Министър Запрянов потвърди в Брюксел ангажимента на България за военна подкрепа на Украйна
Военната поддръжка на Европейския съюз (ЕС) за Украйна и отбранителната подготвеност на съюза бяха главните тематики на съвещанието на Съвета „ Външни работи “ във формат министри на защитата, което се организира в Брюксел през днешния ден, 19 ноември. В него присъединяване взе министърът на защитата Атанас Запрянов, оповестиха от пресцентъра на МО.
Министър Запрянов удостовери уговорката на страната ни към общите старания на Европейски Съюз в поддръжка на Украйна. Той открои смисъла на Военната задача на Европейски Съюз в поддръжка на Украйна като основен инструмент за оказване на устойчива поддръжка от страна на съюза. Министърът акцентира значимостта на Украинския инструмент за поддръжка и нуждата от обезпечаване на нужното финансиране, в това число и с потребление на средствата от изключителните доходи от замразените съветски активи.
В подтекста на продължаващата война в Украйна генералният секретар на НАТО Марк Рюте уточни, че 2% от Брутният вътрешен продукт разноски за защита е извънредно незадоволително. Страните би трябвало да се приближат до 3% от Брутният вътрешен продукт, с цел да се попълни съществуващият дефицит от сериозни отбранителни качества, акцентира той.
Министрите на защитата дискутираха нуждата от възстановяване на отбранителната подготвеност на Европейски Съюз на фона на повишените закани за сигурността. Те откроиха предпочитаното развиване на съдействието с НАТО с повишение на синергиите и отбягване на дублирането сред двете организации. Отбелязаха нуждата от приемане на общ метод на страните - членки на Европейски Съюз, към предлагането на Европейската комисия за Програмата за европейска отбранителна промишленост (EDIP). Изразиха позиция, че дейностите, финансирани и подхванати в границите на Програмата, би трябвало да се основават на целите за развиване на качествата в Европейски Съюз.
Министрите на защитата поддържаха рекомендациите в отчета на специфичния консултант Нийнистьо по отношение на гражданската и военна подготвеност, като означиха, че обрисуваният сериозен дефицит на качества би трябвало да бъде отразен в идната Бяла книга за бъдещето на европейската защита. Призоваха за транспарантен и приобщаващ развой, в който държавите-членки на Европейски Съюз и Европейската организация по защита би трябвало да бъдат включени в процеса по създаване на този нов стратегически документ.
На съвещанието на Направляващия ръб на Европейската организация по защита министър Атанас Запрянов поддържа бюджета за 2025 година, както и отчета от Координирания годишен обзор на защитата за 2024 година Прегледът разпознава редица пресечни точки сред отбранителните проекти на държавите-членки, въз основа на които са разпознати благоприятни условия за съдействие сред тях. За първи път приемането на отчета се съчетава с сключване на политически писма за планове, които дават опция за бъдещо взаимно придобиване на качества в няколко посоки.
Министър Запрянов се включи в подписването на писмата за желание за съдействие при придобиване на качества и развиване на промишлен потенциал в областите противоракетна и противовъздушна защита и баражиращи муниции. Инициативата в региона на противовъздушната и противоракетната защита получи политическа поддръжка от осемнадесет страни-членки, а тази за баражиращите муниции - от седемнадесет страни от Европейски Съюз.
Подписването на писмата от огромен брой държави-членки показва ясната ориентировка на Европейски Съюз към засилено съдействие в региона на защитата.