Винсент Кампос е бивш дипломат, стратег и анализатор в сферите

...
Винсент Кампос е бивш дипломат, стратег и анализатор в сферите
Коментари Харесай

Винсент Кампос: Ако изобщо е възможно, България да опита да получи дял в проекта блок „Хан Аспарух“

Винсент Кампос е някогашен посланик, пълководец и анализатор в сферите на политиката, енергетиката, сигурността и защитата.

Той е и някогашен представител на Бюрото за енергийни запаси към Държавния департамент на Съединени американски щати, а сред 2009 и 2011 година е представител на посолството на Съединени американски щати в България.

Живял и работил повече от 17 години в над 60 страни в Латинска Америка, Западна Африка, Източна Европа и Близкия изток.

Предлагаме ви разбора му за последните вести от сфера „ Енергетика “ извънредно за Tribune.bg.

Преди дни актуалният народен представител и някогашен министър на енергетиката Делян Добрев заяви новината, че блок „ Хан Аспарух “ в Черно море има капацитета за рандеман на 13 милиарда кубични метра газ годишно. Това очакване се основава на данни, предоставени от консорциума сред TOTAL и OMV, които бяха показани на съвещание на парламентарната комисия по енергетика. Въз основа на вашия опит в енергийния бранш, по какъв начин бихте оценили смисъла на тези находища в българската част на Черно море и тяхното влияние върху енергийната сигурност на България?

Въздействието на тази вест може да окаже голямо въздействие върху енергийната сигурност на България за най-малко няколко десетилетия напред. Добивът на природен газ от блока „ Хан Аспарух “ в Черно море би трябвало да разреши на България да задоволи всичките си вътрешни потребности от природен газ, като в същото време ще разреши на страната да стане основен производител на природен газ в Европа.

И TotalEnergies, и OMV имат превъзходна известност в енергийния бранш в международен мащаб. Ако въобще това е допустимо, България може да се опита да получи миноритарен дял в този черноморски план, с цел да подсигурява изгоди от добива на газ за всички българи.

България се движи устойчиво напред в обезпечаването на енергийната си сигурност във връзка с природния газ. Откриването на интерконектора Гърция-България (ICGB) през октомври 2022 година означи забележителен прогрес по свързването на България с Южния газов кулоар, като в същото време обезпечи на България пряк достъп до вноса на полутечен природен газ през Гърция и Турция.

Още по тематиката за енергийната сигурност – неотдавна България и Украйна подписаха съглашение, съгласно което България ще изпрати два блока, поръчани за АЕЦ „ Белене “, на Украйна на цена от към 1,2 милиарда лв.. Тези блокове ще бъдат употребявани в оборудване, което Украйна към този момент е построила и блоковете могат да влязат в употреба. Каква е оценката ви за съглашението във връзка с нуклеарните благоприятни условия на България?

Първо, това съглашение е преференциално и за България, и за Украйна. Проектът АЕЦ „ Белене “ беше спорен още от самото му начало по редица аргументи. С оглед на слабата възможност този план в миналото въобще да бъде приключен, продажбата на двата реактора ще запълни една жизненоважна потребност за Украйна, която към този момент е построила обект, за който са нужни този вид реактори. А предвид на противозаконната и брутална война на Русия против Украйна, където силите на Путин правят безмилостни офанзиви против цивилното население и инфраструктура, нуждата от надеждна сила в Украйна в никакъв случай не е била по-голяма.

Вече има и по-нови благоприятни условия за нуклеарната енергетика, които България би трябвало да обмисли. Малкият модулен реактор AP 1000 (SMR) бързо се наложи като известен избор за безвредна и надеждна нуклеарна сила. България може да стане една от първите страни в Европа, закупили SMR.

С оглед на нарасналото внимание към енергийната сигурност през последните години, какво може да направи България, с цел да усили достъпността до природен газ за вътрешните си енергийни потребности?

В допълнение към упоменатите по-рано позитивни вероятности пред черноморския газ, обстановката с енергийната сигурност на България може да стане даже още по-силна посредством екстракцията на голямото количество газови находища в България. Преди време България беше на път да премине от етапа на изследване към етапа на произвеждане във връзка с земния природен газ, когато през 2012 година Народното събрание ненадейно анулира разрешението на Chevron за осъществяване на сондажи за шистов газ.

Оттогава-насам американските петролни компании са постигнали голям прогрес във връзка с сигурността и успеваемостта на сондажите за тази неконвенционална технология за рандеман на газ, което през 2018 година изведе Съединени американски щати на лидерската позиция като най-големия производител в света както на недопечен петрол, по този начин и на природен газ. Сондажните течности са станали още по-безопасни и екологични. В допълнение, новите технологии за сондиране разрешиха по-дълбок достъп до газовите залежи посредством многопосочни сондажни глави, като в същото време се употребяват по-малко действителни сондажни платформи на повърхността.

Мисля, че моментът България още веднъж да се замисли за добива на шистов газ, е настъпил.  на природен газ от земя. Страната има единствено какво да печели, в случай че се трансформира в водач в добива на газ.

***

Written Interview

Vincent Campos

July 17, 2023

In recent weeks, current MP and former Minister of Energy Delyan Dobrev announced that the Khan Asparuh block has the potential to produce 13 billion cubic meters of gas on an annual basis. This announc
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР