ВСС ще изяснява със свидетели емоционалното състояние на Гешев
Висшият правосъден съвет ще изслуша двама очевидци, които да опишат какво е било прочувственото положение на основния прокурор Иван Гешев преди и след изказването му от 15 май, по време на което той демонстративно скъса оставката си и разгласи, че в Народното събрание има политически отпадък, който би трябвало да бъде изметен. Точно това му изказване даде мотив четирима членове на Прокурорската гилдия на съвета за повторно в границите на десетина дни да изискат уволнението му. Като очевидци ще бъдат разпитани зам. основният прокурор и шеф на националното разследване Борислав Сарафов, както и неговия заместител Ясен Тодоров.
Макар и съвещанието на съвета през днешния ден да стартира в 9.30 ч., едвам 5 часа по-късно кадровиците започнаха да преглеждат настояването за уволнението на Гешев, направено на 23 май.
Заседанието на съвета стартира с изненадващото отдръпване на първото предложение за уволнението на основния прокурор, изработен от шестима от прокурорската гилдия на 12 май. Оттеглянето беше оповестено от Огнян Дамянов, един от подписалите предлагането. След часове диспути по процедурата, в последна сметка производството по уволнението на Гешев беше прекъснато в частта по първото искане.
ОТТЕГЛЯНЕТО НА ПЪРВОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ
" Моите претекстове (за оттеглянето) не са прочувствени, а надълбоко премислени. Но за мен не съществува ангажимент през днешния ден да ги разглася обществено в това съвещание. Моят отговор е, че несъмнено моето деяние не е безмотивно, само че законът не ме задължава да оповестя претекста си ", сподели Калина Чапкънова.
Възможно е отдръпването да се прави, с цел да може гласуването на уволнението на Гешев да се случи по-бързо. Причината е, че по първото искане би трябвало да се прегледат повече доказателства, а второто би трябвало да завърши по-скоростно. В понеделник членовете на съвета обединиха двете искания в едно произвеждане и през днешния ден включиха разглеждането им в дневния си ред.
Пришпорването може да е обвързвано и с обстоятелството, че на 5 юни Гешев нападна пред Конституционния съд измененията в Наказателно-процесуален кодекс и Закона за правосъдната власт, с които като се изключи че беше въведен механизъм за следствие на основния прокурор, беше понижено от 17 на 13 гласа и болшинството, с което съветът взема решение за уволнението му. Конституционен съд образува дело, само че към момента не се е произнесъл по допустимостта. Очаква се това да стане до 5 седмици. Ако Конституционен съд допусне делото, това ще спре процедурата по уволнението.
Самият Гешев се разгласи срещу прекратяването на производството по първото искане за уволнението му. Според него предлагането не може да се отдръпва, а би трябвало да бъде прегледано и да се види несъстоятелността му. Гешев уточни, че пред залата чакат очевидци, които да бъдат разпитани. " Има доминиращ публичен интерес и го изискуем на обществото и магистратите ", сподели Гешев, защитавайки тезата, че предлагането би трябвало да бъде прегледано.
Искането от 12 май, което през днешния ден беше оттеглено, бе подписано от Огнян Дамянов, Калина Чапкънова, Йордан Стоев, Георги Кузманов, Гергана Мутафова, Светлана Бошнакова. Те твърдяха, че Гешев би трябвало да бъде уволнен поради тежко нарушаване на служебните отговорности, обвързвано с допускането на прословутия израелски специалист до мястото на гърмежа край кортежа на основния прокурор на 1 май. Софийската градска прокуратура в това време се произнесе, че Гешев не е направил закононарушение с това.
Предложението за уволнение на Гешев от 23 май е обвързвано с неговото изявление, че политическият отпадък от Народното събрание би трябвало да бъде изметен. Според Калина Чапкънова, Йордан Стоев, Георги Кузманов и Гергана Мутафова казвайки това, Гешев е нарушил етичните правила на магистратите и по този начин е уязвил престижа на правосъдната власт.
Гергана Мутафова изясни, че претекстовете за отдръпването нямат значение. И че в случай че други членове на Прокурорската гилдия желаят, могат да внесат още веднъж оттегленото предложение.
Председателката на Върховния касационен съд Галина Захарова беше измежду членовете на съвета, които приканиха шестимата да обяснят претекстовете си. По думите й това се дължи на обществото, а и тя самата би желала да ги знае, с цел да взема осведомени решения. " И други внезапности, на които сме очевидци в последно време, будят подозрение ", уточни Олга Керелска.
В последна сметка Мутафова изчете постановлението, с което се отхвърля формиране на следствие по отношение на дейностите на Гешев и израелския специалист. Според прокуратурата няма значение кой е наредил израелският специалист да е на мястото на гърмежа, откакто той е гледал единствено отдалече следствените дейности.
От думите на Мутафова се разбра, че тъкмо поради отхвърли да бъде формирано дело, шестимата се отхвърлят от предлагането си за уволняване на Гешев. Атанаска Дишева й изясни, че отводът на прокурора да се образува дело е едно, а установяването на тежко нарушаване на служебни отговорности е напълно друго. Дишева упорства съветът да прегледа импортираното на 12 май предложение.
Гешев се включи с обяснението, че актът на градския прокурор не е постоянен и той може да бъде анулиран от горестоящ прокурор. Главният прокурор изясни още, че едно е наказателното произвеждане, а друго е производството по уволняване му. " Доказателствата по този проблем ми бяха предоставени преди към час. Трябва да имам право да се срещна с тези доказателства. Част от тях са относими и към второто искане. Всичко, което е събрано, държа да се качи на уеб страницата на Висшия правосъден съвет ", разгласи Гешев. И се оплака, че до момента той и юристът му не са навреме уведомявани за постъпващите доказателства.
После думата взе Огнян Дамянов. Той напомни, че вносителите на предлагането за уволнението, са били призовавани във Върховната касационна прокуратура. " Дали това не въздейства върху нашето разбиране ", попита той. И добави, че избира предлагането за уволнението да не се гледа, тъй като Гешев е направил по този начин, че да остане чувството, че то е импортирано под политически напън. " В момента върху предложителите се оказва напън, само че мълчим поради това. Няма нищо мъжко, воеводско и не знам какво си прокуратурата да прави такива инспекции. Това е възмутително и форма на напън ", заключи Дамянов.
Гешев му отговори, че и той е викан да дава сведения по инспекция във ВКП. От думите на основния прокурор се разбра още, че сигнала на Борислав Сарафовсрещу него към този момент е формирано следствие.
След часове наред разискване, със 17 на 3 гласа Пленумът на Висшия правосъден съвет приключи производството за уволнението на Гешев в частта му по настояването от 12 май.
ОБСЪЖДАНЕТО НА ВТОРОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ
В 14.30 ч. най-накрая съветът стартира да разисква останалото от предлагането за уволняване на Гешев - че е нарушил етичните правила, говорейки за политически отпадък в Народното събрание по време на зрелищната си изказване на 15 май, когато скъса оставката си.
Тезата на Гешев е, че репликата му е извадена от подтекст. Освен това, твърди той, че Конституцията му дава право на свободно изложение.
Съветът позволи като очевидци да бъдат изслушани зам. основният прокурор и шеф на националното разследване Борислав Сарафов, както и на заместника му Ясен Тодоров. Двамата би трябвало да опишат какво е било прочувственото положение на Гешев преди и след изказването на 15 май. Гешев твърди, че е бил обиден поради заплашителното писмо с Мечо Пух, с което е бил свикан да подаде оставката си ден преди да я скъса демонстративно.
Гешев е приказвал с Тодоров в дома си на 14 май. А със Сарафов, с който от началото на май са в спор, се е видял в кабинета си на 15 май преди да даде прословутата си конференция.
Членовете на съвета също така се схванаха да изгледат цялата конференция на Гешев от 15 май.
Главният прокурор Иван Гешев разкри мафиотски порядки освен в ръководената от него институция, само че и в цялата правосъдна власт, като извади чатове и записи, от които излиза наяве по какъв начин се кадрува и по какъв начин се търгува в системата.
Макар и съвещанието на съвета през днешния ден да стартира в 9.30 ч., едвам 5 часа по-късно кадровиците започнаха да преглеждат настояването за уволнението на Гешев, направено на 23 май.
Заседанието на съвета стартира с изненадващото отдръпване на първото предложение за уволнението на основния прокурор, изработен от шестима от прокурорската гилдия на 12 май. Оттеглянето беше оповестено от Огнян Дамянов, един от подписалите предлагането. След часове диспути по процедурата, в последна сметка производството по уволнението на Гешев беше прекъснато в частта по първото искане.
ОТТЕГЛЯНЕТО НА ПЪРВОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ
" Моите претекстове (за оттеглянето) не са прочувствени, а надълбоко премислени. Но за мен не съществува ангажимент през днешния ден да ги разглася обществено в това съвещание. Моят отговор е, че несъмнено моето деяние не е безмотивно, само че законът не ме задължава да оповестя претекста си ", сподели Калина Чапкънова.
Възможно е отдръпването да се прави, с цел да може гласуването на уволнението на Гешев да се случи по-бързо. Причината е, че по първото искане би трябвало да се прегледат повече доказателства, а второто би трябвало да завърши по-скоростно. В понеделник членовете на съвета обединиха двете искания в едно произвеждане и през днешния ден включиха разглеждането им в дневния си ред.
Пришпорването може да е обвързвано и с обстоятелството, че на 5 юни Гешев нападна пред Конституционния съд измененията в Наказателно-процесуален кодекс и Закона за правосъдната власт, с които като се изключи че беше въведен механизъм за следствие на основния прокурор, беше понижено от 17 на 13 гласа и болшинството, с което съветът взема решение за уволнението му. Конституционен съд образува дело, само че към момента не се е произнесъл по допустимостта. Очаква се това да стане до 5 седмици. Ако Конституционен съд допусне делото, това ще спре процедурата по уволнението.
Самият Гешев се разгласи срещу прекратяването на производството по първото искане за уволнението му. Според него предлагането не може да се отдръпва, а би трябвало да бъде прегледано и да се види несъстоятелността му. Гешев уточни, че пред залата чакат очевидци, които да бъдат разпитани. " Има доминиращ публичен интерес и го изискуем на обществото и магистратите ", сподели Гешев, защитавайки тезата, че предлагането би трябвало да бъде прегледано.
Искането от 12 май, което през днешния ден беше оттеглено, бе подписано от Огнян Дамянов, Калина Чапкънова, Йордан Стоев, Георги Кузманов, Гергана Мутафова, Светлана Бошнакова. Те твърдяха, че Гешев би трябвало да бъде уволнен поради тежко нарушаване на служебните отговорности, обвързвано с допускането на прословутия израелски специалист до мястото на гърмежа край кортежа на основния прокурор на 1 май. Софийската градска прокуратура в това време се произнесе, че Гешев не е направил закононарушение с това.
Предложението за уволнение на Гешев от 23 май е обвързвано с неговото изявление, че политическият отпадък от Народното събрание би трябвало да бъде изметен. Според Калина Чапкънова, Йордан Стоев, Георги Кузманов и Гергана Мутафова казвайки това, Гешев е нарушил етичните правила на магистратите и по този начин е уязвил престижа на правосъдната власт.
Гергана Мутафова изясни, че претекстовете за отдръпването нямат значение. И че в случай че други членове на Прокурорската гилдия желаят, могат да внесат още веднъж оттегленото предложение.
Председателката на Върховния касационен съд Галина Захарова беше измежду членовете на съвета, които приканиха шестимата да обяснят претекстовете си. По думите й това се дължи на обществото, а и тя самата би желала да ги знае, с цел да взема осведомени решения. " И други внезапности, на които сме очевидци в последно време, будят подозрение ", уточни Олга Керелска.
В последна сметка Мутафова изчете постановлението, с което се отхвърля формиране на следствие по отношение на дейностите на Гешев и израелския специалист. Според прокуратурата няма значение кой е наредил израелският специалист да е на мястото на гърмежа, откакто той е гледал единствено отдалече следствените дейности.
От думите на Мутафова се разбра, че тъкмо поради отхвърли да бъде формирано дело, шестимата се отхвърлят от предлагането си за уволняване на Гешев. Атанаска Дишева й изясни, че отводът на прокурора да се образува дело е едно, а установяването на тежко нарушаване на служебни отговорности е напълно друго. Дишева упорства съветът да прегледа импортираното на 12 май предложение.
Гешев се включи с обяснението, че актът на градския прокурор не е постоянен и той може да бъде анулиран от горестоящ прокурор. Главният прокурор изясни още, че едно е наказателното произвеждане, а друго е производството по уволняване му. " Доказателствата по този проблем ми бяха предоставени преди към час. Трябва да имам право да се срещна с тези доказателства. Част от тях са относими и към второто искане. Всичко, което е събрано, държа да се качи на уеб страницата на Висшия правосъден съвет ", разгласи Гешев. И се оплака, че до момента той и юристът му не са навреме уведомявани за постъпващите доказателства.
После думата взе Огнян Дамянов. Той напомни, че вносителите на предлагането за уволнението, са били призовавани във Върховната касационна прокуратура. " Дали това не въздейства върху нашето разбиране ", попита той. И добави, че избира предлагането за уволнението да не се гледа, тъй като Гешев е направил по този начин, че да остане чувството, че то е импортирано под политически напън. " В момента върху предложителите се оказва напън, само че мълчим поради това. Няма нищо мъжко, воеводско и не знам какво си прокуратурата да прави такива инспекции. Това е възмутително и форма на напън ", заключи Дамянов.
Гешев му отговори, че и той е викан да дава сведения по инспекция във ВКП. От думите на основния прокурор се разбра още, че сигнала на Борислав Сарафовсрещу него към този момент е формирано следствие.
След часове наред разискване, със 17 на 3 гласа Пленумът на Висшия правосъден съвет приключи производството за уволнението на Гешев в частта му по настояването от 12 май.
ОБСЪЖДАНЕТО НА ВТОРОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ
В 14.30 ч. най-накрая съветът стартира да разисква останалото от предлагането за уволняване на Гешев - че е нарушил етичните правила, говорейки за политически отпадък в Народното събрание по време на зрелищната си изказване на 15 май, когато скъса оставката си.
Тезата на Гешев е, че репликата му е извадена от подтекст. Освен това, твърди той, че Конституцията му дава право на свободно изложение.
Съветът позволи като очевидци да бъдат изслушани зам. основният прокурор и шеф на националното разследване Борислав Сарафов, както и на заместника му Ясен Тодоров. Двамата би трябвало да опишат какво е било прочувственото положение на Гешев преди и след изказването на 15 май. Гешев твърди, че е бил обиден поради заплашителното писмо с Мечо Пух, с което е бил свикан да подаде оставката си ден преди да я скъса демонстративно.
Гешев е приказвал с Тодоров в дома си на 14 май. А със Сарафов, с който от началото на май са в спор, се е видял в кабинета си на 15 май преди да даде прословутата си конференция.
Членовете на съвета също така се схванаха да изгледат цялата конференция на Гешев от 15 май.
Главният прокурор Иван Гешев разкри мафиотски порядки освен в ръководената от него институция, само че и в цялата правосъдна власт, като извади чатове и записи, от които излиза наяве по какъв начин се кадрува и по какъв начин се търгува в системата.
Източник: skandal.bg
КОМЕНТАРИ




