Водната криза в Европа се изостря, алармират експерти.Европейската агенция за

...
Водната криза в Европа се изостря, алармират експерти.Европейската агенция за
Коментари Харесай

Европа е изправена пред водна криза: Нов доклад разкрива тревожни данни

Водната рецесия в Европа се изостря, сигнализират специалисти.

Европейската организация за околна среда (ЕАОС) разгласява обезпокоителен отчет, разкриващ задълбочаваща се водна рецесия на континента. Международната природозащитна организация WWF цитира проучването, което демонстрира липса на забележителен прогрес в опазването на водните запаси от 2009 година насам, написа вестник СЕГА.
Алармиращи статистики за водните запаси

Докладът разкрива шокиращи данни за положението на водните басейни в Европа:
Едва 40% от повърхностните води, в това число реки и езера, се дефинират като здрави.Близо 25% от подземните водни обекти не са в положително химично положение, макар че обезпечават към 66% от питейната вода.По-малко от 30% от реките, езерата и крайбрежните води дават отговор на стандартите за възможно замърсяване, избрани от Рамковата инструкция за водите.Основни аргументи за влошаващото се положение
Експертите показват няколко основни фактора, допринасящи за рецесията:
Интензивни селскостопански практики, в това число несъразмерна приложимост на торове и пестициди.Химическо замърсяване от въглищни електроцентрали.Изменения в речните корита, породени от построяването на язовирни стени и изправяне на реките.Критики към бездействието на управляващите
Клер Бафе от офиса на WWF за Европейски политики в Брюксел разяснява: " Влошаващото се положение на водите в Европа демонстрира, че години наред държавите-членки не съумяват да се оправят с водната рецесия. Рамковата инструкция е в действие към този момент над две десетилетия. Нейните цели обаче остават значително неизпълнени, защото националните държавни управления не одобряват условията ѝ на съществено. "
Позитивен образец от Естония
Въпреки общата мрачна картина, отчетът отбелязва и позитивни начинания. Естония се откроява с напъните си за възобновяване на 3300 километра реки посредством унищожаване на язовирни стени и загради, което оказва помощ за стабилизирането на популациите на 32 типа.
Ситуацията в България
Стоян Михов, началник на стратегия " Води " във WWF България, разяснява: " За страдание, в него не са оценени данните от нашата страна, тъй като България съществено закъсня с подготовката на Плановете за ръководство на речните басейни и изпусна периодите, избрани от Рамковата инструкция за водите. "
Призив за деяние
Проучване на Евробарометър демонстрира, че 78% от европейците желаят Европейският съюз да предприеме по-решителни дейности за справяне със замърсяването на водите. В отговор на това, обединението от неправителствени организации Living Rivers Europe приканва държавите-членки да ускорят използването на Рамковата инструкция и да интегрират отбраната на водните запаси и екосистеми във всички свои политики.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР