Министри на Стармър поискаха оставката му
Властта на английския министър председател Кир Стармър стартира да се изплъзва в понеделник вечерта, откакто министри от кабинета му го приканиха да дефинира график за напускането си, а над 70 депутати от неговата Лейбъристка партия също обществено желаеха той да се отдръпна.
Премиерът предизвести, че страната „ в никакъв случай няма да елементарни “ на лейбъристите за това, че я вкарват в хаоса на избори за водач, и че има намерение да потвърди, че скептиците в и отвън партията бъркат.
Двама министри от кабинета – Ивет Купър, министър на външните работи, и Шабана Махмуд, министър на вътрешните работи – са споделили на премиера, че той би трябвало да дефинира равномерен преход на властта след разгромните изборни провали, заяви " Гардиън ".
Най-малко още двама – за които се счита, че са Джон Хили и Дейвид Лами – разискали със Стармър по какъв начин би трябвало да подходи „ отговорно, почтено и проведено “. Има и поддръжници на Стармър измежду министрите - Ричард Хърмър и Стив Рийд го приканиха " да продължи да се бори ".
Напрежението в Лондон ескалира след пагубните резултати на локалните и районните избори предходната седмица. Според настоящите данни лейбъристите изгубиха над 1000 места в локалните препоръки в Англия. Партията беше отстранена от власт в Уелс след 27-годишно ръководство, а огромният печеливш от обстановката е партията Reform UK на Найджъл Фараж, която означи сериозен растеж.
В същото време и 70 депутати от Лейбъристката партия приканиха Кир Стармър да подаде оставка, оповестява Sky News.
Петима парламентарни сътрудници, доближени до авторитетни фигури в кабинета като Уес Стрийтинг, подадоха оставки в понеделник вечерта. Депутатите упрекват Стармър в липса на визия, крах в оправянето с разноските за живот и противоречиви назначения (като това на Питър Манделсън за дипломат в САЩ).
В тирада, произнесена в понеделник, министър председателят бе безапелационен, че няма да подаде оставка, а партията не трябва да повтаря грешките на консерваторите с честа промяна на водачи.
Очаква се през днешния ден бурно съвещание на кабинета, където министрите ще би трябвало да решат дали ще продължат да поддържат премиера. За публично задействане на процедура по промяна на водача са нужни подписите на 81 депутати (20% от парламентарната група). Бунтовниците са напълно покрай тази численост.
Най-често споменаваните имена за нов водач са Уес Стрийтинг и кметът на Манчестър Анди Бърнам, въпреки вторият сега да не е народен представител, което е спънка за лидерския пост.
Премиерът предизвести, че страната „ в никакъв случай няма да елементарни “ на лейбъристите за това, че я вкарват в хаоса на избори за водач, и че има намерение да потвърди, че скептиците в и отвън партията бъркат.
Двама министри от кабинета – Ивет Купър, министър на външните работи, и Шабана Махмуд, министър на вътрешните работи – са споделили на премиера, че той би трябвало да дефинира равномерен преход на властта след разгромните изборни провали, заяви " Гардиън ".
Най-малко още двама – за които се счита, че са Джон Хили и Дейвид Лами – разискали със Стармър по какъв начин би трябвало да подходи „ отговорно, почтено и проведено “. Има и поддръжници на Стармър измежду министрите - Ричард Хърмър и Стив Рийд го приканиха " да продължи да се бори ".
Напрежението в Лондон ескалира след пагубните резултати на локалните и районните избори предходната седмица. Според настоящите данни лейбъристите изгубиха над 1000 места в локалните препоръки в Англия. Партията беше отстранена от власт в Уелс след 27-годишно ръководство, а огромният печеливш от обстановката е партията Reform UK на Найджъл Фараж, която означи сериозен растеж.
В същото време и 70 депутати от Лейбъристката партия приканиха Кир Стармър да подаде оставка, оповестява Sky News.
Петима парламентарни сътрудници, доближени до авторитетни фигури в кабинета като Уес Стрийтинг, подадоха оставки в понеделник вечерта. Депутатите упрекват Стармър в липса на визия, крах в оправянето с разноските за живот и противоречиви назначения (като това на Питър Манделсън за дипломат в САЩ).
В тирада, произнесена в понеделник, министър председателят бе безапелационен, че няма да подаде оставка, а партията не трябва да повтаря грешките на консерваторите с честа промяна на водачи.
Очаква се през днешния ден бурно съвещание на кабинета, където министрите ще би трябвало да решат дали ще продължат да поддържат премиера. За публично задействане на процедура по промяна на водача са нужни подписите на 81 депутати (20% от парламентарната група). Бунтовниците са напълно покрай тази численост.
Най-често споменаваните имена за нов водач са Уес Стрийтинг и кметът на Манчестър Анди Бърнам, въпреки вторият сега да не е народен представител, което е спънка за лидерския пост.
Източник: dnesplus.bg
КОМЕНТАРИ




