„Най-високото сметище в света“: Дронове премахват тонове боклук от връх Еверест
„
Властите в Непал съумяха, с помощта на потреблението на дронове, да почистят звук боклуци от скатовете на връх Еверест за два месеца.
Благодарение на дроновете, летящи високо, те се употребяват за събиране на боклуци, оставени от катерачи - празни кислородни бутилки, хранителни боклуци, счупени стълби и други сходни, написа Bloomberg, добавяйки, че от март до май по този метод е събран един звук боклуци.
Дроновете, създадени от китайската софтуерна компания DJI, са били способни да повдигат товари от 15 до 32 кг от Лагер 1 до Базов лагер, прелитайки над рисков терен на височина над 6000 метра. Това, което нормално би лишило на шерпите повече от седем часа преход през ледени водопади и цепнатини, дроновете са постигнали единствено за три минути – доста намалявайки риска за хората.
Връх Еверест от дълго време е именуван „ най-високото бунище в света “ поради десетилетията боклуци от експедиции, оставени по скатовете му. Почистването на Еверест с дрон е транспортирало изхвърлени кислородни бутилки, опаковки от храна, развалени палатки и даже човешки боклуци. Усилията поддържат по-широки екологични цели и облекчават натиска върху екипите на шерпите, които са изправени пред животозастрашаващи провокации по време на ръчното разчистване.
Съоснователят на Airlift Technology Милан Пандей сподели: „ Основната ни мотивация беше да съберем боклука безвредно и бързо. “ Инициативата беше приветствана от алпинистката общественост, като ветераните шерпи означиха, че дроновете могат да доближат рискови зони, до които хората не могат.
Този план за разчистване на Еверест благодарение на дронове се приветства като значим стадий както в опазването на околната среда, по този начин и в логистиката на алпинизма. С повишаването на броя на катерачите всяка година, специалистите се надяват, че технологията ще стане непрекъсната част от бъдещите експедиции за поддържане на Хималаите чисти и безвредни.




