Възстановяването на Римския форум-север до Централна поща наближава финала. В

...
Възстановяването на Римския форум-север до Централна поща наближава финала. В
Коментари Харесай

Реставратори връщат блясъка на античната перла на Филипопол ...

Възстановяването на Римския форум-север до Централна поща наближава финала. В археологическия комплекс тези дни влизат реставратори, с цел да вдъхнат живот на античните реликви от 1-2 век, откакто планът получи стопроцентовата поддръжка от Министерството на културата и е издадено строително позволение за реставрационните работи. Срокът за обжалване, избран със закон, изтече и изпълнителите имат зелена улица да завършат възобновяване на националния монумент на културата.



Досега на емблематичните разкопки под контрола на археолозите неуморно действаха строителите, които имаха картбланш от МК и община Пловдив да укрепят скатовете, изключително до остарялата къща, а също по този начин да изградят стълбището за достъп до разкопките от Главната. Туристите ще могат да слизат долу, с цел да се разходят по античната улица и да прегледат от близко останките на римските градежи.

„ Задачата на реставраторите е да възстановят скъпите старинни надписи и античните колони, които ще бъдат вдигнати по сходство на амфитеатър Одеона и Римския конгрес – запад до Цар-Симеоновата градина “, изясни шефът на компанията – реализатор инж. Цанко Драгиев.



По контракт компанията има 60 дни за реституция, след което следващата археологическа перла на Пловдив би трябвало да мине през още една административна процедура - акт за въвеждане в употреба.

Изпълнителите на плана към този момент започнаха да озеленяват Форума, само че занапред следва, когато времето е уместно, да се засади трева. С пълзящи вечнозелени растения ще се покрие и сивият бетон на ската откъм къщите, с цел да придаде още искра на културно-историческата полезност.

Източник: marica.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР