Вече седмица руската църква е затворена. Конфлитът там породи много

...
Вече седмица руската църква е затворена. Конфлитът там породи много
Коментари Харесай

В миналото и днес: Отношенията между Българската и Руската православна църква

Вече седмица съветската черква е затворена. Конфлитът там породи доста въпроси в това число какви са връзките сред Българската православна черква и Руската православна черква в предишното и в този момент. След интервала на комунизма, продължава ли нашата черква да е подвластна от съветската? Влошени ли са отношениета ни след войната сред Русия и Украйна?



Двете църкви поддържат връзки още от 10-ти век, когато Киевска Русия се е покръстила, споделя богословът проф. Иван Желев. Тогава Константинопол изпраща там български свещенослужители. По време на турското господство пък нашите църкви и манастири са се обръщали към Русия за помощ. През 1945-та Руската черква оказва помощ за въстановяването на независимостта на нашата.

" След това 1953 година, когато ние си възвръщаме патриаршията, още веднъж съветската черква беше тази, която съумя да убеди и други православни църкви да ни поддържат ", сподели проф. Иван Желев, богослов.

" През комунистическия интервал Българската черква се трансформира в, по какъв начин да кажа, подвластна прекалено много от РПЦ във всяко едно отношение. Тази активност е координирана не от църквите, тя е кооридирана от съответните служби за сигурност на двете страни - Комитет за Държавна сигурност (на СССР) и Държавна сигурност ", уточни проф. Момчил Методиев, историк.



Много наши клирици учат тогава в Московската духовна академия. С началото на демократичните промени у нас обаче стартира разколът в църквата и съгласно проф. Желев тогава Руската черква оказва помощ да предоляването му. Според Момчил Методиев Руската патриаршия и в този момент въздейства на Българската. Кулминацията е свиканият през 2016 година Всеправославен събор, на който нашата черква не участва.

" Българската православна черква беше първата, която отхвърли присъединяване на този събор и съгласно всички наблюдаващи това е станало под натиска на РПЦ ", сподели проф. Момчил Методиев, историк.



Според Методиев отново под съветски напън, към момента няма решение на Синода за автокефалията на Украинската православна черква. Професор Желев споделя, че с смяната на отношението на страната ни към Русия, се трансформират и връзките сред църквите.

" И се повлошиха връзките, само че продължаваме да имаме естествени връзки, не сме в прекратено общение, както се назовава. Служим дружно, само че не си гостуваме по този начин, нашият патриарх не е ходил там, съветският патриарх пристигна тук, ние му стъкмихме една агитка и го пооплюхме. И по тази причина може би нещата не вървят в междуцърковно отношение на високо ниво ", разяснява проф. Желев.

За какво става въпрос? За да служат в Руската черква единствено руснаци, през 2012 година тогавашният предстоятел на храма Филип Василцев изгонва двама български свещеници - Николай Нешков и Сава Кокудев. Българите, които се черкуват в храма, реагират с митинг, в това число и по време на първото посещаване на съветския патрирах Кирил през април същата година. Той беше в България и през март 2018-та по време на честванията на Шипка.

При отпътуването му избухна скандал- той сподели, че е наскърбен от представителите на българската страна, които слагат наедно с Русия Полша, Литва и Финландия в приноса им за Освобождението на България.





" В историята на Финландия и Полша я няма страницата с Освобождението на България. То е записано с кървави букви в историята на Русия. С никаква политическа уместност не може да се оправдае лъжливата историческа интерпретация ", сподели съветският патриарх Кирил на 4.3.2018 година

Проф. Иван Желев За мен тази реакция на патрирах Кирил беше несъразмерна.

Момчил Методиев: Това държание на съветския патрирах беше надменно, обидно.

Двете църкви, българската и съветската, имат църковни представителства или посолства. Нашата черква няма храм в Москва, употребява съветски храм на името на света Богородица, има обаче клирик. Такъв преди години е бил даже починалият патриарх Максим. Руската патриаршия пък разполага с съветската черква " Св. Николай ". Двете църкви имат и общ светец - свети Серафим Соболев, канонизиран през 2016 година Именно неговия гроб сега не могат да посещават миряните.

Снимки: Българска телеграфна агенция
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР