаряния сред Русия и Украйна.

Поне четири от активите му, в това число аероплан Gulfstream G650, лондонско имение с 15 спални на стойност 140 млн. $ и обичаният му футболен тим „ Челси “, са замразени от западните държавни управления.

Той беше заставен и да пусне „ Челси “ за продажба поради глобите. Абрамович има дялове и в два съветски стокови колоса – „ Евраз “ и „ Норилск никел “, които са изгубили милиарди от цената си след глобите. Междувременно двете му яхти на стойност 900 млн. $ са дебаркирали към Турция.

Владимир Потанин

От 27 милиарда $ преди войната, в този момент е със 17,3 милиарда $. Загубите му се равняват на 9,7 милиарда $.

Потанин е вторият най-богат човек в Русия сега. Той също е от групата на олигарсите, които натрупаха благосъстояния при прехода от Елцин към Путин. 35-процентният дял на Потанин в компанията за рандеман на никел и паладий Norilsk Nickel беше това, което накара благосъстоянието му да се изпари, след нахлуването на Русия в Украйна, макар че акциите се възвърнаха единствено седмиците по-късно.

Източник БТВ

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР