Вместо да тегли заем от 67 млн. евро за когенерация

...
Вместо да тегли заем от 67 млн. евро за когенерация
Коментари Харесай

София да инвестира в слънчеви топлоцентрали предлага организация

Вместо да тегли заем от 67 млн. евро за когенерация за горене на гориво от отпадъци, Столичната община да даде парите за слънчеви топлофикационни мрежи. Това оферират от Института за нулевоенергийни здания с писмо до зам.-кмета по финансите на София Дончо Барбалов.

Общината задейства процедурата за тегленето на заема от Европейската капиталова банка за построяването на мощ, в която да се изгаря горивото, получавано от отпадъците на столицата. Тя би трябвало да е опция на производството на пара и топла вода с газ.

Според общината инсталацията ще докара до понижаване на разноските на столичното парно, в това число за газ, ще понижи нездравословните излъчвания и фините прахови частици, изхвърляни от една от топлоцентралите на сдружението, и ще даде опция цените на парното и топлата вода най-малко да не се усилват през 19-те години, в които заемът ще се изплаща.

Целият план на " Топлофикация " е за 157.54 млн. евро. По-голямата част от тях - 91.8 млн. евро, ще са от европрограмата за околна среда. Когенерацията е част от цялостния план за отнасяне на отпадъците на София, по който бяха издигнати цех за отпадък и апаратура за компостиране на зелени и хранителни боклуци.

Проектът за когенерация, който се приготвя от години, провокира рецензии от страна на жители и неправителствени организации.

Според Института за нулевоенергийни здания вместо за противоречивото оборудване парите може да се дадат за слънчеви топлофикационни мрежи. " С сходна сума могат да бъдат построени топлофикационни мрежи в кварталите, които сега се отопляват с самостоятелни котли на твърдо и течно гориво. При това тези топлофикационни системи от ново потомство ще са нулевоемисийни, защото няма да са основани на горивни процеси, които неизбежно отделят нездравословни излъчвания ", пишат от организацията.

Топлофикациите, захранвани от слънчева сила, се състояли от слънчеви колектори за индустриално произвеждане на топлинна сила, сезонни буфери и топлопреносна система. Модулите за слънчево затопляне на вода (слънчеви колектори) се свързват във верига, през която протича работна течност: вода (или вода с гликол). В взаимозависимост от потреблението, топлинната сила се насочва или за директна приложимост, или за стопляне на сезонните буфери за следващо потребление. Ако добитата температура е ниска (например през зимата) – то се употребява различен източник за стопляне.

Слънчевите топлофикации набират все по-голяма известност в Северна и Западна Европа, а през последните години се търсят опция за реализация и на Балканския полуостров, пишат от Института за нулевоенергийни здания. Тяхно изследване през предходната година посочило, че 70% от отоплението и затоплянето на битова топла вода в жилищния квартал " Кайсиева градина " във Варна може да се покрива от слънчева сила посредством слънчеви топлофикации. За задачата е належащо върху жилищните блокове да бъдат инсталирани слънчеви колектори.

От общината обаче настояват, че планът за апаратура, работеща с гориво от боклуци, би трябвало да се осъществя защото е част от цялостното решение на казуса с отпадъците и може да се стигне до връщане на средства в бюджета на Европейски Съюз, които към този момент са усвоени за завода за боклука.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР