Експерт: Консумацията на инверторен климатик при 0 градуса е 800 вата, при минус 5 градуса – става 1600 вата
Възможно е, само че е доста малко евентуално бъг в системата да е причина за високите сметки за ток тази зима. Това изясни Валентин Колев, ръководител на УС на Българската браншова камара на енергетиците.
Той изясни по какъв начин действа системата и добави, че КЕВР би трябвало да изиска информация от разпределителните сдружения дали имат фрапантни промени в софтуерните разноски.
" Потреблението през януари тази зима беше 8100 мегавата. Сравнение с предходната зима е доста по-голямо ", сподели Колев. По-голямо е било единствено пред зимата на 1988-1989 година Добавя, че е сюрпризиран от данните на метеоролозите, че зимата не е толкоз студена. " Тази зима е доста по-неблагоприятна от предходната. Слънцегреенето е очебийно по-малко. Когато има слънцегреене, изключително в случай че ревюто на жилището ви е на юг, то се нагрява и температурата се подвига ", изясни пред NOVA специалистът.
Той счита, че отклонения в сметките може и да има някъде, само че те не са толкоз доста.
Как харчат климатиците?
Колев изясни, че един инверторен климатик с мощ 24 000 BTU, при 0 градуса потреблението му е 800 вата, а при минус 4-минус 5 градуса става 1600. При минус 10 градуса, ще отиде на максимума.
Валентин Колев изясни още, че през януари е имало сред 7 и 10 дни с непрекъснати негативни температури, до момента в който през декември са били 2 дни.
Той изясни по какъв начин действа системата и добави, че КЕВР би трябвало да изиска информация от разпределителните сдружения дали имат фрапантни промени в софтуерните разноски.
" Потреблението през януари тази зима беше 8100 мегавата. Сравнение с предходната зима е доста по-голямо ", сподели Колев. По-голямо е било единствено пред зимата на 1988-1989 година Добавя, че е сюрпризиран от данните на метеоролозите, че зимата не е толкоз студена. " Тази зима е доста по-неблагоприятна от предходната. Слънцегреенето е очебийно по-малко. Когато има слънцегреене, изключително в случай че ревюто на жилището ви е на юг, то се нагрява и температурата се подвига ", изясни пред NOVA специалистът.
Той счита, че отклонения в сметките може и да има някъде, само че те не са толкоз доста.
Как харчат климатиците?
Колев изясни, че един инверторен климатик с мощ 24 000 BTU, при 0 градуса потреблението му е 800 вата, а при минус 4-минус 5 градуса става 1600. При минус 10 градуса, ще отиде на максимума.
Валентин Колев изясни още, че през януари е имало сред 7 и 10 дни с непрекъснати негативни температури, до момента в който през декември са били 2 дни.
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ




