Цветанка Андреева: Опитите за избор на председател на НС деградират, сблъсъкът в НС е стратегически
Вече деградират опитите за избор на ръководител на Народно събрание. От избор на избор това първо съвещание става все по-абсурдно. Днес присъствахме на балотаж сред двама претенденти на 5-та и 6-та партия (БСП и ИТН). Кандидатите на тези партии надали имат запас да активизират парламентарни болшинства зад себе си. Не става въпрос за персонални качества, а за идеология, която разделя партиите. Тя разделя партиите на болшинства, лагери, полюси. Това съобщи политологът Цветанка Андреева в предаването „ Денят онлайн ” по Нова нюз.
Виждаме борба за сформиране на две болшинства – по тази причина не се получава в този парламент. От една страна стои опитът да се сътвори болшинство за постоянна власт, това което споделя ГЕРБ. Същевременно виждаме носителките на другата опция – болшинство, обвързвано с избора на длъжностен министър председател, само че който да е сгоден за президента Радев. Това е идеологическото разделяне на проевропейски партии и друго болшинство, което не е упълномощено от суверена, уточни тя.
Няма значение кой претендент от кое място произлиза. Силви Кирилов беше разгласен през днешния ден от Божанков за безапелационен русофил. Няма по какъв начин един русофил да направи подобен длъжностен кабинет, който да е в услуга на проевропейското развиване на България, заяяви политологът.
Суверенът дава преднина на проевропейските партии, само че в техния лагер видяхме голямо взривяване още след изборите. Стратегията за гърмежа на демократичното пространство пристигна от Политическа партия, които скочиха коренно да оспорят изборите, скочиха с концепцията да се построи кордон към Движение за права и свободи. Тук е грубата стратегическа неточност, тъй като ампутираха част от това проевроатлантическо болшинство. Техните рецензии към Пеевски в техните очи са законни и за техния електорат, само че никой не може да отхвърли, че Движение за права и свободи под управлението на Пеевски управляваше проевропейски и второ Движение за права и свободи под управлението на Пеевски не би избрало русофил да застане отпред на Народното събрание или пропрезидентски човек да застане отпред. Тук е неосъзнаването на Политическа партия. Демократична България усещат по-добре и споделиха, че не могат да попаднат в едно болшинство с „ Възраждане ”, тъй като това образува друго управническо болшинство в страната, което трансформира геополитическия избор, счита Андреева.
" Най-вероятно в никакъв случай повече няма да бъде позволен Асен Василев да бъде позволен да бъде финансов министър, както те не позволяват мисълта Борисов да бъде министър председател. Този конфликт е стратегически. Политическа партия влизат в качествено нова политическа роля. С концепцията да се отстракира Пеевски те легитимират новото си държание. Сякаш те се завръщат сега на своето основаване, когато идеологически заставаха повече в ляво, повече до президента. Днес те атакуват Движение за права и свободи и ГЕРБ и подриват основите на личното си наличие в проевропейско болшинство и в действителност го взривяват. Най-вероятно тяхната легитимност е обвързвана с електоралната поддръжка за тях. За тях Пеевски е врагът, друг, който геостратегически може да обърне посоката на страната. Ключът към разрешаване на тази рецесия ще е чисто политически, не механически ", посочи още политологът.
Според нея президентът Радев ще продължи да подклажда огъня в Народно събрание, тъй като има изгода от рецесията.