Вече в 12 от общо 29 страни членки на Шенген

...
Вече в 12 от общо 29 страни членки на Шенген
Коментари Харесай

Граничен контрол вече и в Полша. Ще оцелее ли Шенген?

Вече в 12 от общо 29 страни членки на Шенген има граничен надзор
Скоро и Белгия може да върне инспекциите по границите

37-милионна Полша вкарва граничен надзор. Тя стана дванадесетата от общо 29 страни в Шенгенското пространство, които правят инспекции по границите си. Полското решение е очевидна реакция на засиления немски надзор и то не е изненадващо, споделя евродепутатът от ЕНП Паскал Аримон, който произлиза от белгийски граничен район. Той счита, че въвеждането на граничен надзор би трябвало да се обмисля доста деликатно. Аримон е изискал от Европейската комисия да извърши правна инспекция дали ограниченията са в сходство с член 25 от Шенгенския кодекс.

Всъщност член 25 и идващите от Шенгенския кодекс разрешават на страните да вкарват краткотраен надзор по вътрешните граници. След това е вероятен краткотраен надзор за период от шест месеца до две години - в изключителни случаи, да вземем за пример в случай че е налице опасност за публичния ред или вътрешната сигурност, според Шенгенския кодекс. Това може да включва и висок миграционен напън.

Европейска комисия неведнъж припомня за изискванията: контролът би трябвало да бъде стеснен по време и място и да се употребява като последна мярка. А прилежащите страни и Европейска комисия би трябвало да бъдат осведомени, споделя представителят на Комисията Маркус Ламерт.

Неведнъж обаче е ставало ясно, че Брюксел е подготвен да си затвори очите, в случай че граничните инспекции се задържат и за по-дълго време. От есента на 2015 да вземем за пример е въведен надзор на границата на Бавария с Австрия. А в Дания от осем години насам публично е въведен граничен надзор на границата с Германия.

Европейска комисия не може да забрани съществуващия граничен надзор. Тя може единствено да издаде мнение по отношение на целесъобразността и пропорционалността му.

Освен Полша и Германия, понастоящем граничен надзор се реализира във Франция, Нидерландия, Австрия, Италия, Словения, Дания, Швеция, Норвегия, Испания и Словакия. Белгия също има намерение да вкара инспекции по границите си през лятото.

Това е сложна наклонност, споделя еврокомисарят по вътрешните работи Магнус Брунер предвид на достиженията на Шенген. Пактът за миграцията и убежището би трябвало да бъде прибавен допустимо най-бързо, моли той.

Мнозина в Брюксел се надяват навръх това: че в случай че Пактът за миграцията и убежището влезе в действие напълно от лятото на 2026 година, Шенген и свободата на напредване ще бъдат избавени. От най-голямо значение тогава ще е по-добрата отбрана на външните граници на Европа.

(Със съкращения)
Източник: trud.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР