Вече стартира Националната програма за изграждане на училищна STEM среда.

...
Вече стартира Националната програма за изграждане на училищна STEM среда.
Коментари Харесай

Министър Вълчев: Инвестираме 20 млн. лв. за изграждане на STEM центрове в училищата

 " Вече започва Националната стратегия за създаване на учебна STEM среда. Ще бъдат отделени 20 млн. лв. за STEM центрове - съвременни кабинети по математика и естествени науки “. Това сподели министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на конференция за националните външни оценения за 7 клас.

Той уточни, че резултатите са сходни с тези от предходните години и добави, че по-високият резултат по математика тази година не е задоволителен. Това постанова увеличение на часовете, както по математика, по този начин и по естествени науки. Според него, с цел да бъдат днешните деца пълноценни на пазара на труда, се изисква да имат сложен набор от познания, умения и компетентности. Затова ще се подчертава освен върху български език и математика в учебно заведение, само че и върху останалите дисциплини – изключително естествените и обществените  науки.

Близо 3 пъти е повишен броят на седмокласниците с оптимален брой точки по математика. Средният резултат тази година е 36.33 точки, което спрямо миналата година демонстрира повишаване с към 3 точки.  В изпитния тест през тази образователна година близо 1/3 от дилемите с избираем отговор показват житейска обстановка. Почти всички възпитаници са работили върху тях  (изключение вършат единствено 1-1,5% от седмокласниците), което демонстрира добра мотивация и осъзнаване на практическата употреба на наученото.

По математика учениците сполучливо правят дейности с цели изрази и познават зависимостите в правоъгълния триъгълник, само че срещат усложнения при преобразяване на десетична дроб в елементарна.

Експертите регистрират, че по български език и литература учениците все по-уверено извличат информация от текст и добре се ориентират във връзка с тематики и проблеми, създател и герои в изучаваните произведения. Затруднения изпитват при различаване частите на речта и на частите на изречението. Учениците преразказват, като построяват повсеместен текст, само че не всеки път фактологически правилно, в детайли и отчитайки съответната дидактическа задача.

По райони не се следи доста разбъркване в групата на най-високите и най-ниските резултати. Водеща област и по двата предмета е София-град. Традиционно измежду първите по резултати по БЕЛ са учениците от област Смолян, следвани от областите Варна, Габрово и Русе. По математика на второ място са учениците от област Варна, следвани от Смолян, Бургас и Пловдив. Училищата с високи достижения в миналата година са напред в класацията и през тази.

Резултатите от националното външно оценяване демонстрират, че на учебно ниво е нужна по-ефективна диагностика на самостоятелните пропуски и целенасочена работа за превъзмогването им. Необходимо е увеличение на въпросите и дилемите свързани с на практика обстановки и проблеми за приемане на повече компетентности от учениците. Важно е още обезпечаването на условия за оптимално потребление на присъственото образование в учебно заведение, а образованието в електронна среда от разстояние да е единствено допълващо и компенсиращо в тази просветителна степен.

На националното външно оценяване по български език и литература се явиха 56 822 възпитаници, а по математика 56 767. Средният резултат за страната по БЕЛ е 51.06 точки, само че с 2 точки по-надолу от миналата година. По-ниските резултати се дължат на това, че по-малко възпитаници са работили върху въпросите с отворени отговори, които носят повече точки.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР