3 щама грип се разпространяват, най-агресивен е свинският
Референтната лаборатория по грип е изолирала към момента циркулиращия пандемичен свински грип A(H1N1)pdm09, зародил през 2009 година и предизвикал епидемии по целия свят, грипния вирус A(H3N2) и грипния вирус от вид В – “Виктория ”.
При съмнителни за грип проби на хора с тежко заболяване, които не се удостоверяват, се откриват парагрипни вируси, риновируси, аденовируси и бокавируси.
И трите типа грипни варианти, които са били доказани с PCR метода, предизвикват сходни признаци и разболяват ненадейно. Все отново имат известни разлики.
Особеност на H1N1pdm09 е по-високата периодичност на разпространяване измежду по-младите хора. Често протича тежко.
Вирусната зараза, породена от грип H3N2, също може да аргументи съществено заболяване, само че е по-опасна за обичайните високорискови групи – хора на 65+, хронично заболели, дребни деца.
“Виктория ” води до затруднения по-рядко от вариантите от група А. Обикновено при започване на грипния сезон превъзходство вземат вирусите от вид А, а болните с В вариантите се усилват на опашката на сезона.
Грипът е съществено заболяване и имунизациите са опция да се понижи рискът. При тежка зараза лекуването е болнично. Възрастните хора и децата са по-уязвими. Малките заради незрялата си имунна система, хората над 50 – заради увеличаващото се с възрастта имунно стареене.
Промените са свързани с нараснала податливост към заболявания, по-тежко протичане на инфекциите, нараснала смъртност, изясни проф. Елисавета Наумова, шеф на Клиниката по клинична имунология с банка за стволови кафези към Александровска болница.
По време на Третата национална конференция по ваксинопрофилактика тя описа, че има благонадежден биологичен маркер за остаряването и това е дължината на окончанията на хромозомите, наречени теломери. Те може да бъдат оприличени на завършващите детайли на връзки за обувки. Скъсяването на теломерите прогресира с възрастта, индиректно демонстрира и имунното остаряване и постоянно има особености съгласно генотипа. Сравняване на дължината на теломерите на българи, румънци и турци на една и съща възраст демонстрира, че ние сме по средата. А с най-дълги теломери са турците, които имат и по-висока дълготрайност на живота, изясни имуноложката. Тя предложи уязвимите хора да се имунизират против грип, изключително възрастните.
От една страна, това подтиква имунната им система. От друга, понижава вероятността от инфекции от нови патогени, с които се срещат в преклонна възраст, когато имунната им система е по-слаба. И се лимитират продължителността и тежестта на боледуването, аргументира се проф. Наумова.
За хората на и над 65 година националната профилактична стратегия обезпечава опция за безвъзмездна ваксина. Поставя я персоналният доктор.
Източник: 24 часа