Вицепрезидентът се срещна с участниците в третата международна пътуваща конференция Живописна България
Вицепрезидентът се срещна на „ Дондуков “ 2 с участниците в третата интернационална пътуваща конференция „ Живописна България. Интердисциплинарни разговори вкъщи “. В мултидисциплинарния план, който се организира под патронажа на вицепрезидента, се включват със свои проучвания младежи и техните преподаватели от 11 университета от девет страни. Инициатор на форума е Пловдивският университет „ Паисий Хилендарски “ с поддръжката на Министерството на образованието и науката. Със свои планове вземат участие и от Софийския университет „ Св. Климент Охридски “, оповестиха от прессекретариата на президентството.
Българистите чертаят туристически направления, свързани с българската литература, просвета и история. Проектът включва необятен диапазон от тематики – от проучване на градската среда през културните реинтерпретации на сватбата до българските литературни сюжети и тяхната проекция в литературата на други европейски страни. Сред тематиките са проучване на облика на Бай Ганьо, на пътеписите от България в творчеството на български и италиански създатели, на непознати модерни поети, на разнообразни фолклорни претекстове и други.
„ С проучванията си допълвате международната картина на познанието за България. Вашите писания са още по-ценни и за нас, българите. Представата за България, която получаваме през вашия взор, обогатява и нас “, обърна се вицепрезидентът към участниците. „ С вас сме се посветили на словото и на смисъла на думите. В днешния софтуерен век имаме потребност от изяществото на словото и мъдростта на вековете, събрана в него. Посветени сме на това да приказваме за духовната територия на България, за огромното въздействие на България върху цивилизационното и културното развиване освен на славянския, а на целия свят. Българската просвета и нематериалност са проводник към международните исторически секрети “, акцентира Йотова.
Ръководителите на плана от Пловдивския университет благодариха на вицепрезидента за поддръжката. От своя страна, посочи положителното съдействие с университета по отношение на Международния конгрес за кирилицата „ Азбука. Език. Идентичност “, проведен от президентската институция с поддръжката на Министерството на образованието и науката. През юни т. година над 30 известни учени слависти от 11 страни дружно със свои български сътрудници дискутираха мащабите на въздействието на българската писменост, език, просвета и нематериалност в славянския свят и отвън неговите граници, както и смисъла на езика и идентичността в процесите на глобализация. Конференцията беше продължение на извършения през 2022 година Международен конгрес за кирилицата „ … И ний сме дали нещо на света “. предложения участниците в „ Живописна България “ на третото издание на форума, плануван за 2026 година
„ Много страни са родени от завладяване на територии с меч, а България е родена от словото, буквите, книжнината и духовността. Затова е наричана духовна империя “, уточни вицепрезидентът.