Високопоставен служител от администрацията на Тръмп планира да пътува до

...
Високопоставен служител от администрацията на Тръмп планира да пътува до
Коментари Харесай

Ройтерс: Подготвя се среща между Кийт Келог и Лукашенко в Беларус

Високопоставен чиновник от администрацията на Тръмп възнамерява да пътува до Беларус през идващите дни, с цел да се срещне с президента на страната, съгласно четирима източници, осведомени с въпроса, цитирани от " Ройтерс ".

Ако формалният представител, специфичният делегат за Украйна Кийт Келог , се срещне с беларуския президент Александър Лукашенко, той ще бъде най-високопоставеният американски представител, посетил властническата страна от години.

Точният дневен ред на срещата е неразбираем, макар че Келог в частни диалози е показал пътуването като стъпка, която би могла да помогне за стартирането на мирни договаряния , ориентирани към преустановяване на войната на Русия против Украйна, споделиха двама от източниците, поискали анонимност, защото пътуването не е било оповестено обществено.

Държавният департамент и беларуското посолство във Вашингтон отхвърлиха коментар. Келлог и Белият дом не дадоха отговор на настояванията за коментар.

Планирането на сходни пътувания изисква деликатно договаряне и е допустимо пътуването да бъде анулирано или променено в последния миг.

През 2020 година, по време на първия мандат на Тръмп , държавният секретар Майк Помпео посети Беларус в границите на визитата на най-високо равнище на Съединени американски щати в източноевропейската страна за повече от 20 години. Пътуването беше по време на първата администрация на Тръмп за възстановяване на връзките с Беларус в миг, когато връзките сред Минск и Москва бяха на най-ниска точка.
 Съединени американски щати не признават Лукашенко за президент на Беларус
Съединени американски щати не признават Лукашенко за президент на Беларус

След като Германия разгласи същото

Наследникът на Тръмп, президентът демократ Джо Байдън, промени курса си след изборите в Беларус през 2020 г ., които интернационалните наблюдаващи осъдиха като несвободни и несправедливи. Масови улични митинги последваха изборите и бяха посрещнати с брутални репресии, а Беларус беше значително отбягвана от западните страни.

Съединени американски щати през 2022 година, откакто на Вашингтон стана ясно, че страната ще поддържа Русия в нахлуването ѝ в Украйна.

По време на втория мандат на Тръмп обаче администрацията възобнови напъните си за определяне на работни връзки с Беларус.

Един американски чиновник съобщи пред " Ройтерс ", че администрацията на Тръмп е обсъждала вътрешнополитически способи за евакуиране на Минск от сферата на въздействие на Москва и приближаването му към орбитата на Вашингтон, въпреки и единствено нищожно.

През февруари заместник-помощник държавният секретар Кристофър Смит и двама други чиновници на Държавния департамент пътуваха до Беларус, с цел да изтеглят трима политически пандизчии, заяви по това време " Ню Йорк Таймс ". Смит персонално е описал пътуването като първата стъпка от евентуална договорка, която би довела до освобождението на десетки политически пандизчии в подмяна на облекчение на американските наказания, заяви " Таймс ".

Отделен почитан американски чиновник уточни освобождението на 47-годишния натурализиран американски жител, като знак, че Лукашенко желае да усъвършенства връзките си с Вашингтон.

Западните дипломати обаче показаха песимизъм по отношение на напъните на Съединени американски щати да се доверят на Беларус , която остава твърдо обвързана със прилежаща Русия.
 Г- 7 не одобри изказване за Украйна поради позицията на Съединени американски щати
Г- 7 не одобри изказване за Украйна поради позицията на Съединени американски щати

Вашингтон не желае да подлага на критика остро Русия
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР