Високата инфлация и колебливата обществена подкрепа, отчасти заради руската дезинформация,

...
Високата инфлация и колебливата обществена подкрепа, отчасти заради руската дезинформация,
Коментари Харесай

Politico: Руската пропаганда и инфлацията пречат на България да се присъедини към еврозоната през 2025-та

Високата инфлация и неуверената социална поддръжка, частично поради съветската дезинформация, значат, че страната съвсем несъмнено няма да успее да реализира задачата си за присъединение към еврозоната през 2025 година, написа европейската редакця на Politico , озаглавена " България не може да се причисли към еврозоната през януари. Ето за какво ".

" Зад внушително дървено бюро в София, в комплекс, в който в миналото е имало скулптура на Ленин, индивидът, който ръководи 20-членната група на финансовите министри от еврозоната, сортира деликатно думите си ", написа европейската медия.

" Твърдо съм уверен, че България ще се причисли към еврозоната през 2025 година ", декларира Паскал Донохоу. " Въпросът е по кое време вашата страна ще вкара еврото като своя валута. А не дали. "

Заобиколен от министър-председателя, вицепремиера и външния министър на страната, наличието му носеше огромна европейска политическа тежест. Месец по-късно съдружното държавно управление се разпадна, а тримата министри бяха отстранени от служба. Посещението на Донохоу, което целеше да поддържа неуверения блян на България да стане 21-вата страна, употребяваща еврото, се оказа в не изключително подобаващ миг.

Експертите и политиците, които са разговаряли с Politico, са уверени, че целевата дата 1 януари 2025 година няма да бъде спазена - освен поради политическите разтърсвания в България, само че и поради продължаващата инфлация и неналичието на социална поддръжка.

" Намираме се в средата на политическа рецесия ", разяснява българският евродепутат социалист Петър Витанов. Това би направило " невероятно " присъединението на страната към еврозоната до началото на годината. Шестите ѝ национални избори от 2021 година насам се организират през юни.

" Наистина не знаем какво ще бъде идващото държавно управление и дали това ще бъде един от неговите цели ", декларира той.

Още преди държавното управление да падне, страната даваше сигнали, че може да пропусне плануванаъа дата за влизане. Тогавашният министър-председател Николай Денков съобщи през януари, че задачата " не е свещена ".

Първоначално България възнамеряваше да се причисли към общата валута при започване на 2024 година, само че предходната година трябваше да отсрочи тази цел с една година, защото към момента не отговаряше на критериите за присъединение.

Според Чинция Алчиди, старши теоретичен помощник в основания в Брюксел проучвателен център CEPS, януари 2026 година " най-рано " би бил по-реалистичен поради техническите провокации, свързани с прекосяването към национална валута.

Няколко политически водачи, в това число шефът на централната банка на страната, повдигнаха вероятността за влизане в средата на 2025 година, в случай че не може да се съблюдава януарската дата за влизане - отсам и деликатната дефиниция на Донохоу, че чака участие " през 2025 година ".

Официални лица и специалисти, занимаващи се с техническите аспекти на присъединението, декларират пред Politico, че присъединението в средата на годината е нетипично. Обикновено страните се причисляват при започване на годината по административни аргументи.

Българският евродепутат Ева Майдел от дясноцентристката група на ЕНП декларира, че е " оптимист за дата на присъединение през 2025 година ", като прибавя, че " може да е 1 януари, може да е по-късно ".

Засегнати от възходящите цени

Присъединяването към еврозоната е характерен за Европейски Съюз скришен развой, при който страните се правят оценка от Европейската централна банка, преди финансовите министри на Европейски Съюз, евродепутатите и държавните ръководители да обсъдят въпроса.

" Критериите за конвергенция ", на които би трябвало да дава отговор дадена страна, с цел да се класира, включват постоянен обменен курс, реализиране на задачите във връзка с държавния недостиг и съотношението на държавния дълг и привеждане на националното законодателство в сходство с правото на Европейски Съюз.

Следващият отчет на ЕЦБ за България - който ще дефинира дали тя е подготвена да се причисли - се чака преди лятото.

Инфлацията продължава да бъде проблем

За да се причисли, България би трябвало да реализира междинна инфлация не повече от 1,5 процентни пункта над тази на трите " най-добре представящи се " страни от Европейски Съюз - неразбираема категория, която основава " сива зона " за точния размер на нужната инфлация.

Най-скорошната страна, която се причисли към Европейски Съюз през 2023 година, Хърватия, се възползва от селективен асортимент на данни, като ѝ е било разрешено да се причисли макар по-високия %.

" Единствената спънка за България е критерият за инфлацията ", счита Жолт Дарваш, старши теоретичен помощник в основания в Брюксел стопански проучвателен център Bruegel. " Тя е в добра бюджетна позиция - ниски обществени задължения, ниски обществени задължения, следен бюджетен недостиг. "

Настоящата прогноза на страната за инфлация от 2,9% през 2025 година " допуска, че България може да се причисли през 2026 година ", счита Дарваш. Той добави, че има " известно пространство за маневриране " по въпроса дали същата " сива зона ", която разреши на Хърватия да се причисли през 2023 година, може да се употребява за редуциране на периодите за присъединение на България, само че добави, че това " би трябвало да бъде обосновано ".

Теоретично София ще изиска нов конвергентен отчет от ЕЦБ към края на тази година, в който ще има задоволително ниска стойност на инфлацията, с цел да може да се причисли към средата на 2025 година Но на процедура чиновниците на Европейски Съюз, които ще вземат участие в техническия развой, се питат дали това би било осъществимо.

Руска дезинформация

Сред политическата класа в България участието в еврозоната се продава елементарно. Но обществеността се оказва по-трудна за увещание.

В изследване на " Евробарометър " от предходната година българите показват по-ниска от междинната поддръжка за присъединението и по-висока от междинната угриженост за проблеми като непозволено установяване на цените по време на прехода.

Високопоставени чиновници на Европейски Съюз са декларирали пред Politico, че дезинформацията, спонсорирана от Русия, е съдействала за тази непопулярност.

" Все още имам вяра, че болшинството от българите биха предпочели да са част от еврозоната ", разяснява евродепутатът Витанов. " Тук не упреквам единствено съветската агитация. Да, тя съществува. Но като цяло тези, които изостават, са българските политици ".

Освен резултатите от укротяването на инфлацията, България е в относително мощна позиция за присъединение към еврозоната, декларират няколко специалисти и публични лица.

Валутата на страната, левът, е обвързана с еврото от 1999 година, а България е в банковия съюз на Европейски Съюз от 2020 година - стъпки, които съгласно евродепутата Майдел демонстрират " доста, доста явен ангажимент " за присъединение.

Притесненията по отношение на графика за присъединение на България не стопираха висши чиновници на Европейски Съюз като Донохоу да не престават да удрят по барабана.

Миналия месец страната получи утвърждение и от страните от еврозоната, когато техните държавни ръководители похвалиха напредъка на България.

Но макар трайната обществена поддръжка на Европейски Съюз за задачата от януари 2025 година, висши чиновници признават, че това съвсем несъмнено няма да се случи.

Както се показва един от тях: " Това е изключено. "
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР