Вирусът винаги намира начин да ни зарази. Това каза вирусологът

...
Вирусът винаги намира начин да ни зарази. Това каза вирусологът
Коментари Харесай

Вирусолог: COVID продължава да бъде предизвикателство за хората в рискови групи

Вирусът постоянно намира метод да ни болести. Това сподели вирусологът проф. Радостина Александрова.
Прочетете още
„ Нищо извънредно няма – в този момент им е времето на вирусите. Обикновено грипът и респираторно-синцитиалния вирус са най-активни тъкмо по това време на годината, както и коронавирусите, които също провокират настинки. А в този момент и САРС-Ковид-2 (SARS-CoV-2) им прави компания “, изясни тя.

Вирусологът изясни, че в тропиците грипът е деен целогодишно, до момента в който при нас той се среща единствено през по-студените месеци. „ Другото, което би трябвало да кажем е, че пандемичните вируси също не се преценяват с тази сезонност, най-малко досега, в който и те не станат ендемични. Видяхме да вземем за пример, че САРС-Ковид-2 (SARS-CoV-2) предизвикваше талази по-всяко време на годината “, добави още тя пред БТВ.

Проф. Радостина Александрова разясни, че вирусите „ обичат ниските температури и ниската мокрота на въздуха “, като значение има също по този начин и ултравиолетовата светлина. Тя добави още, че грипът се предава по-лесно при 5 градуса, в сравнение с при 20 градуса.

„ От значение е и държанието на хората, както и някои физиологични характерности – като да вземем за пример ниските равнища на мелатонин и витамин D в организма през зимата. Важно е също по този начин какъв брой мощна е имунната система на всеки “, изясни проф. Радостина Александрова.

Тя е безапелационна, че коронавирусът продължава да циркулира измежду популацията, без значение, че протичането му е по-леко спрямо началото на пандемията. „ Той продължава да е съществено предизвикателство пред хората от рисковите групи, както и грипът. Иначе при нас най-вече случаи на грип има в края на януари и началото на февруари “, добави вирусологът.

Проф. Радостина Александрова разяснява и пост-Ковид синдрома. Според нея става дума за Синдром на хроничната отмалялост, който се следи при разнообразни болести.
„ Когато приказваме за този Синдром на хроничната умора бих желала да подчертая, че става дума за нещо по-различно от елементарна отмалялост, която изпитваме. Когато тази отмалялост настъпи след някакво заболяване, приказваме за изтощаващо възприятие за отмалялост, присъща с невъзможността да се извършват нормалните действия. При нея има скелетно-мускулни проблеми, както и меланхолия “, разясни тя.
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР