Владимир Путин изглежда като самотната и единствена фигура, която води

...
Владимир Путин изглежда като самотната и единствена фигура, която води
Коментари Харесай

Конфликтът в Украйна: Кои са вътрешните хора на Путин и кой командва войната?


Владимир Путин наподобява като самотната и единствена фигура, която води съветските военни във високорискова война, която заплашва да унищожи  стопанската система на страната му, написа BBC.
Всичко по тематиката: Руската инвазия в Украйна 1639
Рядко той е изглеждал по-отдалечен от личните си довереници, колкото в две скорошни изяви.

Като основен главнокомандващ на армията, Путин носи съвсем цялостната отговорност за последствията от нашествието в Украйна. Въпреки това, той постоянно е разчитал на надълбоко лоялния си антураж. Голяма част от хората в него също са стартирали кариерата си в съветските служби за сигурност.

Въпросът е на кого съветският президент може да разчита същински в този най-съдбовен миг?



Ако има подобен, то това е дългогодишният му поддръжник Сергей Шойгу, който следва линията на Путин за демилитаризиране на Украйна и отбрана на Русия от по този начин наречената „ военна опасност от Запада “.

Това е индивидът, който съпровожда Путин на лов и лов на риба и е бил споменаван неведнъж като евентуален негов правоприемник.

Но когато погледнете невероятната фотография, на която той е седнал неудобно до съветския шеф на въоръжените сили, надалеч от Путин, започваме да се чудим какво тъкмо доверие му има съветският президент сега.

Тази фотография е направена три дни, след като Русия започва „ военната си интервенция “ в Украйна и срещна непредвидената украинска опозиция.

„ Шойгу трябваше да марширува към Киев; той е министър на защитата и трябваше да  завоюва “, споделя Вера Миронова, експерт по въоръжени спорове.

Именно на него бяха приписвани заслугите за завладяването на Крим през 2014 година Той отговаряше и за военното разузнаване на ГРУ. Обвинен е и за две отравяния с нервнопаралитичен сътрудник - смъртоносната офанзива през 2018 година в Солсбъри във Англия и съвсем съдбовната офанзива против водача на опозицията Алексей Навални в Сибир през 2020 година

Снимката наподобява още по-обезпокоително, когато се огледа в непосредствен проект. „ Прилича на заравяне “, споделя Миронова.

Може да наподобява необичайно, само че съветският специалист по сигурността и публицист Андрей Солдатов счита, че министърът на защитата към момента е най-влиятелният глас, в който Путин се вслушва.

„ Шойгу освен дава отговор за военните, само че и частично поддържа съветската идеология – а в Русия идеологията е най-вече обвързвана с историята, а той управлява разказа “.

Като шеф на щаба, негово обвързване беше да нахлуе в Украйна и да я завземе допустимо най-бързо.

Той изигра значима роля във военните акции на Владимир Путин, откогато командваше армията по време на Чеченската война през 1999 година Беше и отпред на военното обмисляне за Украйна, като наблюдаваше военните учения в Беларус предишния месец.

Руският експерт Марк Галеоти дефинира ген. Герасимов като „ в никакъв случай неусмихващ се “ човек. Генералът също играе основна роля във военната акция за анексиране на Крим.

Някои отчети допускат, че той е бил отхвърлен поради нескопосаното начало на нашествието в Украйна и изказванията, че войските му нямат доверие.

Андрей Солдатов счита: „ Путин не може да управлява непрекъснато всеки батальон и това е била ролята на генерала “. И въпреки министърът на защитата да обича униформата си, той няма военна подготовка и би трябвало да разчита на експертите, прибавя той.



„ Патрушев е най-устременият ястреб,  който счита, че Западът от години се стреми да превземе Русия “, споделя Бен Ноубъл, доцент по съветска политика в University College London.

Той е един от тримата най-лоялни хора на Путин, които са служили с него през 70-те години на предишния век в Санкт Петербург.

Другите двама са шефът на Федералната работа за сигурност Александър Бортников и ръководителят на външното разузнаване Сергей Наришкин. Целият вътрешен кръг на президента Путин е прочут като „ силовик “, само че това трио е още по-близо до него.

Малцина имат толкоз огромно въздействие върху президента, колкото има Николай Патрушев. Той освен работи с него в остарялото Комитет за Държавна сигурност (на СССР) през комунистическата ера, само че и го сменя като началник на ФСБ от 1999 до 2008 година

По време на съвещание на Съвета за сигурност на Русия, провело се три дни преди нашествието в Украйна, Патрушев изложи мнението си, че " съответната цел на Съединени американски щати е разпадането на Русия ".

Сесията беше извършена като необикновена театрална режисура. Човек по човек, хората от екипа по сигурността пристъпваха до трибуната и изказваха мнението си по въпроса за признаването на независимостта на подкрепяните от Русия бунтовници в Украйна.

Николай Патрушев устоя теста.

Наблюдателите на Кремъл споделят, че президентът се доверява на информацията, която получава от службите за сигурност, повече в сравнение с всеки различен източник, а Александър Бортников – шефът на ФСБ, се счита за част от вътрешното светилище на Путин.

Той е още един доайен от ленинградското Комитет за Държавна сигурност (на СССР). Бортников пое управлението след отдръпването на Николай Патрушев.

ФСБ има доста въздействие върху други правоприлагащи служби и даже има свои лични специфични елементи.

Бортников е значим, само че съветският президент не приема препоръките му толкоз във вътрешността, счита Андрей Солдатов.

След това трио, Сергей Наришкин- шеф на Службата за външно разузнаване, остава паралелно с президента през по-голямата част от кариерата си.

Когато беше помолен за оценката му на обстановката, той се разтревожи и обърка репликите си, единствено с цел да получи следния отговор от президента: „ Не това обсъждаме “.

Сесията бе показана на съветската аудитория по този начин, че този миг да не бъде пропуснат никога.

Андрей Солдатов счита, че Путин просто се е наслаждавал на момента: „ Той обича да играе игри със своя вътрешен кръг, по тази причина и направи по този начин, че Наришкин да наподобява като простак “.

Сергей Наришкин дълготрайно е следвал Путин в Санкт Петербург през 90-те години на предишния век. През 2004 година той става част от офиса на съветския президент, а по-късно е представител на Народното събрание. Той оглавява и Руското историческо сдружение. Според Солдатов, Наришкин съумява да оправдае дейностите на Путин с идеологически учредения.

Миналата година той даде изявление за Би Би Си, в което отхвърли Русия да е правила отравяния, хакерски атаки или да се е намесвала в изборите в други страни.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР