В епицентъра на широкия спектър проблеми пред Европа е кризата

...
В епицентъра на широкия спектър проблеми пред Европа е кризата
Коментари Харесай

Президентът Радев: Кризата на лидерството в Европа има две измерения - компетентност и честност

" В епицентъра на необятния набор проблеми пред Европа е рецесията на водачеството, която има две съществени измерения - подготвеност и почтеност. Компетентност по стратегически за Европа тематики и почтеност във връзка с европейските жители и нашите сътрудници ". Това съобщи президентът Румен Радев по време на заключителната част от Петото издание на Софийския стопански конгрес, оповестяват от пресцентъра на президента.

Според него Европа би трябвало да се отнесе отговорно освен към своята лична сигурност, само че и да стартира да построява динамична и конкурентоспособна стопанска система, както и да се сплоти и да направи решителни крачки напред. Президентът чака 2025 година да бъде превратна година освен за България, района и Европа, само че и за света, поради невижданото до момента ускоряване на динамичността в геополитическите процеси. " Геополитическата архитектура за сигурност се срутва, от дълго време откритите стопански модели се пропукват, рецесията се настанява трайно във водещи европейски стопански системи, а технологиите не престават да се развиват все по-бурно ", уточни той.

Радев е на мнение, че с цел да се намерят ефикасните предписания за лекуването на Европа, не е задоволително единствено да бъдат посочени проблемите. По думите му би трябвало да адресираме надълбоко аргументите за днешното положение, а не признаците. Според него е нужно да се дадат отговори на редица въпроси, измежду които по какъв начин се е стигнало до изоставането на Европейски Съюз в нововъведенията, до енергийната рецесия и срутва на конкурентоспособност, до некадърност за гарантиране на личната сигурност.

Държавният глава повдигна въпроса за това кой ще поеме отговорността за стотиците хиляди жертви при контранастъплението на Украйна, което голям брой европейски водачи са насърчавали с утопичното увещание за победа над Русия. Трябва също по този начин да се посочат аргументите, довели до това съвкупният БВП на Запада по отношение на Русия да е 25 към 1, а Русия създава от 3 до 4 пъти повече муниции и военно съоръжение по думите на генералния секретар на НАТО, означи той. Радев акцентира, че се насажда внушението, че съветската стопанска система ще рухне, само че вместо това падат европейски държавни управления, а европейските стопански глобите против Москва се обезсмислят поради покупката на съветски енергийни запаси от страните от Глобалния Юг.

По думите му нуждата от повишение на разноските за защита следва да се управлява от избрани правила и от обединяването на европейските страни към всеобхватна идея за националната сигурност, което постанова развиване на съгласуваност, логистика, подвижност, внедряване на високи технологии. Президентът уточни, че дребните страни в НАТО би трябвало наедно с останалите да вземат участие в създаването и производството на отбранителни артикули.

По отношение на тревожните трендове в европейската стопанска система и нуждата от вложения, президентът счита, че е нужно да се реализира баланс сред обществени средства и частен капитал, което изисква единни пазари, обща индустриална и финансова политика, консолидация на нежния и фрагментиран европейски финансов пазар. Според него пред Европа стои и предизвикването дали ще укрепи ролята си в геостратегически проект, както и дали ще резервира моралното си водачество в областта на правата на индивида, върховенството на закона, политиките за мир и за околна среда. Той е на мнение, че Европейски Съюз не трябва да губи своята конкурентоспособност. По думите му е нуждно да се осмили и пролибералния и пропазарен европейски метод на фона на по-протекционистичните политики на останалите световни играчи.

Държавният глава е оптимист, че Европа ще премине през провокациите сполучливо, само че по тази причина Европейски Съюз ще би трябвало да реформира надълбоко своята управническа конструкция и механизмите за взимане на решение, тъй че да може да работи бързо и да концентрира значими запаси за стратегическите си упоритости. Според него приемането на България и Румъния в Шенген ще даде позитивен стопански подтик в районен проект. Румен Радев открои поредните старания на страната ни за възстановяване на свързаността със прилежащите страни в разнообразни посоки, като изрази очакване за осъзнаване от страна на Република Северна Македония на значимостта за Европа на реализирането на Коридор 8, както и надграждане на транспортните връзки с Румъния по река Дунав.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР