Водач на шерпи, който изкачи 14-те най-високи планини в света за рекордно време, гледа към нов рекорд, търсейки да стане най-младият човек, изкачил всички тези върхове два пъти
От BINAJ GURUBACHARYA Associated Press, 9 август 2023 г., 10:10 ч. Китай през следващите няколко месеца.„Вече го направих веднъж и искам да го удвоя“, каза той пред Асошиейтед прес в Катманду в сряда. „Сега новата ми цел е да бъда най-младият, изкачил два пъти тези върхове.“
Единственият друг алпинист, завършил втори кръг от 14-те върха, е Сану Шерпа, който сега е на 48 години.
Тенджън вече е изкачил седем от планините два пъти и трябва да изкачи отново останалите седем, за да достигне новата си цел, която той се надява да направи до следващата пролет.
Тенджън започна да изкачва световните „осемхилядници“ („четиринадесети“) едва през 2016 г., когато изкачи връх Дхаулагири в Непал. Оттогава той прави няколко такива изкачвания годишно, включително четири изкачвания на връх Еверест.
Той и тримата му братя държат рекорд като най-много братя и сестри, изкачили връх Канчендзьонга, третата по височина планина в света. Връх Еверест и К2 са най-високите и вторите по височина в света.
Работата като планински водач беше просто работа, за да помогне на семейството си преди базираната в Катманду Seven Summits Treks нае Tenjen да бъде част от експедицията на Harila до планината Shishapangma през април. Впоследствие Харила го избра да се присъедини към нея във всичките й експедиции.
„Това беше мой късмет и (аз) имах късмета да бъда с нея в екипа“, той казах. Той описва Харила, която нарича „диди“ или по-голямата сестра, като най-силната и завършена катерачка, която познава.
По време на собственото си планирано пътуване до Шишапангма през есента , той иска да занесе снимки на покойния си брат на върха и да ги погребе там. Планината беше единствената от 14-те най-високи, която брат му не изкачи, преди да умре.
Говорейки пред AP в сряда, Тенджън изрази огорчението си от шерпа не получават достатъчно признание от правителството за упоритата си работа като планински водачи. Много шерпи емигрират, за да търсят по-добър живот за семействата си.
„Не е възможно просто да продължиш да изкачваш планини, докато остарееш, така че какво друго има освен да мислиш емиграция в чужбина“, каза той. „Всичко това може да бъде спряно, ако им се даде земя, къщи за живеене и други възможности тук.“
Тенджън израства в село, отглеждайки картофи и пасейки якове, и никога не е имал шанс да посещава училище. Той едва може да напише името си и не може да разчете повечето знаци по пътеките. Той премести жена си и двамата си сина в Катманду, столицата на Непал, където децата получават официално образование.
В същото време Тенджен е загрижен, че по-младото поколение на Шерпите не се интересуват да се присъединят към изтощителната алпинистка професия или може да нямат необходимите умения поради израстването си в градовете.