Руска ракета Ангара-1.2 изведе в космоса военен спътник
Вчера, на 15-ти октомври, в 22:55 ч. българско време, беше извършено второто изстрелване на най-новата лекотоварна ракета на Русия “Ангара-1.2 ”. Полетът бе сбъднат измежду цялостно публично и медийно мъртвило, нямаме видео и фотоси, а руснаците настояват, че всичко е минало “успешно ”.
За страдание ние не може да се доверим на това изказване без самостоятелни доказателства на фона на цензурата в Путинова Русия. Например руснаците не престават да настояват, че страната е изстреляла поредно и безаварийно 92 галактически ракети през последните години. Това не е правилно. Напомням, че след провеждането на първия полет на “Ангара-1.2 ” на 29-ти април т.г. беше разгласен триумф, само че по-късно стана ясно, че спътникът не работи. След полета на тежкотоварната ракета “Ангара А-5 ” през декември пък аварира нейната горна степен “Персей ” и тя изгоря над Тихия океан. Даже при по-старите ракети, при изстрелването на “Протон-М ” през декември, горната степен “Бриз-М ” не достави спътниците в целевата им орбита и те трябваше да употребяват личните си мотори, с цел да спасят мисята. Русия в никакъв случай не призна за тези аномалии. Под изказванието “92 безаварнийни полетя ” съветските управляващи имат поради само безпроблемна продуктивност на първите и вторите степени, а не и на горните. Огромната част от съветските провали, които съм отразявал на страниците на КОСМОС БГ преди стягането на цензурата през Рогозиновата ера, са се случвали точно на равнище горни степени.
Така че занапред следва да научим дали този път всичко е минало сполучливо.
Напомням на читателите, че тъй като ракетното семейство „ Ангара “ на Русия е замислено през 90-те години, тактиката за намаляване на разноските не е чрез търсене на възвръщаемост – това се появява едвам през новото хилядолетие, с изгрева на СпейсЕкс. Вместо това всички ракети „ Ангара “ се състоят от универсални блокове „ УРМ-1 “ и „ УРМ-2 “, които се внедряват на всяка една от версиите, лекотоварни, средно- и тежкотоварни. Това е така наречен модулна структура, която позволява бързо и на ниска цена сглобяване на носителите.
В случая, за разлика от тежкотоварната „ Ангара-А5 “ с едно централно „ УРМ-1 “ ядро и четири странични ускорителя от същия вид, лекотоварната „ Ангара-1.2 “, която хвърча нощес, има единствено едно-единствено „ УРМ-1 “ ядро за първа степен и е в положение да извежда в орбита потребен товар с тегло 3 800 кг.
Снощният полет бе вторият от общо три, планувани през тази година за ракетното семейство „ Ангара “.