ВЕНЦИСЛАВ ЕВГЕНИЕВ КУТКУДЕЙСКИ е роден на 5 декември 1954 г.

...
ВЕНЦИСЛАВ ЕВГЕНИЕВ КУТКУДЕЙСКИ е роден на 5 декември 1954 г.
Коментари Харесай

Държавата се управлява по порочен модел

ВЕНЦИСЛАВ ЕВГЕНИЕВ КУТКУДЕЙСКИ е роден на 5 декември 1954 година в село Медковец, област Монтана. Средното си обучение приключва в ЕСПУ "Поп Андрей " в родното си село. В интервала от 1972 до 1974 година отбива военна си работа във Военно отделение - с. Граф Игнатиево, Пловдивско. От 1974 до 1979 година е постоянен студент във ВИММЕСС - гр. Русе, където придобива подготовка машинен инженер.
От 1979 до 1991 година работи в селското стопанство поредно като инженер по употреба на селскостопанската техника, основен инженер на Административнопроцесуален кодекс, заместник-председател на Административнопроцесуален кодекс по техническата част, ръководител на Трудово-кооперативно земеделско стопанство "Гигант " - с. Медковец.
От 1991 г.и до през днешния ден е кмет на община Медковец, седми следващ мандат.
От 1986 до 1989 година придобива втора компетентност ръководство на националното стопанство - степен магистър - в АДНСУ, София.
Водещи в неговата работа са обществената сензитивност, солидарността, дейната витална позиция към всичко, което ни заобикаля, и непрекъснатият блян да сме по-добри и по-успешни от другите във всичко.
Семеен, с две дъщери.

"Укрепването на държавността и благосъстоянието на хората са най-важните цели във "Визия за България " "

"Политическата класа през днешния ден чува, но не слуша, слуша, но не се преценява "

- Г-н Евгениев, осведомен сте с плана на левицата "Визия за България ", който сега се разисква с хората в обособените общини и райони в страната. Кои съгласно вас са най-важните цели?
- Навсякъде в плана на левицата "Визия за България " на първо място стои подсилване на държавността, на институциите и благосъстоянието на хората. Това за мен са най-важните цели. Убеден съм, че в случай че желаеме да вървим напред, ни следва къртовска работа за образуване на човешкия фактор с неговите полезности в режим на съзидание. Защото без човешкия фактор нито една визия, нито една стратегия, нито каквито и да било наставления и тактики нямат бъдеще. Победа се завоюва единствено при съществуването на тим. Без тим нещата остават единствено на хартия, в областта на пожеланията. Така че вероятно едно ново ръководство, без да споделям, че то ще бъде на Българска социалистическа партия или на която и да била друга политическа мощ, би трябвало да се съобрази с него, да сложи ползите на страната и на хората над всичко. Само тогава можем да тръгнем във вярната посока. В противоположен случай ще сме това, което сега сме.
Най-неприятното е, че политическата класа чува, но не слуша, слуша, но не се преценява. И както се споделя, кучетата си лаят, керванът си върви. И по тази причина дано Визията да бъде един добър документ с ясното схващане, че този документ се извършва от човешкия фактор. И този човешки фактор не се моделира за един ден. Той не става със закон, с инструкция. Човешкият фактор се образува с доста старания на фамилията, на учебното заведение, на средата, на всички полезности, които нашият генезис, нашите обичаи и гени са закодирали в нас. Без това няма да стане. Няма да чакаме да ни оправят американците или германците, би трябвало да си подредим дома и това зависи единствено от нас.
Трябва да има гъвкава външна политика, никакво навеждане, никакво съглашателство, тъй като не сме кой знае какъв фактор в международен мащаб, само че би трябвало да имаме умеенето да организираме политика, в която националният интерес да е изведен на фундамент. Едва тогава ще има гаранция, че тази визия ще има триумф.
Да, би трябвало да има добре подредена визия, въз основата на всенародно допитване, изследване, вземане предвид с районните разлики и потребности, с демографските процеси, с бъдещите планове, само че отново споделям: целевата работа би трябвало да бъде ориентирана към човешкия фактор, тъй като той ще осъществя тази визия. Не може хора, които не могат да се подпишат, които нямат трудови привички, на които методът им на мислене и на деяние е обвързван с лентяйството и с готованщината, да очакваш да създадат красива страна. Това не може да се случи. Красива, хубава страна става от виновни, работливи и честни в връзките си хора и институции.
- Във Визията особено място е отделено на по-трудните, по-бедните и по-обезлюдените райони. Посочен е Странджа-Сакар, посочена е и Северозападна България. Дадени са предпочитани стратегии за развиване на тези райони: като подсилване на локалната стопанска система, нови вложения, селското стопанство, туризма. Кое е най-важното, което би трябвало да се направи, с цел да се усъвършенства тяхното развиване?
- Всичко, което се слага като проблематика, е вярно. Неприятното е, че демографският срив е в режим на торнадо и е помел цели обитаеми места.
Процесът на обезлюдяване не е занапред, в този момент единствено се е ускорил и задълбочил. В някои протоколи, които открих тук още отпреди 9 септември 1944 година, а и по-късно, с особена паника се споделя, че стартира последователно понижаване на прираста на популацията. Ще върна лентата обратно, с цел да кажа, че през годините, когато се е дискутирал въпросът за построяването на електрокарния цех в Лом, първият вид е бил той да се построи на територията на землището на Медковец. Тогавашните управници, обезпокоени, че този цех може да погълне доста дейна работна мощ и да я изведе от земеделието, не са дали единодушие, тъй като ще остане земеделието без работна ръка. Така електрокарният цех бил издигнат в Лом. Сега ситуацията е пагубно, няма какво да се заблуждаваме. И ограничения от рода на основаване на структури в региона на дребния и междинния бизнес надали са нещото, което ще докара до бърз възстановителен развой.
За страдание, към този момент има и доста малко инициативни хора. Изпитвам голямо усложнение, когато би трябвало да избера от листата на безработните хора за общи служащи, без избрана подготовка, тъй като имат неприятни трудови привички.`Такава е истината. И по тази причина споделям, че би трябвало да стартираме от процеса на превъзпитание, на мотивация, на ограмотяване, с цел да могат да проработят и тези начинания, които са прелестни - туризъм, дребни преработвателни предприятия, или нещо, което излиза отвън стандарта на сегашната конструкция в земеделското произвеждане - дребна зеленчукова градина, дребна овощна градина, дребна животновъдна плантация, редки типове животни или растения. Какво в този момент можем да предложим на пазара? Знаете ли, че в Монтанския район няма фабрика или завод за преправка на зеленчукова продукция?
- Вие сте аграрни район. Освен обичайните аграрни култури - пшеница, ечемик, царевица, какво друго се създава?
- Тук е бил рогът на изобилието на зеленчуците. Сега фабриките "Бели Мел " в Боровци, тези в Лом и Огоста са руини, а е имало целогодишно произвеждане за необятния съветски пазар. И тези хора, дребното останали да създават, имат сериозен проблем с реализацията на продукцията.
Сега в с. Расово съобразителен аграрни производител започва самодейност за създаване на линия за произвеждане на пелети от високобелтъчни култури. Вече са в стадий на доставка на оборудването. От люцерна, грах, соя се създават дребни гранули, които се употребяват във фуражната индустрия и за изхранване на животните в персоналните стопанства. Това е доста добре, само че той може да открие не повече от 7-8 работни места и резултатът във връзка с заетостта няма да бъде по този начин осезателен. Има и ферми за животни, които работят единствено с цел да оцеляват. В Расово дори ръководителят на общинския съвет, младеж, има кравеферма с 80 животни, в с. Пишурка - също, в Медковец и Сливовец също има ферми с по 100-ина крави. Но това като численост е надалеч под това, което сме имали, тъй като от тази община в предишното са излизали по 35 т мляко всеки ден, а в този момент - по 7-8 т, т.е. 6-7 пъти производството на мляко е надолу. Да не приказваме за овцевъдството, което е напряко бледа сянка. Само в Медковец имаше 14 хиляди овце, а в този момент не можеш да събереш три стада с 500-600 овце. Трагедия. Това е тежък труд, който няма към този момент кой да го работи.
- Каква е безработицата в общината?
- 27-28%, някой път пада и до по-малко, само че процентът е висок, тъй като има доста хора, които са излезли в чужбина - в Испания, Италия, Чехия. А ние тук като общество се борим да понижим безработицата. Е, по какъв начин ще стане? Лошото е, че има една категория безработни, които търсят работа с вътрешната настройка нека не намерят. Само и единствено да попаднат в листата на ония, които подлежат на обществено подкрепяне. И когато един човек се задоволява с нищото, ти не можеш да го мотивираш да прави нещо. За него е значимо да има през днешния ден пари за кафенце, за цигари, детето може да е голо, босо, няма да върви на учебно заведение... Ако откри някъде да дават и безвъзмездна храна, безспорна абдикация. Това ни е присъдата. А работа има, стига да има инициативни хора. Има примерно задоволително земя, тук изискванията са такива, че могат всевъзможни действия да се развиват - и зеленчукопроизводство, да се отглеждат ягоди, малини, къпини, и лозя, и какво ли не, стига да си предприемчив. Човекът, който отглежда 250-300 овце в Сливовец, дружно със фамилията си, извънземен ли е? Той ми споделя: "Трудно ми е, само че знам, че най-малко върша нещо. Да отида в София и да се затворя в апартамент, какво ще върша. Тук одухотворявам живота си, хубаво ми е, прави ми удоволствие. " Даже е почнал и сирене да прави. Има благоприятни условия, когато човек желае да прави нещо. Да, има компликации. И тази Визия е за това, с цел да можем да ги почистим, с бъдещите си управнически решения, да дадем подтик на тези хора, да им дадем самочувствие, че това, което вършат, ще има публично самопризнание. Но не и да ги спъваме, не да ги съсипваме с тежки документи и процедури. А който не желае да работи, да не работи.
Но виновност имаме и ние като общество, тъй като в този момент безработните чакат да получат някакви 40-50 лева обществена помощ, детските, тъй като е направил повече дечица, и по този начин се усеща доста добре. В същото време основава една тежест, която като сумарна големина се придвижва върху снагата на обществото. И твоят приход няма да бъде задоволително висок, тъй като би трябвало да се даде и на тези кияци, които непрестанно лентяйстват. Обаче политическата ни класа флиртува с тях, тъй като ги употребява като електорална поддръжка. Като дойдат избори, им даде по 20 лева, усили броя за програмата за краткотрайна претовареност и те гласоподават за тях. Това е цялата работа. То е толкоз съшито с бели конци, че... И кой печели от тази работа? Печели политическата класа, тъй като удължава времето си на наличие във властта, с цел да може да ни оскубе и да не остане перце върху нас. Държавата се ръководи по един циничен, неработещ модел, който е нездравословен за България.
- Какво ново сте заложили в обществената стратегия на общината?
- Ползваме всички благоприятни условия, които предлага Министерството на труда и обществената политика, както и разнообразни начинания, свързани с стратегиите за персонален помощник, домакински асистент и прочие Имаме осъществени няколко плана взаимно с МТСП. На тази база изградихме общинско дружество за благоустрояване и озеленяване с наемане на служащи и след приключване на периода. Имаме домакински асистент, персонален помощник, от доста години осигуряваме за към 100 индивида безвъзмезден топъл обяд, имаме домакински обществен патронаж, който работи към общината, стол, транспортни средства, с които разкарваме храната до всички консуматори, в това число самун по поръчка. По тази стратегия доставихме и профилиран автомобил с платформа за транспорт на хора с увреждания до болница, до други институции.
- Как е обезпечена здравната помощ за хората от общината?
- Имаме общопрактикуващи лекари. Имахме и поликлиника, само че след промяната тя към този момент не съществува. Има стоматологични кабинети, имаме и аптека. Ние сме едно от дребното обитаеми места, което има лична аптека на наша територия. В Расово има аптечен пункт, лекарят там го е лицензирал. Това е гаранция, че няма да се върви в Лом, в Монтана и други за лекарствени средства. Тук имаше и незабавен център преди години, но след здравната промяна го унищожиха. Имаме шанс, тъй като тук живеят лекари, които са локални хора и са на непрекъснато разположение, постоянно реагират. Имаме зъболекарка с локален генезис, която идва да работи в петък, събота и неделя, създали сме й стоматологичен кабинет. В Расово направихме цялостна рехабилитация на остарелия стоматологичен кабинет, нов стол купихме, идва едно момиче от Лом.
Проблеми има, само че те са проблеми на системата. Но желая да кажа, че наличието на квалифицирани медицински фрагменти тук, на място, приближава здравната услуга до хората, когато възникне потребност. Друг е въпросът, че народът е болен от стрес, от вреден метод на живот. Това не е нещо, което можем да го избегнем. Но на фона на други села, където няма лекари и аптеки, сме в доста обичайно положение.
- Догодина предстоят локални избори и избори за евродепутати. И двата вота са значими за левицата. Каква е лявата опция?
- Драстичната смяна, която настъпи в наличието на наши фрагменти в локалната власт, се дължи на операциите на ГЕРБ, на мощния платежен развой, на корпоративния и манипулиран избор. От всяка позиция е въздействано това да се случва. Трудно ще го променим, в случай че не се преборим с покупко-продажбата на гласове - това е първото нещо. Другото значимо нещо, което би трябвало да се направи, е деликатен и акуратен асортимент на претендентите. Трябват мощни фрагменти, харизматични хора, разпознаваеми и вдъхващи доверие, а не в последния миг палиативни решения. Трябва по-рано да се работи. Това не е притеснително. Искаме да изкараме чист човек, който да работи за идея. Ако оставим хората на мира да вършат избор, без да им постановяваме други решения, тогава ще има действителен избор, и той ще бъде и по-честен. Тогава хората ще изберат този, на който имат доверие. А в този момент нещата са под напън. Изборът, който прави подкупеното ромско население, е в полза на тези, които дават пари.
И всичко това е обвързвано с визията, за която говорихме. Трябва да се променяме, да създадем проверка на държанието си. Трябва да имаме силата да кажем: "Аз тук сгреших! " Защото никой не е непогрешим!
Без вярата, без еуфорията, без устрема към това, което всички ни сплотява и което желаеме, няма да успеем.







Източник: duma.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР