Вестник Ню Йоркър коментира причините, заради които Иран предоставя военна

...
Вестник Ню Йоркър коментира причините, заради които Иран предоставя военна
Коментари Харесай

Защо Иран помага на Русия

Вестник „ Ню Йоркър ” разяснява аргументите, поради които Иран дава военна помощ на Русия. Институтът за просвета и интернационална сигурност потвърждава, че Иран към този момент е дал стотици дронове на агресора и възнамерява да даде над хиляда. Освен това Иран евентуално ще даде на съветските войски балистични ракети земя-земя.

Според журналиста Робин Райт с тази помощ Иран връща на Владимир Путин дълга за съветската помощ при спасяването на режима на Башар Асад в Сирия през 2015 година.

А Русия може да помогне на своя скришен съдружник с материали за поддръжка на нуклеарната му стратегия, написа Райт.

Впрочем, украинското издание „ Обозревател ” към този момент заяви, че съгласно анализатори от Института за проучване на войната Иран към този момент употребява зависимостта на съветската войска от неговите оръжия. Техеран има намерение да изиска помощ от Москва за нуклеарната си стратегия.

Освен това съветското държавно управление поучава Техеран по отношение на „ най-хубавите практики “ за потушаване на демонстрациите, които в последно време заляха страната. Това оказа помощ на иранските сили за сигурност да арестуват към 14 000 за седем седмици.

Но съдействието с Москва може да има отрицателни последствия за Иран. Подкрепата на Русия към този момент провокира рецензии от някогашни дипломати, призоваващи за оповестяване на неутралитет във връзка с войната в Украйна, с цел да се избегне спор с Организация на обединените нации или НАТО. Позицията на тези организации доста се втвърди, което докара до нова вълна от наказания против Иран, се споделя в публикацията.

В събота министърът на външните работи на Иран Хосейн Амир Абдолахиан, че страната му е доставила на Русия дронове, само че съобщи, че те са били предадени на Москва преди началото на войната с Украйна, в която създадени в Иран дронове бомбардираха Киев, заяви Асошиейтед прес.

Коментарите на външния министър бяха направени след месеци на объркващи известия от Иран по отношение на доставката на оръжие, до момента в който Русия употребява безпилотните самолети, с цел да нанася удари по украинската енергийна инфраструктура и цивилни цели.

" Дадохме стеснен брой дронове на Русия месеци преди войната в Украйна “, сподели Амир Абдолахиан пред медиите след среща в Техеран.

По-рано ирански представители отхвърлиха изказванията, че Техеран доставя оръжие на Русия за войната ѝ против Украйна. По-рано тази седмица посланикът на Иран в Организация на обединените нации назова обвиняванията " изцяло неоснователни " и повтори позицията на Иран, че резервира неутралитет във войната.

Съединени американски щати и техните западни съдружници в Съвета за сигурност приканиха генералния секретар Антонио Гутериш да да проверява дали Русия е употребила ирански дронове, с цел да атакува цивилни в Украйна.

Въпреки това паравоенната Революционна армия на Иран неясно се похвали, че дава дронове на огромните международни сили. Върховният водач аятолах Али Хаменей възхвали ефикасността на дроновете и се подигра на кършенето на ръце от страна на Запада поради заплахата, която съставляват тези оръжия, напомня АП.

По време на подкрепените от страната демонстрации за отбелязване на годишнината от завладяването на американското посолство през 1979 година, тълпите размахваха плакати с триъгълни дронове като предмет на национална горделивост.

Признавайки доставката, Амир Абдолахиан акцентира, че Иран не е забелязал потребление на неговите дронове в Украйна. Той съобщи, че Иран продължава да държи на прекъсването на спора.

" Ако (Украйна) има някакви документи, че Русия е употребила ирански дронове в Украйна, те би трябвало да ни ги дават ", добави той. " Ако ни се потвърди, че Русия е употребила ирански дронове във войната против Украйна, няма да останем безразлични към този въпрос ", даде обещание външният министър.

Източник: dnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР