Вицепремиерът Валери Симеонов е на мнение, че сделката за ЧЕЗ

...
Вицепремиерът Валери Симеонов е на мнение, че сделката за ЧЕЗ
Коментари Харесай

Валери Симеонов: Сделката за ЧЕЗ е нагласена, но законна

Вицепремиерът Валери Симеонов е на мнение, че договорката за ЧЕЗ е нагласена, само че законна.

„ ЧЕЗ желаят да продадат сдружението си в България за доста пари на човек, който няма да го съсипе – по тази причина самите те намират индивида и самите те намират парите”, написа Симеонов в профила си във „ Фейсбук”.

Според него купувачът Гинка Върбакова е имала съществени рекомендации от металургичния магнат в Чехия Зденек Земек. „ Няма по какъв начин притежателите на ЧЕЗ да не са в близки връзки с един от най-големите си клиенти в Чехия”, уверен е вицепремиерът.

„ От историята на компаниите на Върбакова се вижда, че Зденек Земан е обезпечил близо 80% от парите, нужни за фотоволтаичните паркове на Инерком преди повече от 10 години. След построяването и стартирането в употреба парите са върнати правилно и дяловете на Земан са трансферирани на Върбакова. Няма по какъв начин за това време да не са си открили персонални връзки на преданост и доверие – все качества, които ЧЕЗ търсят в бъдещия си купувач”, проучва Валери Симеонов.



Вижте цялата обява на вицепремиера, която публикуваме без редакторска интервенция:

За комплицираните проблеми нормално обясненията са елементарни – и това се отнася за цялата „ тайнственост “ към придобиването на сдруженията на ЧЕЗ България от до неотдавна непознатата госпожа Гинка Върбакова.
Нека се сложим на мястото на ЧЕЗ – желая да изляза от Източна Европа и да трансферира бизнеса си напълно в Западна Европа. Такава е тактиката на компанията от десетина години.

Искам да продам бизнеса си в България, само че това да не опетни името на компанията ми, т.е. бизнесът, който ще продам не би трябвало да се сгромоляса незабавно след прехвърлянето.

Така продавам първо „ Топлоелектрическа централа Варна “ без риск за репутацията – той без друго не работеше. Трябва да продам огромния си бизнес – електроразпределението и търговията с ток. Поставям си две цели – оптималната цена на продажбата и второ предан покупател, който няма да срине предприятието на втория месец и по този метод да опетни репутацията ми на интернационалния енергиен пазар, с което би попречило на влизането ми в по-богати страни.

Започвам търг за активите в България, на който се явяват половин дузина компании. Някои са с мрачно минало, други са несигурни, трети въобще не познавам: Енерго-про (чешка компания, само че тази договорка ще бъде спряна от Комисия за защита на конкуренцията за монопол), компания на Ковачки (несигурен състезател със противоречива известност и доста задължения), компания на Бобокови (с добра история, само че непознати), и още няколко турски, индийски и други задгранични компании със подозрително минало и бъдеще.

И Гинка Върбакова. Собственик на няколко фотоволтаични парка от България, само че със съществени рекомендации!
От кого? От металургичният магнат в Чехия Зденек Земек. Металургията е обвързвана с голямо ползване на сила. Няма по какъв начин притежателите на ЧЕЗ да не са в близки връзки с един от най-големите си клиенти в Чехия. Все едно Валентин Златев да не познава шефовете на Лукойл, откъдето взима горивото, което продава на бензиностанциите си. Все едно Марешки да не познава Домусчиев, от който купува част от медикаментите си. Все едно Корнелия Нинова да не познава Георги Гергов – главния спонсор на акцията й.

От историята на компаниите на Върбакова се вижда, че Зденек Земан е обезпечил близо 80% от парите, нужни за фотоволтаичните паркове на Инерком преди повече от 10 години. След построяването и стартирането в употреба, парите са върнати правилно и дяловете на Земан са трансферирани на Върбакова. Няма по какъв начин за това време да не са си открили персонални връзки на преданост и доверие – все качества, които ЧЕЗ търсят в бъдещия си покупател.

Тук идва въпросът „ Откъде ще дойдат парите? “ Бизнесът на Върбакови е прекомерно малък и покрива едвам към 5% от цената на договорката. Явно е необходим банков заем от „ интернационална банкова институция “ (което госпожа Върбакова твърди непрекъснато), която няма да отпусне заема поради Инерком, а поради ЧЕЗ.
Защо ще отпусне заем от към 300 млн. евро?

В качеството си на ръководител на краткотрайната комисия за оценка и надзор на енергетиката на България 2015-2016 година, открих безспорни обстоятелства на „ аутсорсване “ (възлагане на осъществяване на услуги и действия на непознати компании - чешки) от „ ЧЕЗ Разпределение “ и „ ЧЕЗ Електро “, с което се усилват разноските и се скриват същинските облаги от активността. За този и други сходни обстоятелства съм изпратил отчета на прокуратурата още през април 2016 година

Реалните финансови планове на ЧЕЗ елементарно могат да убедят всяка банка, че техните 300 млн. евро ще бъдат върнати без проблеми за 20 години даже при днешната цена на тока. Гарант за това са както упоменатите положителни облаги от активността, по този начин и възможни скрити договорни гаранции от продавача.

За да е сигурен контролът върху сдружението след неговата продажба, преди 20-тина дни за началник на Съвета на шефовете на „ Инерком-България “ беше назначена госпожа Милена Стоева – един от най-високопоставените и правилни на управлението мениджъри на ЧЕЗ. Това се случва 7 дни преди ЧЕЗ да разгласи определения покупател!
Да, по този начин е – договорката е нагласена, само че не е противозаконна. ЧЕЗ желаят да продадат сдружението си в България за доста пари на човек, който няма да го съсипе – по тази причина самите те намират индивида и самите те намират парите. Въпросите остават към присъединяване на руснака и грузинеца, в случай че то въобще е действително. Но не би трябвало да забравяме, че грузинският предприемач има огромен бизнес в България, от дълго време е огромен клиент на ЧЕЗ България и като нищо може да е видял в тази договорка опция да вложи част от активите си у нас. Ако всичко това е по този начин, предлагането на премиера Борисов страната да взе участие с дял в договорката просто ще даде спомагателна убеденост и гаранция на интернационалната банка – в което няма нищо неприятно.

Получаваме удостоверение и на изказванията на Върбакова, че зад договорката стои сериозна банкова институция, че тя е крайният притежател на компанията и че не познава никакви политици като се изключи министър Петкова (за какво й е, откакто познава управлението на ЧЕЗ?!).

Дали няма да излезе, че Върбакова не лъже, само че скрива част от информацията за нагласената от самите ЧЕЗ договорка и банката-кредитор? Все отново, да не забравяме, че това е комерсиална загадка и че Върбакова можеше да откаже да бъде подлагана на разпит. Семейство Върбакови ще получава задоволителен дял за собствеността си, неведнъж по-голям от приходите от досегашния им бизнес. Така че и техният интерес е обезпечен.
Разпалената от Българска социалистическа партия медийна нервност, в действителност единствено способства за в допълнение комплициране, суматоха и затрудни съответната реакция на българската страна в тази комплицирана обстановка.

И с цел да не стане като с декларацията на НФСБ против Ска Келер, дебело наблягам, че това е моя персонална позиция и не ангажира държавното управление по никакъв метод

Рекапитулация:

Върбакови – удовлетворени
Банката – удовлетворена
Клиентите на тази цена на тока - удовлетворени
ЧЕЗ – удовлетворен
При приемане на дялове – и страната удовлетворена
Корнелия – недоволна

Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР