Засушаване, невиждана от 90 години жега и загуби по водопроводната мрежа - причини за недостига на вода
Водните количества в Северна България регистрират 87% спад спрямо предходната година
Сериозното засушаване е съществена причина за дефицита на питейна вода. 2024 година е третата подред суха и гореща година, а този юни е бил най-горещият за последните повече от 90 години. Водните количества в Северна България регистрират 87% спад спрямо предходната година.
Това са главните аргументи, до които са стигнали министрите на районното развиване, на околната среда, на енергетиката и на стопанската система, които разискаха казуса с безводието.
В осъществяване на разпоредените от министър-председателя Димитър Главчев незабавни ограничения за справяне с безводието в страната, в Министерство на регионалното развитие в сряда се организира среща сред министрите на районното развиване и благоустройството инж. Виолета Коритарова, на околната среда и водите Петър Димитров, на енергетиката Владимир Малинов и на стопанската система и промишлеността доктор Петко Николов. В нея участваха и управленията на Националната електрическа компания, Електроенергийния систематичен оператор, „ Българския ВиК холдинг “ ЕАД, зам.-министри и специалисти от министерствата.
Обсъдена беше обстановката с наложените водни режими в обитаемоте места. Бе регистрирано, че измежду главните аргументи за дефицита на питейна вода е сериозното засушаване и повишението на температурите. Според данните на Националния институт по метеорология и хидрология 2024 година е третата подред суха и гореща година. Месец юни е бил най-горещият от 1930 година насам, като тази година интервалът на засушаване е и най-дълъг като продължава повече от три месеца. В резултат на това има спад на водните количества с 87% в Северна България спрямо предходната година. Намаление на размерите се регистрира и на останалите водоизточници. Като друга причина за безводието бяха посочени загубите на питейна вода по старите водопроводни мрежи в избрани обитаеми места, както и загубите за напояване по амортизираните напоителни системи.
За справяне с проблемите и за свеждане до най-малко на негативите за популацията, продължава работата в спешен режим на всички държавни структури в съгласуваност с локалните управляващи.
Създава се работна група с специалисти от всички отраслови министерства, която ще е и самобитен координационен център, с цел да се реализира по-голяма успеваемост на общите старания на институциите. Тя ще набележи както краткосрочни, по този начин и дълготрайни ограничения като част от национална политика за решение на казуса с водоснабдяването на популацията и напояването на земеделските култури.
Работната група ще има за цел да предложи съответни решения за възстановяване на успеваемостта и контрола, обезпечаването на аварийни водоизточници и приоритизиране на стратегически язовири, които би трябвало да се построят или рехабилитират, с цел да се подсигуряват водните ресурси на страната за справяне с климатичните промени в идващите години. Ще бъдат оценени и нужните законови промени, защото водоснабдяването е стратегически бранш и част от националната сигурност. Ще се разиска и изработването на повсеместен хидромелиоративен разбор, който да покаже както разновидностите за възстановяване на водоснабдяването, по този начин и потребността от ремонт и строителство на нови изкуствени водоеми.
FaceBookTwitterPinterest