Влизането на България в еврозоната от януари 2026 г. ще

...
Влизането на България в еврозоната от януари 2026 г. ще
Коментари Харесай

Стоян Панчев: Проблемът във фиска ще лъсне, ако България влезе в еврозоната от 2026 г.

Влизането на България в еврозоната от януари 2026 година ще е нещо приблизително сред гръцки и хърватски сюжети. Във фиска ще забележим действителния проблем и по какъв начин пораства през идващите години, предизвести Стоян Панчев в изявление пред БНР.

" Ще наподобява, че влизането в еврозоната е довело до разпад на системата, допълнено от това, че няма да има валутен ръб, които дисциплинира българските политици, и скок на цените, както стана в Хърватия ", добави той.

Според него преди дни при разискването за проектобюджета за 2025 година е изпусната добра опция, " да разберем същинския размер на недостига ".
И уточни, че нарастването на разноските е сходно на това в бюджета за 2024 година – 20 милиарда лева, в този момент е 18 милиарда лева, за което има политически консенсус.

" Проблемът за мен са приходите – механично писане на доходи за 3% недостиг, безусловно то е аритметично. Приходите в плана, бих споделил е мъчно, невероятно да бъдат осъществени. Теменужка Петкова и другите приказваха за начислена основа и разбрахме, че има 4 милиарда лева неизплатени и в случай че бъдат осчетоводени в недостига за 2024 година, той ще бъде 4 – 5%. Според мен в Европейска комисия са наясно с казуса, а тук се опитваме да излъжем себе си, само че в Европа това е ясно, че е проблем ", разяснява Панчев.

И счита, че в случай че България получи позитивен отговор на нов конвергентен отчет, няма да стъпва нито на действителния недостиг, нито на финансова непоклатимост:
" Струва ми се мъчно да ни одобряват в еврозоната, на равнище геополитика се случват промени. Но като цяло може да се окаже, че новата догадка ни прави още по-малко привлекателни като членове на еврозоната. Не виждам причина да има изключения ясно е, че разпоредбите са направени за. Представете си, България влиза с проблеми във фиска и с ценовата непоклатимост, и ще се окаже, че резултатите ще са доста по-лоши, в сравнение с биха могли да бъдат от това, да се влезе с изпълнени критерии. "
Панчев уточни, че е наложително да има редакция на проекто бюджета и предизвести, че смяната на границата за регистрация по Данък добавена стойност ще сътвори големи проблеми на голям брой нови компании.

" Когато има подобен огромен недостиг, неговата консолидация не може да се случи в една година. Трябва цялостен мандат. Когато затваряш дефицитът за година, ще има стопански проблеми, които биха могли да бъдат  разстлани във времето и да не се усетят за избрани групи ", разяснява Панчев.
 
Той уточни, че е протестът няма да има резултат, тъй като не е сигурен каква му е задачата:
" Не може да докара до спад на цените, евентуално се желае форма на политическо деяние за преодоляването на цените, само че не е ясно какво е това политическо деяние. По данни на Национална агенция за приходите има спад в оборотите на огромните вериги. Но на цените въздействат всички участници на пазара, само че същинският резултат върху цените не би трябвало да е изменен. В последна сметка цената не се образува единствено от огромните вериги, това търсене не изчезнало, а е преразпределено при другите играчи. "

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР