Войната в Украйна и агресивната политика на Русия създават в

...
Войната в Украйна и агресивната политика на Русия създават в
Коментари Харесай

Как войната в Украйна се отразява на Молдова?

Войната в Украйна и нападателната политика на Русия основават в Молдова паники във връзка с сигурността на страната. Вчера " Уиз Еър " разгласи, че стопира полетите до Кишинев. А неотдавна президентът Мия Санду назначи нов министър председател на Молдова и предизвести, че Русия се пробва да дестабилизира страната.

Още по тематиката в изявлението на Йоана Левиева-Сойър с анализатора Станислав Секриеру.

Молдова има ново държавно управление. Стабилно ли е то? Каква е неговата стратегия? Ще се придържа ли към проевропейската ориентировка, която имаше предходното държавно управление?

- Правителството е устойчиво, защото ръководещата партия има болшинство в Народното събрание. За това можахме да съставим това държавно управление след минимални кадрови промени. По въпроса дали ще поддържа курса или не, отговорът ми още веднъж е обвързван с ръководещата партия, която е проевропейска. Това държавно управление несъмнено ще резервира досегашния курс. Вероятно акцентите леко ще се трансформират, като чакам фокусът в по-голяма степен ще бъде върху сигурността. Но в това време ще се опитаме да ускорим осъществяването на промените и да стартираме диалозите за присъединение. Това е амбициозно за тази година.



Чухме от молдовските водачи за съветски проект за дестабилизация на страната. Какво се знае за това обществено и обезпокоеното ли е обществото в Молдова?

- Не знам детайлности за проекта. Онова, което знаем е, че през последната година Русия се пробва да дестабилизира обстановката в Молдова. Това се случва като стопира доставките на газ, понижава ги доста. Също по този начин, вкарва ембарго върху продуктите, изнасяни от молдовските селско-стопански производители в Руската федерация. Финансира и политически партии, които провеждат платени митинги. Можете да видите, че Русия е употребила към този момент богат инструментариум, с цел да дестабилизира Молдова. Така че за молдовското държавно управление това не е нещо ново. Може би тази информация е оповестена обществено информация, защото Русия се е опитвала да възнамерява да направи нещо по-сериозно и е имало опити това да бъде предотвратено, с цел да стане ясно, че управляващите знаят какво се случва, какво приготвя Русия.

До този миг обаче това държавно управление е било много бързо. Има доста добра съгласуваност и с украинското държавно управление в обмена на информация. Досега са били много сполучливи при предотвратяването на постъпващи закани от Руската федерация.

Страхува ли се Молдова, че е допустима инвазия и против нея? И каква поддръжка от Запада се надявате да получите и Ви е нужна?

- Мисля, че най-опасната обстановка беше през предходната пролет. Тогава съветските бойци напреднаха в южна Украйна. Очакванията бяха те да стигнат доста бързо в Одеса, а от Одеса до Молдова са единствено 60 километра. Мисля, че тази опасност е избледняла. Голям принос за това има украинската отбрана на личната ѝ територия. Не може да се изключи напълно опцията Русия да настъпи в Молдова. Но мисля, че в този миг възможностите са по-малки спрямо предходната пролет.

А какво ще кажете за Приднестровието? Очаква ли Молдова някаква ескалация там?

- Приднестровието е регион, който доста разчита на износа за европейския пазар. Той е мощно комерсиализиран и има интерес от опазване на статуквото. Интересът на Молдова, до момента в който продължава войната в Украйна - е да поддържа успокоение и мир в региона. Миналата година имаше 4 детонации. Не беше ясно открито кой стои зад тях, от това, което видяхме в публичното пространство и реакциите на сепаратистки органи. Но ние се опитахме да стабилизираме обстановката.



СНИМКИ: БГНЕС

Какво е ситуацията като цяло в страната Ви през днешния ден? Какво влияние оказаха войната, бежанците? Как се оправя стопанската система?

- Икономиката не се оправя доста добре. На първо място, тъй като Одеса беше главен пункт за импорт за Молдова. Тя се намира наоколо, по тази причина е на ниска цена и бързо решение. В резултат от блокадата на Одеса, Молдова трябваше да преразгледа, или търговците трябваше да преразгледат логистиката, което направи вноса по-скъп и го удължи, тъй че времето за това стана повече от 1 или 2 седмици.

На второ място са възходящите цени на европейския пазар, които частично също са резултат от стореното от Русия, защото покачиха сметките за електричество и за газ. Това по естествена метод увеличи инфлацията - мисля, че над близо 30 %.

Що се отнася до рецесията с бежанците, мисля, че първоначално тя оказваше голям напън върху бюджета на Молдова, тъй като трябваше да се заделят средства за ръководство на бежанския поток. Някои от бежанците останаха в Молдова - към 100 000. Други просто минаха през Молдова - повече от 900 000 души. В същото време се намесиха интернационалните организации и Европейски Съюз, които помогнаха за справяне с тази тежест. Този проблем беше някак си ръководен доста по-добре.

Като цяло няма растеж на молдовската стопанска система. И частично заради тази причина новото държавно управление ще се пробва да рестартира икономическия напредък.

Колко постоянно чувате и виждате войната, която се води до вас?

- На първо място молдовците, живеещи покрай Одеса или в тази част на страната, биха могли да чуят детонациите. Така че безспорно, ние молдовците, чувахме когато съветските ракети поразяват цели в Одеса или в региона на Одеса.

На второ място, чухме разказите на бежанците, те споделяха своите истории. Например, тези дни в Кишинев има експозиции, отдадени на Украйна, на украинските бойци и на украинските бежанци. Хората могат да отидат в музея и сами да видят фотоси, трагични фрагменти от Украйна.

На трето място, още веднъж по отношение на бежанците, хората поддържат връзка с тях постоянно - в публичния превоз, в учебно заведение, тъй като някои от тях вървят на учебно заведение, а също и като се четат новините, тъй като в случай че се загледате в заглавията на новините, може би над 50% са отдадени на протичащото се в Украйна. Така че не можете да я избегнете. Тя е на всички места към вас.

В тази комплицирана обстановка какво ще кажете за очакванията ви за интеграция в Европейски Съюз, може би присъединение към Европейски Съюз един ден? Продължавате ли с промените и каква времева рамка е допустима съгласно Вас?

- Миналата година никой не очакваше Молдова да получи статут на претендент. Никой не мечтаеше за тази опция. Така че фактът, че Молдова получи статут на претендент е към този момент огромно достижение и скок напред за страната.

На второ място, има амбициозна стратегия за осъществяване на промени, с цел да бъде получена позитивна оценка от Европейската комисия по-късно тази година, някъде през есента. И въз основа на тази оценка, да се реализира - както споделих - една амбициозна цел - да бъдат стартирани диалози за присъединение. Но политиците в никакъв случай не са линейни, промените не са линейни. Може да има триумфи и провали. Мисля, че молдовското държавно управление се пробва да извършва промени и да реализира цели. Но човек не може да е сигурен по какъв начин ще се получат нещата. Накрая решението ще бъде и политическо. Може би Молдова ще реализира промените и ще бъде в ръцете на Брюксел да реализира консенсус дали са осъществени промените. Така че това е комбиниране от промени, само че и политика.

Хората в Молдова, както и тези в Украйна, са доста издръжливи хора. Те трябваше да минат през колапс на една империя, която остави доста от тях без стопански системи и достъп до пазара. Те изгубиха насъбраното преди този момент от тях благосъстояние. 90-те не бяха по никакъв начин лесни. През 90-те трябваше да се оцелява от време на време без електричество или топла вода. Някои хора отидоха в чужбина, с цел да завоюват пари и да оказват помощ на децата си да получат обучение. Така че те изтърпяха доста, доста неща през последните 30 години. Мисля, че жителите на Молдова са изпълнени с вяра, тъй като в противоположен случай не биха се стремили да имат прекрасен живот, да си построят дом и да имат семейство и да бъдат заобиколени от внуци.
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР