ВКС окончателно реши казуса с разменените бебета в Шейново
ВКС дефинитивно се произнесе по проблема с разменените бебета във Втора САГБАЛ „ Шейново “. Припомняме, че преди 4 години две бебета бяха разменени и от родилния дом се озоваха в непознати фамилии. Малко по-късно ДНК проба потвърждава размяната. Делото е заведено от едното семейство, до момента в който за другото е реализирано извънсъдебно съглашение.
В окончателното си решение съдът отхвърля напълно претенциите на две от страните по делото (сестрата и дядото на бебето) и присъжда обезщетение в размер на 40 000 лв. за бащата, което е в пъти по-малко от предявения иск за 300 000 лева, както и 20 000 лева за майката, редуцирано с 50% поради несъзнателния й принос за размяната на двете новородени. Майката и бащата ще би трябвало да платят на лечебното заведение разходи в размер на 20 000 лв. пропорционално на отхвърлените искове. За сметка на ищците остават и огромна част от разноските, направени за възнаграждение на държавни такси.
„ На първо място желая да подчертая, че в нито един миг от лечебното заведение не беше недооценен и неглижиран фактът, че фактически фамилиите са претърпели стрес по отношение на осъществената замяна “, сподели пред bTV юристът на болничното заведение Вили Костадинова.
Тя уточни, че и в самото правосъдно решение съдът категорично отбелязва оказаното подпомагане от страна на болничното заведение. „ Лечебното заведение е оказало подпомагане на фамилиите по отношение на осъществяването на ДНК експертизите и цялостно подпомагане по отношение на разплитане на случая. Това, което постанови Върховен касационен съд, е извънредно значимо за развиването на правото. Всяко едно лице е длъжно да постави дължимата грижа по този начин, че да ограничи вредите, даже тогава, когато това не е планувано категорично в нормативен акт, а произтича от чисто житейските правила. В съответния случай несъмнено е открито, че при изписването майката е удостоверила със личния си автограф, че получава бебе с съответен номер “, посочи тя.
„ В лечебните заведения новородените нямат имена, а се разпознават с техните номера. В крайния документ, с който на майката е предадено новороденото, категорично е посочен номерът на бебето, който в действителност е посочен и на самите гривни, които стоят на ръцете на майката и на новороденото, и тя е подписала този документ, че получава бебе с подобен номер “, сподели още адв. Костадинова.
Според нея точно това е в основата на решението на съда. „ Става въпрос за това, че когато подпишеш един документ, ти удостоверяваш избрани условия. И това има последствия. Ако майката е проверила номера на гривната и номера, посочен в документа при изписването, вредите биха били лимитирани. Действително съдът извънредно заслужено дефинира, че и двете страни в действителност не са положили задоволително усърдие – не са спазени от страна на лечебното заведение разпоредбите, а от страна на майката не е положена обикновена дължима грижа във връзка с това да ревизира какъв документ подписва, откакто го удостоверява с подписа си, заради което съдът приема, че отговорността за вредите е поравно и на двете страни “, сподели още адв. Костадинова.
По думите й точно високият размер на претенцията от 300 000 лева е бил повода да не се стигне до извънсъдебно съглашение. „ Лечебното заведение беше отворено и беше готово да води договаряния, с цел да се реализира съглашение, каквото беше реализирано с другото семейство. Те бяха също предявили правосъдна рекламация, само че в границите на заведеното дело, в границите на самото произвеждане се реализира съглашение сред майката и лечебното заведение и разногласието завърши “, сподели адв. Костадинова.
Тя акцентира, че след случая са подхванати промени в протоколите, които са свързани с идентификацията на новородените на разнообразни равнища, като контролът е засилен още от момента на раждането.
„ От момента, в който новороденото бива поето в родилна зала, след това при предаването му в неонатологичното поделение, при осъществяването на другите медицински действия, в това число и при изписването, протоколите сега са извънредно прецизни, плануват надзор на разнообразни равнища от разнообразни участници, от разнообразни медицински експерти. Включително се изяснява в детайли на майките, че гривната, която се слага на ръката на майката и на ръката на бебето, в действителност служи за идентификация навръх новороденото “, сподели адв. Костадинова.
Решението на съда може да видите
В окончателното си решение съдът отхвърля напълно претенциите на две от страните по делото (сестрата и дядото на бебето) и присъжда обезщетение в размер на 40 000 лв. за бащата, което е в пъти по-малко от предявения иск за 300 000 лева, както и 20 000 лева за майката, редуцирано с 50% поради несъзнателния й принос за размяната на двете новородени. Майката и бащата ще би трябвало да платят на лечебното заведение разходи в размер на 20 000 лв. пропорционално на отхвърлените искове. За сметка на ищците остават и огромна част от разноските, направени за възнаграждение на държавни такси.
„ На първо място желая да подчертая, че в нито един миг от лечебното заведение не беше недооценен и неглижиран фактът, че фактически фамилиите са претърпели стрес по отношение на осъществената замяна “, сподели пред bTV юристът на болничното заведение Вили Костадинова.
Тя уточни, че и в самото правосъдно решение съдът категорично отбелязва оказаното подпомагане от страна на болничното заведение. „ Лечебното заведение е оказало подпомагане на фамилиите по отношение на осъществяването на ДНК експертизите и цялостно подпомагане по отношение на разплитане на случая. Това, което постанови Върховен касационен съд, е извънредно значимо за развиването на правото. Всяко едно лице е длъжно да постави дължимата грижа по този начин, че да ограничи вредите, даже тогава, когато това не е планувано категорично в нормативен акт, а произтича от чисто житейските правила. В съответния случай несъмнено е открито, че при изписването майката е удостоверила със личния си автограф, че получава бебе с съответен номер “, посочи тя.
„ В лечебните заведения новородените нямат имена, а се разпознават с техните номера. В крайния документ, с който на майката е предадено новороденото, категорично е посочен номерът на бебето, който в действителност е посочен и на самите гривни, които стоят на ръцете на майката и на новороденото, и тя е подписала този документ, че получава бебе с подобен номер “, сподели още адв. Костадинова.
Според нея точно това е в основата на решението на съда. „ Става въпрос за това, че когато подпишеш един документ, ти удостоверяваш избрани условия. И това има последствия. Ако майката е проверила номера на гривната и номера, посочен в документа при изписването, вредите биха били лимитирани. Действително съдът извънредно заслужено дефинира, че и двете страни в действителност не са положили задоволително усърдие – не са спазени от страна на лечебното заведение разпоредбите, а от страна на майката не е положена обикновена дължима грижа във връзка с това да ревизира какъв документ подписва, откакто го удостоверява с подписа си, заради което съдът приема, че отговорността за вредите е поравно и на двете страни “, сподели още адв. Костадинова.
По думите й точно високият размер на претенцията от 300 000 лева е бил повода да не се стигне до извънсъдебно съглашение. „ Лечебното заведение беше отворено и беше готово да води договаряния, с цел да се реализира съглашение, каквото беше реализирано с другото семейство. Те бяха също предявили правосъдна рекламация, само че в границите на заведеното дело, в границите на самото произвеждане се реализира съглашение сред майката и лечебното заведение и разногласието завърши “, сподели адв. Костадинова.
Тя акцентира, че след случая са подхванати промени в протоколите, които са свързани с идентификацията на новородените на разнообразни равнища, като контролът е засилен още от момента на раждането.
„ От момента, в който новороденото бива поето в родилна зала, след това при предаването му в неонатологичното поделение, при осъществяването на другите медицински действия, в това число и при изписването, протоколите сега са извънредно прецизни, плануват надзор на разнообразни равнища от разнообразни участници, от разнообразни медицински експерти. Включително се изяснява в детайли на майките, че гривната, която се слага на ръката на майката и на ръката на бебето, в действителност служи за идентификация навръх новороденото “, сподели адв. Костадинова.
Решението на съда може да видите
Източник: zdrave.net
КОМЕНТАРИ




