Вчера, 29 август, стана ясно, че западнонилската треска вече е

...
Вчера, 29 август, стана ясно, че западнонилската треска вече е
Коментари Харесай

Как да се предпазим от западнонилската треска?

Вчера, 29 август, стана ясно, че западнонилската тресчица към този момент е взела две жертви и у нас. Вирусът, който се придвижва от комари, е много подъл, въпреки че множеството инфектирани не развиват признаци. В редки случаи западнонилската тресчица може да докара до трайни неврологични проблеми и даже гибел.

Ето какво знаем за вируса и по какъв начин можем да се предпазим от него.

Какво съставлява и какъв е произходът на западнонилската тресчица

Вирусът се среща най-много измежду птици и комари. След захапване от комар, вирусът се предава и на хората.

За първи път западнонилската тресчица е разпозната в региона на Западен Нил в Уганда, преди да се популяризира в Африка, Европа, Америка и останалите континенти, написа USA Today, предава lifestyle.bg.

Какви са признаците на западнонилска тресчица

Около четири от пет души, инфектирани с вируса, не демонстрират признаци. Около един от пет инфектирани обаче развива най-честия признак - тресчица, която се характеризира с нараснала телесна температура и интензивен пулс. Други постоянно срещани признаци включват главоболие, болки в тялото или мускулите, болки в ставите, повръщане, диария и обрив.

Симптомите нормално се демонстрират сред първия и 14-ия ден, откакто човек е бил ухапан, и могат да продължат от три до шест дни.

В редки случаи се развива по-тежка невроинвазивна форма, която може да аргументи енцефалит или менингит. Симптомите включват мускулна уязвимост, схванатост във врата, уязвимост в ръка или крайник, замаяност, загуба на схващане или кома. Около 10% от тези тежки случаи приключват със гибел.

Всеки човек може да се разболее от вируса тежко, само че по-възрастните хора, както и страдащите от рак, сърдечно-съдови болести и бъбречни болести, а също и пациенти с трансплантирани органи, са изложени на по-голям риск.

Как да се предпазим от западнонилска тресчица

Макар че няма ваксина, която може да защищити хората от вируса, най-хубавият метод да избегнем заразяването е да ограничим излагането си тук-там, където виреят комари и можем да бъдем ухапани.
 Как да се предпазим от вируса на западнонилската тресчица? - 3 Снимка: Shutterstock   Когато сме навън, е добре да използваме репелентен артикул срещу комари, да носим облекла с дълги крачоли и ръкави и да не се застояваме тук-там, където виреят доста комари. Полезно е вкъщи да имаме комарници и други съоръжения, с които да ограничим достъпа на комари, както и да използваме климатика у дома, вместо да отваряме порти и прозорци, с цел да разхлаждаме през лятото.
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР