Виктор Бузев е завършил е архитектура в УАСГ в София.

...
Виктор Бузев е завършил е архитектура в УАСГ в София.
Коментари Харесай

Виктор Бузев: Инвеститорите при нас търсят моментната печалба

Виктор Бузев е приключил е архитектура в УАСГ в София. Преди да стане основен проектант на Варна през 2016 година, той е заемал същата служба в Бяла, Аврен, Балчик и Аспарухово. Каква е вашата идея за архитектурното развиване на Варна през идващите години?
Животът демонстрира какво да чакаме. Във връзка с реализирането на предвижданията на общия организационен проект, който е на 10 години, общо взето, се изчерпаха жилищните и рекреационните територии в по този начин наречения северен град, в остарелия град и несъмнено идва ред на прогнозните територии, които са в южно направление - действително Аспарухово и продължаващите села Звездица, Константиново. По отношение на индустриалните територии - те се развиват според предвижданията на проекта. Естествено, сега се търсят от ден на ден и повече жилищни територии в съответствие 80 към 20, съдейки от капиталовите планове, които преглеждаме в общината. За мен е доста значимо този баланс да не се нарушава, тъй като би трябвало да има занаят и работа, а в този момент имаме интерес към жилищното строителство и курортната среда.

Доказано е, че жилищните територии водят със себе си и нуждата от развиване на публично обслужване и да има микроцентрове, където да могат да се правят всички услуги от обществено-икономическия живот, които са административно обслужване, битово обслужване, публични здания като учебни заведения, детски градини, клонове на банки, т.е. всичко, което сега е съсредоточено в центъра и води до натоварване на тези територии. И въпреки всичко би трябвало да мислим повече зелено, по този начин е съвременно и отговорно. Аз считам, че разпределянето на услугите по региони ще икономиса минимум безсмислените пътувания с коли. В момента, с цел да стигнете до центъра, би трябвало да се качите на автомобила си и да изгорите бензин за 15-20 км, с цел да получите една услуга, която може да се извърши там, където живеете. Аз ги назовавам паразитни пътувания, тъй като не са трудови. Работа на самата община е да направи плановете за тези центрове и да ги осъществя. Там се сблъскваме с другата компликация във връзка с собствеността, защото няма по какъв начин общината да влага в частни парцели, би трябвало да ги придобие. За построяването на тези центрове би трябвало да се употребяват евросредства, само че пък за отчуждителни процедури не могат да се употребяват европейски принадлежности за финансиране. Тоест мога да осъществявам план с европейско финансиране, когато собствеността е уредена върху общинска или държавна благосъстоятелност. Тук е моментът да кажа, че има капацитет в държавни парцели, които под една или друга форма биха могли да бъдат предоставени на общината за стопанисване и предписание.
Имате ли някои съответни парцели поради?
В момента на подобен принцип с решение на Министерския съвет историческото ядро на Морската градина - Варна, и Аспаруховия парк се ръководят от общината. Има и други такива терени. Голям капацитет имат и някогашните поделения, които са празни, ситуирани са отмерено на територията на общината и могат да се трансфорат в такива вторични центрове за услуги. Те към момента са благосъстоятелност на Министерството на защитата, което всяка година включва в своята стратегия някогашни поделения, с чиито здания желае да се раздели. Това става посредством договорка. Общината може да взе участие на равни начала с други вложители в търговете, само че става въпрос за съществени цени. Нямаме проблеми с детските градини и учебните заведения като безспорна численост, проблемите са чисто логистични - че са съсредоточени на едно място и от новите територии се постанова пътешестване, с цел да се стигне до тях.
Реклама
Варна е огромен град и аз съм с вярата, че вложителите в един миг ще престанат да вършат единствено спални и ще стартират да влага в действия, които да основават резистентен дълготраен бизнес, работни места и обществени услуги. В момента вложителите са по-скоро съсредоточени върху моментната облага и когато се появи подобен план, общината отделя сили, време и внимание да подпомогнем вложителя да не се разколебае, да окажем поддръжка. Такива тъкмо са плановете, които създаваме за парковете и за спортната инфраструктура сега.

През тази година ще бъде подготвен паркоустройственият проект на парк " Аспарухово ". Имаме предпочитание в този регион да изградим и закрит олимпийски плувен басейн. Има голямо съществуване на минерални води, подобаващи за това.
При вас минералните води изтичат безусловно в морето.
Да, вода гази, жаден върви.
Няма ли планове от хотели, рехабилитационни бази за потреблението й?
Не можем да се намесим. Водата е изключителна държавна благосъстоятелност.
Реклама Минералните извори не са ли предоставени на вас?
Да, по този начин е, могат да бъдат концесионирани. Това обаче също е един бизнес, който няма никакви обичаи, и се надявам в идващите години той да бъде развъртян. В проекта за възобновяване и развиване се обръща изключително внимание на геотермалната сила, тъй че се надявам в тази посока да има подготвени планове, които да покажат смисъла. Надявам се някой да чуе и да осмисли даденостите на региона в посока на развиване на медицински туризъм с минералните извори.
Като споменахте това, какво се случва с минералните извори в дом " Младост ", ще бъде ли разрушено всичко?
Аз съм декларирал твърдата си позиция, че ще одобря какъвто и да е капиталов план, стига той да резервира външния, вътрешния басейн, водните атракции и публичната функционалност и досегаемост, които имаше остарелият дом " Младост ". Много се надявам притежателите да са чули ясно какво съм декларирал, тъй като не считам да върша отстъпки по тази тематика. Където можем да се намесим, внимателно го вършим.
Минералните извори дадени ли са на концесия?
Не, за жалост точно тъй като очевидно няма традиция по тематиката. Използването на минерална вода изисква доста поредна грижа за съоръжения, защото самата вода е нападателна и самите водопроводни съоръжения не могат да бъдат какви да е, те са специфични и доста скъпи. Това може би по някакъв метод отблъсква вложителите. Смятам, че дълготрайната възвръщаемост на инвестицията и икономическите разбори сега не са доста оптимистични. В Басейнова дирекция имаме доста подробни карти с качествата на минералните извори във Варна. Аз персонално виждам бъдеще в геотермалните извори, защото ядрото на земята не се въздейства от това дали духа вятър, или пече слънце, с цел да създава сила.
Метрото може би е значим план за Варна.
Да, всички модерни градове имат метро. Във Варна има няколко по-специфични неща. Първото е релефът - от морското ниво до платото са 320 м надморска височина. В Европа има пределно възможни наклони за превоз, които естествено са ограничители за свободното развиване на една такава мрежа. Другата естествена част от релефа са подпочвените води. Не е за подценяване и естественото нахлуване в централната градска част и срещата с археологията, тъй като на това място има извънредно мощно наслоение и извънредно антични структури. Това са фактори, които оказват въздействие върху проектирането. Аз персонално считам, че метрото, леката железница, в общия организационен проект беше наименуван монорелсов превоз, е тип транспортна опция. Но подобен един план не може да бъде самоцел, всеки план е съпроводен с стопански разбор има ли потребност от него. В момента анализът се изготвя от сериозен екип от София. Това е извънредно скъпо оборудване, което би трябвало да се съобрази и с геометрията на града и с цел да включим южните територии - Галата, Аспарухово, Звездица, метрото би трябвало да мине под езерото или да бъде част от втори мост.
Четено Коментирано Препоръчвано 1 Политика 2 Коментари и разбори 3 Войната в Украйна 1 Икономика 2 Политика 3 Коментари и разбори 1 Политика 2 Коментари и разбори 3 Икономика Реклама
Понеже държавното управление сподели, че желае да прави мостове, ние имаме очакван в нашия проект един вътрешноградски мост, който дублира Аспаруховия мост, и още един към трасето на републиканската пътна мрежа и на запад, на територията на Белослав, е мостът, който ще бъде на автомагистрала " Черно море ". Аз персонално считам, че има място за още мостове.
Една къса разходка из центъра демонстрира прелестни остарели здания, които се разрушават. Какви старания полагате за запазването им, да вземем за пример тази на някогашната Софийска банка на ул. " Преслав "?
Това е в действителност доста огромен проблем - една къща се разрушава, до нея друга в центъра е прелестно реновирана. Виждат се към този момент и положителни образци. Много задълбочено работим по тематиката с възобновяване на старите здания и за благополучие има и позитивни образци. Средно десетина къщи на година се реставрират при общ фонд 450 здания - монументи на културата. Някои от тях са в положително положение, само че за жалост има здания в доста тежко положение. Бях доста благополучен, когато се появи нов притежател на постройката на улица " Преслав ", който съобщи съществено капиталово желание, към този момент това, което направи, е да подпре и да обезопаси фасадата като първа стъпка, само че оттова нататък за жалост не виждам да се развива планът. Той има издадено позволение за градеж на офис постройка, само че реализацията на реставрацията все още не се е случила.

Освен 450-те здания монументи имаме оферти за включване в листата на Министерството на културата на още 150 къщи. Документацията е в тях от 2015 година, само че досега няма реакция. Ако те получат статут на монументи, това ще носи и ограничавания за метода, по който да се вършат интервенции върху тях, приказвам за надстрояване, продължение, срутване и унищожаване. Това пък е доста значимо за устройственото обмисляне, което е различен сериозен проблем, защото в общината от 8 години прехвърляме във всеки бюджет средства за създаване на градоустройството на централната градска част и чакаме рестриктивните мерки, които да носят със себе си паметниците на културата. Аз не мога да възложа тези проекти.
Какво вършиме, в случай че част от постройките, като се изключи че са очевидно грозни, се разрушават и са рискови за жителите?
Имаме основано звено за културното завещание. В него има експерти, архитекти, адвокати, конструктори и с тях сме отправили писма към всички притежатели на здания в неприятно техническо положение. Освен писмата сме стигнали до заповед на кмета по тематиката. На места, където се ронят фасадите и по тротоарите падат части, сме издали заповед да бъдат обезопасени и това се е случило. Това ги устройва и стопират до такава степен, макар че заплащат тротоарно право за заграждането. Предполагам, че в случай че тротоарното право в съответния случай е с по-сериозно цифрово изражение, може би ще ги подтиква да работят.
Бюлетин Вечерни вести
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Вашият email Записване
Реклама
За благополучие по-голямата част от притежателите съблюдават заповедта на кмета и са почнали капиталови планове за възстановяване, адаптиране на постройките, само че съгласувателният развой е дълъг, обвързван с Националния институт за недвижимо културно завещание и по-късно с Министерството на културата. Това лишава време. Хубаво е, че в действителност доста от хората се ангажираха с нашите рекомендации и ни пращат информация до каква степен са стигнали с плана и получаваме схващане. Това са непрекъснати диалози и срещи със притежатели и незабавно разбираме, че на част от тях концепцията им е постройката да се саморазруши и на нейно място да построят нова, само че несъмнено има и хора, които дават сърце и душа да си възстановят наследството. На тях им оказваме помощ с каквото можем, облекчаваме административната процедура оптимално допустимо единствено и единствено да не изгубят предпочитание.
Има ли случаи, в които сте употребявали законовата опция да ипотекирате остарели здания, чиито притежатели не ги поддържат?
Имахме четири случая през предходната година, на които срокът на заповедите беше изминал, пратихме им писма и те ни показаха контракти с проектантско бюро, което може да работи с монументи, че са им упълномощили планиране, с което удължиха елегантно периода. Елегантно. За тези, които не са изпълнили заповедта на кмета, сме подготвени да преминем към такова решение и сме заложили в бюджета 100 хиляди лева да стартираме с проектирането от наша страна, в случай че притежателите го създадат. Проекти за фасадна реституция, градивно проучване. Мислим да го създадем за десетина къщи, с цел да покажем, че сме в действителност съществено ангажирани с тази тематика. В съвсем всеки бюджет залагаме такива средства, само че мисля тази година да стартира. Ами някой си разреши да не извърши заповедта на кмета, ще почнем.
Какво се случва с високото строителство в централната градска част на Варна, защото има план за градеж против входа на Морската градина и против хотел " Черно море "?
Според законодателството високо строителство се води всяко, което е с повече от 5 етажа. Така че, да, имаме доста високо строителство, единствено че в границите на десетина етажа. Не можем да приказваме за високи здания като тези на входа на София от Пловдив. Срещу хотел " Черно море " има градоустройство за хотел, само че към момента планът не е координиран с Министерството на просвета и с института за паметниците на културата.

Така че към този миг може да се случи постройка от най-вече 12 етажа. В кварталите има благоприятни условия за високи здания, само че те са отново 14-16 етажа. В интерес на истината строителството на високи здания е доста скъпо, противопожарните правила са злокобни, това е едно голямо софтуерно оборудване, след избрана височина то няма по какъв начин да има тераси и отваряеми прозорци.

Предполагам, че нашите вложители тук, на локално равнище, се опасяват от цената на една такава постройка, а и нямаме обичаи в градежа и използването на такива здания.
Какво се случва с плана за библиотеката във Варна?
Надявам се, че ще бъде осъществен този план. Миналата година отново заверих позволение за градеж и се надявам в идващите три години да стартира строителство. Надявам се тя да бъде припозната като предпочитан обект в общината и да се насочат напъните. Обявихме интернационален конкурс за този план, ще се веселя, в случай че се осъществя.
Как се развива планът " Алея Първа "?
" Алея Първа " е частен план, те имат издадено позволение за градеж доста от дълго време, за жалост моите наблюдения са, че не се стартира строителството. Това, което по-миналата година приключи, е, че се направи сондаж и се откри минерална вода, която да е част от бъдещия план за строителство. Проведе се канализация, електроснабдяване, вода, останаха да се появят самите здания. Начинът, по който се развива планът, е верният - първо инфраструктурата, по-късно постройките. Позната процедура в България е да създадем една постройка и след това да се чудим по какъв начин да я присъединим към мрежите. Тук се прави както би трябвало, само че допускам, че не е предпочитана инвестиция. През последните два месеца към войната в Украйна всичко доста се обърка.

Инвеститорите се чудят дали да стартират изобщо да осъществят плановете си с позволения за градеж.

Има доста незнайни. Според мен коронавирус рецесията промени обстановката от позиция на това, че стопираха да се строят нови офис здания, а старите се изпразниха, защото хората сякаш привикнаха с home office-a. Когато една постройка не се поддържа, тя стартира да се разрушава и имам съмнение, че огромна част от офис постройките ще сменят предназначението си.
Етикети Персонализация
Ако обявата Ви е харесала, можете да последвате тематиката или създателя. Статиите можете да откриете в секцията Моите публикации
Автор Десислава Николова
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР