Наводнения в Либия: Противоречив брой загинали, гръцки хуманитарни работници загинаха при катастрофа

...
Възникна объркване относно броя на загиналите от бедствието от 10
Коментари Харесай

Възникна объркване относно броя на загиналите от бедствието от 10 септември, след като Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси (OCHA) през уикенда обяви 11 300 мъртви и 10 100 изчезнали в Дерна и около 170 други души са убити на други места в източна Либия.

OCHA приписа броя на жертвите на либийския Червен полумесец, но неговият говорител Тауфик ал-Шукри отхвърли цифрите, като каза пред dpa: „Официалните числа са издадени от агенция, упълномощена от либийските власти.“

В по-късен доклад за ситуацията OCHA вместо това цитира данни на Световната здравна организация за 3958 загинали души и повече от 9000 все още изчезнали.

Група от либийски анализатори на данни и изследователи също каза, че е имало около 4000 потвърдени смъртни случая при преброяване в събота.

Късно в неделя Осман Абдел Джалил, министър на здравеопазването на източното правителство, каза на пресконференция, че досега са били погребани 3283 души.

Разрушаване, изместване

Дерна все още изпитва последиците от истинската бомба, създадена, когато милиони кубични метри вода пробиха два занемарени язовира по време на бурята Даниел преди повече от седмица и разкъсаха източния либийски град.

Водата изтри големи райони в сърцето на града, където са живели около 100 000 души.

Богатата на петрол северноафриканска държава е разделена между две съперничещи правителства – призната от ООН администрация в столицата Триполи и една базирана в засегнатия от бедствието изток. Това направи усилията за оказване на помощ хаотични и беше трудно да се намери точна информация.

Угочи Даниелс, заместник-генерален директор по операциите в Международната организация по миграция, каза пред Ал Джазира, че последната оценка на разселените от наводнението е 46 000.

Бадр Ал-Дин Ал-Туми, ръководител на отдела за извънредни ситуации и бързо реагиране на правителството, базирано в Триполи, каза, че 1500 от общо 6142 сгради в Дерна са били засегнати от наводнения с „891 сгради напълно разрушени, 211 сгради частично разрушени и около 398 сгради, потопени в кал”.

Либийци от цялата разделена страна преминаха през стари фронтови линии, за да доставят помощ на Дерна. Помощта, изпратена до Либия, включва вода, храна, палатки, одеяла, хигиенни комплекти, лекарства и спешни хирургически консумативи, чували за трупове и тежки машини за разчистване на отломките.

Екипи за спешно реагиране и помощ са изпратени от Франция, Иран, Русия, Саудитска Арабия, Тунис, Турция и Обединените арабски емирства, като на път са още от други нации, тъй като международни служители казват, че са необходими много повече.

В ал Бадия, на около 100 км (62 мили) западно от Дерна, болницата се бори да се справи с наплива от пациенти, след като също беше ударена от бурята.

„Поради щетите в Дерна на болницата някои случаи не можаха да бъдат лекувани, особено критични случаи с хронични заболявания и интензивно отделение. Те вече са тук и са в стабилно състояние“, каза ръководителят на болницата Абдел Рахим Мазек пред Ал Джазира.

Медицинският персонал на Ал Бадия трябваше да изгради импровизирани язовири по улиците, за да се опита да задържи водата от болницата, но тя все пак се надигна в сградата, повреждайки оборудването на по-ниските нива.

Гръцки хуманитарни работници загинаха при пътен инцидент

Петима членове на гръцки екип за хуманитарна помощ, изпратен в Либия, са загинали при пътен инцидент, съобщи гръцката армия в понеделник.

„Пет тела, включително трима служители на гръцката армия и двама преводачи от гръцкото външно министерство, които са били част от екипа за помощ, ще бъдат репатрирани в Атина в понеделник“, се казва в изявление на гръцките началник-щабове.< /p>

Абдел Джалил каза, че инцидентът е станал, когато автомобил, превозващ 19 членове на гръцкия отбор, се е сблъскал с автомобил, превозващ либийско семейство. Трима души в колата на семейството загинаха, а двама бяха тежко ранени, каза той.

Предупрежденията за язовири останаха без внимание

Появи се информация, че експерти отдавна предупреждават за двата язовира нагоре по течението на Дерна, като многократно призовават те да бъдат поддържани, но последователните правителства не го направиха, въпреки парите, които бяха изплатени за поддръжката им.


Язовирите Абу Мансур и Дерна са построени от югославска строителна компания през 70-те години на миналия век и са предназначени да предпазват града от внезапни наводнения, които не са необичайни в района. Водата, събрана зад язовирите, е използвана за напояване на посеви.

„И двата язовира не бяха поддържани в продължение на много години въпреки многократните наводнения, които удариха града в миналото“, каза Салех Емхана, геоложки изследовател от Университета на Аждабия в Либия, каза пред агенция Франс Прес. „Бяха порутени.“

Язовирите претърпяха големи щети при буря през 1986 г. и повече от десетилетие по-късно проучване, поръчано от либийското правителство, разкри пукнатини и пукнатини в техните структури, каза в петък главният прокурор на Либия ал-Седик ал-Сур .

В доклад на държавна одиторска агенция през 2021 г. се казва, че двата язовира не са били поддържани въпреки отпускането на повече от 2 милиона долара за тази цел през 2012 и 2013 г.

На пресконференция в засегнатия град ал-Сур каза, че прокурорите ще разследват срутването на двата язовира и къде са отишли ​​средствата за поддръжка.

Източник: Ал Джазира и информационни агенции
Източник: aljazeera.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР