Вероник Леноар е френски евродепутат и член на Комисията по

...
Вероник Леноар е френски евродепутат и член на Комисията по
Коментари Харесай

Изчезна ли COVID-19 и на какво се дължи липсата на лекарства в ЕС?


Вероник Леноар е френски евродепутат и член на Комисията по публично здраве в Европейски парламент. Кореспондентът ни Десислава Минчева, която следи работата на европейските институции, беседва с Леноар за дефицита на медикаменти – проблем, който засегна всички страни от Европейския съюз.

Вероник Леноар, евродепутат и член на Комисията по публично здраве
Снимка: btvnovinite.bg


– Благодаря, че приехте поканата ни! Започваме незабавно с значимите тематики. Къде изчезна COVID-19? Какво се случи с него? Къде е в този момент?

– Бяхме имунизирани. По-голямата част от нас – жителите на Европейски Съюз, сме имунизирани. Благодарение на това ние сме предпазени от тежките форми на заболяването. Беше понижена способността на вируса да се предава. Нека е ясно обаче – вирусът продължава да съществува и сега, в който си приказваме. Но нито Вие, нито аз сме заболели. А и множеството европейци не са.

– Но в Китай доста хора са заболели.

– В Китай въобще не стигнаха нужното равнище, техните ваксини въобще не са толкоз ефикасни колкото европейските. А и Китай избра така наречен тактика " 0 Коронавирус ", т.е. всички са в карантина. Това може да трае няколко месеца, даже година. Но в един миг хората стартират да се бунтуват и карантината пада, а вирусът нахлува без никакви загради.

– Помните ли, че в разгара на рецесията лабораториите обявиха: ще бъдем подготвени за стотина дни да развием ваксини за нови разновидности на вируса. Спомняте ли си?

– Помня. А и те го потвърдиха.

– Искате да кажете, че сега те са подготвени с нови ваксини?

– Те към този момент сътвориха приспособени ваксини към нови разновидности. Стратегията на РНК имунизациите може тъкмо това – да се приспособява. И тъкмо това е огромното софтуерно достижение.

Вероник Леноар, евродепутат и член на Комисията по публично здраве
Снимка: btvnovinite.bg


– А за какво китайците не желаят от нашите ваксини, които са ефикасни?

– Това към този момент е геополитика. А и по традиция китайците в никакъв случай не желаят нещо от различен. Счита се за унизително. Немислимо е в тяхната просвета. Предложихме да им дадем. Не желаеха.

– И защото приказваме за Китай, дали тъкмо в Китай не се крие отговорът на мъчителния въпрос сега за дефицита на медикаменти в Европа?

– Да – в Китай и Индия. Но главно в Китай. Преди към 20-ина години в Европейския съюз взехме решение, че е доста скъпо и комплицирано да се създават медикаменти. И че, в случай че ги произвеждаме в Индия или в Китай, ще коства по-евтино, поради по-евтината работна ръка. И няма да гледаме доста за спазването на екологичните правила. Така изместихме там производството на медикаменти. И станахме изцяло подвластни. И когато Китай спря всичко, поради карантина, а в същото време в Европа има Коронавирус, има грип плюс бронхиолит при бебетата и се стига до дефицит на медикаменти. Търсенето в пъти надвишава предлагането.

– Но за какво не го предвидихме?

– Преди няколко години си дадохме сметка и започнахме да променяме. Но да си върнем назад заводите за произвеждане е невероятно от през днешния ден за на следващия ден. Трябва време и подготвеност. Започнахме промени с главните медикаменти – за деца, за астма.

– Това е доста огромен проблем в България. Липсват медикаменти за астма.

– Вентулин.

– Да, вентулин.

– Това е главно лекарство за астматици. В листата на неотложните е. Трябва да сме доста бързи и солидарни сред страните членки. Т.е. да ги имаме на склад и да можем да си ги преразпределяме.

– Помогнете ми да разбираем на родителите в България, които обезверено търсят вентулин – по какъв начин да сме солидарни в Европа? Какво вършиме вие тук в Народното събрание и по какъв начин могат да оказват помощ институциите?

– Ще оказват помощ с малко забавяне. Бих споделила на родителите да се доверят на държавното управление ви, само че най-важното – доста да се съмняват в това, което намират в интернет. Понякога там се продават имитации, които по никакъв начин не са подобаващи за децата им.

– Има ли сега страни, които се оправят по-добре от други? Защото дефицитът е всеобщ.

– Не мисля, че някои се оправят по-добре. В моята страна – Франция, одобрявана като богата, а и която създава медикаменти, има дефицит даже на парацетамол, най-базовото лекарство за температура и болежка.

– Чували ли сте за наклонност в страни, които не поддържаха доста имунизациите срещу COVID-19, само че в които внезапно ползата към имунизациите срещу други заболявания внезапно се повиши?

– Не мога да дам цифри, само че става въпрос в действителност за наклонност. В моята страна, Франция, която не беше измежду най-горещите последователи на имунизациите срещу КОВИД, има сериозна смяна в съзнанието. Ваксините против грип са доста по-търсени след COVID-кризата.

– В региона на опазването на здравето къде се намира Европа? Ако сме единни, можем ли да сме конкурентноспособни на останалата част на света. В медицинските проучвания сме добре, само че сме обратно след Съединените щати. Защо е по този начин? Нали и тук имаме положително обучение?

– Оставихме да излязат доста мозъци. Подценихме положителното възнаграждение на откривателите. А и допуснахме изнасянето на производства в трети страни.

– Вярно ли е, че в някои страни от Европейски Съюз медикаменти костват в пъти повече в сравнение с в други страни на Съюза? Защо?

– Защото производителите на медикаменти се интересуват единствено от техните ползи. И тъй като ги оставяме да преговорят настрана с 27 страни членки, вместо да създадем като с имунизациите – да договаряме общо за всички 27 и по този начин ще сме по-силни.

– Вие ми дадохте една концепция – да съпоставим региона на опазването на здравето с енергийния бранш. В енергийния бранш Европа към този момент успа да каже: „ внимание, тук се вършат доста свръхпечалби. Така че, ще плащате такси “. Вие можете ли да кажете същото на лабораториите?

– Ще би трябвало да можем да им го кажем, в случай че желаеме положително равнище на опазване на здравето за европейците.

– И ще има ли такси или напряко наказания?

– Предпочитам по-скоро да ги окуражим да се държат добре, в сравнение с да ги наказваме, тъй като не го вършат. Но предлагането ми е да спрем незабавно договарянето настрана от 27 страни. Всеки желае най-хубавата цена и всички имаме повишени цени. Трябва да се договаря общо и дружно за 27 страни, тъкмо както за имунизациите.
Източник: btvnovinite.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР