Вече е официално: 2023 г. е най-горещата година на Земята,

...
Вече е официално: 2023 г. е най-горещата година на Земята,
Коментари Харесай

2023 г. ще се окаже най-горещата през последните 100 000 години на планетата ни

Вече е публично: 2023 година е най-горещата година на Земята, откогато се водят записи, изпреварвайки миналата рекордна година със забележителна разлика.

Глобалната междинна температура за 2023 година е с 1.48°C по-топла от прединдустриалните равнища през XIX век и с 0.60°C по-топла от междинната за 1991-2020 година, съгласно службата за изменение на климата. Тези температури са с 0.17°C по-високи от предходните най-високи годишни температури, следени през 2016 година

" Температурите през 2023 година евентуално надвишават тези, от който и да е интервал през последните най-малко 100 000 години ", сподели в изказване Саманта Бърджис, заместник-директор на службата за изменение на климата Copernicus.

Но това не е всичко. През 2023 г. поставя още няколко други климатични върха, а точно:
Това е първата година, в която междинните световни температури през всички дни са над 1°C по-високи от прединдустриалния интервал. Почти половината от дните през 2023 година са с повече от 1.5°C по-топли от прединдустриалното равнище от 1850-1900 година За първи път два дни през ноември са  с повече от 2°C по-топли от равнището от 1850-1900 година Юли и август 2023 г. са най-топлите два месеца в историята. Средните температури на въздуха са най-топлите в историята или близки до най-топлите над обилни елементи от всички океански басейни и всички континенти (без Австралия). Атмосферните концентрации на въглероден двуокис и метан - два от най-важните парникови газове, движещи изменението на климата, доближават рекордни равнища през 2023 година
Рекордната 2023 година получава подтик от невижданите топли условия, следени от юни. Показателно е, че 2023 година е година на Ел Ниньо. Това е фаза от цикъла Ел Ниньо-Южна вибрация (ENSO), при който световните температури се покачват. Това е извънредно комплициран естествен развой, който е тясно обвързван със стоплянето на температурите в Тихия океан към екватора, оказвайки индиректен резултат върху останалата част от планетата.

Тези записи са неоправдателно отражение на това по какъв начин човешката активност трансформира нашата планета. Една от главните аргументи за високите температури, следени през 2023 година, е възходящата централизация на парникови газове в атмосферата, породена от изгарянето на вкаменелости, индустриалното земеделие и други човешки действия.

Както постоянно учените по климата акцентират, че планетата би трябвало незабавно да се откаже от изкопаемите горива, с цел да отхвърли задълбочаващите се въздействия на климатичната рецесия.

" Крайностите, които наблюдавахме през последните няколко месеца, дават трагично удостоверение за това какъв брой надалеч сме в този момент от климата, в който се е развила нашата цивилизация. Това има дълбоки последствия за Парижкото съглашение и всички човешки старания. Ако желаеме да управляваме успешно климатичните опасности, би трябвало незабавно да декарбонизираме стопанската система си, като в същото време използваме данни и познания за климата, с цел да се подготвим за бъдещето ", означи Карло Буонтемпо, шеф на службата за изменение на климата Copernicus.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР