Велики четвъртъкВелики четвъртък - най-важният ден от страстната седмицаВярва се,

...
Велики четвъртъкВелики четвъртък - най-важният ден от страстната седмицаВярва се,
Коментари Харесай

Велики четвъртък: Какво се прави и какво не!

Велики четвъртък

Велики четвъртък - най-важният ден от буйната седмица

Вярва се, че през тази нощ момите сънуват индивида, за който ще се омъжат, като поставят пръстена си под възглавницата.

В този ден всеки може да си пожелаете нещо, в случай че държите в ръка пари или някаква друга полезност. А в случай че е правоверен – скоро ще му се сбъдне фантазията и желанието.

На 13 април е Велики четвъртък, най-важният ден от Страстната седмица и първият преди празника Възкресение Христово, в който съгласно традицията се боядисват яйца.

Първото яйце би трябвало да бъде алено. С него се прави кръстен знак върху челата на децата, а след това и на всички останали от фамилията.

Това яйце се оставя настрани от другите и се подменя с миналогодишното, което до момента е стояло в къщата, с цел да носи здраве, наслада и благополучие на нейните жители.

На Велики четвъртък Господ Исус Христосизвършил пасха в дома на един гражданин на Йерусалим. Преди вечерята Той умил краката на апостолите и споделил:

``Не пристигнах да послужвам, а да послужа``. После Спасителят открил св. свещенодействие Евхаристия (Причастие), като Сам причастил светите апостоли.

По великата си благосклонност Господ и на нас дава опция да одобряваме Неговото същинско тяло и кръв по време на св. Литургия, та като одобрявам Христос вътре в нас, да се стремим да Го задържим посредством чистотата на сърцето си.

След като завещал новата заповед за обич към всички, Христос явил на учениците Си, че ще бъде предаден. В неразбиране учениците питали, кой ще стори това. Запитал и Иуда, и Христос му отвърнал така добродушно, че другите не разбрали. Иуда станал, излязъл и те помислили, че отива да прави покупки, тъй като той бил ковчежник.

След вечерята Христос с апостолите отишъл в Гетсиманската, дето се молил до идването на предателя.

На Велики четвъртък се възобновява квасът и се замесва тестото за великденския самун. Той носи най-разнообразни названия по територията на цяла България - великденски кравай, богова пита, кошара, харман, квасник, яйченик, плетеница или кукла.

Обикновено се украсява с нечетен брой червени или бели яйца и с усукано към тях тесто. Жените подготвят и по-малки великденски хлебчета, с по едно алено яйце в средата, които се дават на първия гостенин, на кумовете и на родственици.

У нас по традиция на Велики четвъртък се замесват и козунаците за празника. Козунакът е сладостен ритуален самун, който символизира тялото на Исус Христос, по този начин, както боядисаните в алено яйца - кръвта му. Обикновено козунакът се прави в кръгла форма и се украсява с плетеници, като в средата се поставя също алено яйце.

Обикновено в четвъртък вечерта се служи утренята на Велики петък, когато се четат по този начин наречените Дванадесет евангелия - т.е. дванадесетте фрагмента от Евангелието, които описват за Христовите премеждия.

Чрез тях ставаме очевидци на подигравките, тъгите и кръстната гибел на Христос, посредством която Той ни изкупи. ``Ето Агнецът Божий, който одобри върху Си нашите грехове.`` И още веднъж се замисляме дали и ние не разпъваме Христос посредством нашите пристрастености и грехове.

На този ден свещенослужителите изнасят кръста от олтара, което символизира носенето му от Христос към Голгота. По време на маслосвета, всеки искащ мирянин бива помазан с елей за здраве.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР