С новото ViruSave приложение за смартфони държавата се бори срещу COVID-19
Вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на опазването на здравето Кирил Ананиев, ръководителят на Националния действен щаб ген.-майор проф. доктор Венцислав Мутафчийски и представители на „ Информационно обслужване “ дават брифинг в Министерския съвет. Те показват национална осведомителна система за битка с COVID-19. Всеки жител ще може да изтегли гратис мобилно приложение ViruSave, с което да показа здравния си статус с Националния действен щаб, здравните управляващи и своя персонален доктор.
Това заяви на брифинг Пламен Цеков, чиято софтуерна компания е създала приложението. По този метод институциите ще работят превантивно, като знаят какво е положението на всеки един консуматор. В приложението са интегрирани и геоданни, с които ще се прави разбор къде и по какъв начин могат да бъдат обслужени пациентите. Мобилният софтуер ще бъде достъпен в Гугъл Store и AppStore в неделя или понеделник.
Ивайло Филипов от държавната компания „ Информационно обслужване “, която е координирала целия развой по направата на приложението, означи, че цялата системата е построена единствено за 10 дни. Тя разполага с централен указател на карантираните и заболелите лица, до който има достъп Министерство на вътрешните работи.
„ Предвидени са доста интеграции с персоналните лекари, общините, Министерство на вътрешните работи, Пожарната, с цел да може един път въведена информация да се употребява от всяка една конструкция, тъй че да не се губят ограничения. След като информацията е събрана, тя се трансферира към аналитичната част “, изясни още Филипов.
Всеки консуматор би трябвало да вкара ЕГН, с цел да изпозлва приложението. Има опция да вкара и хорнични болести, в случай че има такива. В самото приложение ще има и спомагателна информация за ковид. На въпрос какво се случва, в случай че даден човек излъже в приложението, беше обяснено, че това не е съдбовно. Това е по този начин, защото неговите признаци, би трябвало да бъдат верифицирани от персоналния доктор. Втората функционалност е чисто аналитична – разпространение на вируса ще гледаме визуализация през географски карти за карантинирани, болни, оздравели, смъртни случаи.
Премиерът Бойко Борисов от своя страна разяснява, че „ всичко това ще облекчи бележниците, писаниците “. „ Най-голямото преимущество за връщащите се от чужбина – на границата, в случай че си подаде данните, след 14 дни автоматизирано ще получи, че не е под карантина. Това доста ще облекчи граничните служители на реда и ще ни отговори на въпросите какво се случва с българите, върнали се от чужбина “, заяви премиерът.
Министърът на опазването на здравето Кирил Ананиев съобщи, че изгражданието на такова софтуерно решение е от изключителна изгода. Като главен плюс той посочи обвързването на РЗИ, лечебните заведения, персоналните лекари, Министерство на вътрешните работи и полицията. „ На базата на получената информация може да се вършат доста съществени разбори “, добави Ананиев.
Председателят на Националния действен щаб ген. Венцислав Мутафчийски изясни, че с това приложение може да се откри доста информация за разпространяването на COVID-19, което ще помогне за разхлаване на ограниченията.