Възрастта е един от най-честите рискови фактори за развитието на

...
Възрастта е един от най-честите рискови фактори за развитието на
Коментари Харесай

Д-р Валентин Иванов: Възрастта е един от най-честите рискови фактори за развитието на рака на гърдата 

Възрастта е един от най-честите рискови фактори за развиването на рака на гърдата. Това сподели доктор Валентин Иванов - шеф на Хирургичното поделение в " Комплексен онкологичен център – Пловдив ", в изявление за  Радио " Фокус “ по мотив октомври – месецът на рака на гърдата. 

По думите му ракът на гърдата се развива най-често при дами сред 50 и 70 г. 

" При млади дами, които са сред 30 и 40 година, болестта протича по-агресивно, само че е по-рядко. Под 30-годишна възраст честотата  е още по-малка. Когато е дамата е над 40 година, тогава вероятността да има такова заболяване е доста огромна, в случай че се откри бучка в гърдата “, уточни доктор Иванов.  

Като фактори за болестта той регистрира и наследствената обремененост, полът, облъчването, методът на хранене: " Има цели родове, в които майка, баба, щерка, внучка, сестра и така нататък могат да се разболяват от това заболяване по едно и също време и поредно. Когато в семейство има такива случаи, би трябвало да се изследват за избрани гени. Ако се откри, че имат такива гени, би трябвало да има изключително внимание при тези пациенти, да се организират избрани прегледи, тъй като при тях заплахата става доста огромна ", изясни той.

А при по отношение на пола това заболяване го имат и мъжете, и дамите. " При мъжете обаче е при 1,5%, при дамите това е най-честото злокачествено заболяване. Следващ фактор е радиацията и облъчването на болния. Не бива той да се облъчва профилактично, когато не е належащо. Това би трябвало да става при избрани показания. Има значение и храненето. Алкохолът, тлъстите храни и нарасналото тегло се считат за рискови фактори “, посочи доктор Иванов. 

Специалистът означи, че признаците на рака на млечните жлези са доста, само че нормално се обръща внимание на по-ранните.

" Не е за предпочитане тези болести да се хващат в късен етап. Те би трябвало да се заловен в първи и втори. Обикновено дамата открива първа бучка в гърдата, като тя нормално е сред 1 и 2 см, когато се открива по-рано. Стремежът е тази групировка е да бъде открита още по-рано, когато не е палпируема – тогава резултатите при лекуването на това заболяване са най-хубави. Други признаци са всички промени в конфигурацията на гърдата – може да бъде придръпната, кожата може да има тип на портокалова кора, може да има вдлъбване, може да има смяна в самото зърно и ареолата да бъде изместена встрани или да бъде хлътнала трайно във вътрешността. Такива признаци може да има и при други болести – те би трябвало да бъдат диференцирани от доктор, който се занимава с тези проблеми “, сподели доктор Иванов. 

Той обърна внимани на различен значим признак - когато дамата сама си открие лимфен възел в подмишницата. " В множеството случаи тези възли са доброкачествени, свързани с възпалителни процеси, само че това може да бъде и първи признак на дребен туморен развой, който се е показал с израстък подмишницата. Това са най-честите признаци. Може да има и доста по-напреднали туморни формирания – цяла дисторция на гърдата, секреция от зърното и още доста други неща, които са с далечна симптоматика, с метастази по органите “, изясни доктор Валентин Иванов. 

Стремежът е да се открие тумора в ранен етап, поради това се търсят най-ранните признаци, добави експертът.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР