Възможно е инфлацията да достигне по-високи стойности, ако заплатите или

...
Възможно е инфлацията да достигне по-високи стойности, ако заплатите или
Коментари Харесай

ЕЦБ: Има риск от увеличението на заплатите

Възможно е инфлацията да доближи по-високи стойности, в случай че заплатите или облагите се покачат повече от плануваното. Това предизвестяват от Европейската централна банка, излиза наяве от бюлетина й, оповестен от Българска народна банка.
 
Според ЕЦБ възходящите опасности за инфлацията произтичат и от засиленото геополитическо напрежение, което ще увеличи цените на енергоносителите и на транспортните разноски в кратковременен проект и ще провокира усложнения в международната търговия. Освен това е допустимо рискови метеорологични феномени, а в по-широки граници – рецесията, обвързвана с изменението на климата, да доведат до по-голямо от предстоящото покачване на цените на храните.

Същевременно, прогнозата за инфлацията може изненадващо да се утежни, в случай че ниското доверие и опасенията по отношение на геополитическите събития попречват толкоз бързото възстановяване на потреблението и вложенията, колкото се чака, или в случай че паричната политика отслаби търсенето повече от предстоящото, или в случай че икономическата конюнктура в останалия свят ненадейно се утежни, се показва в бюлетина. По- съществени усложнения в международната търговия биха показали прогнозата за инфлацията в еврозоната като по-несигурна.
 
От ЕЦБ са безапелационни, че рисковете за икономическия напредък клонят все по този начин към надценяването му. Рискът от усилване на напрежението в международната търговия би могъл да попречва растежа в еврозоната, като потиска износа и отслабва международната стопанска система. Възможно е по-ниското доверие да попречи за толкоз бързото възобновяване на потреблението и на вложенията, колкото се очакваше. Тази наклонност може да бъде засилена от геополитическите опасности, като неоправданата война на Русия против Украйна и трагичния спор в Близкия изток, които ще провокират усложнения в енергийните доставки и в международната търговия, припомнят от банката.

ЕЦБ планува още намаления на лихвите до пролетта на 2025 година

Според нея е допустимо растежът да бъде по-слаб, в случай че забавените резултати от стягането на паричната политика продължат по-дълго от предстоящото. Растежът може да се окаже по-висок, в случай че смекчаването на изискванията за финансиране и спадът на инфлацията дават опция за по-бързо възобновяване на вътрешното ползване и на вложенията.
 
Управителният съвет остава в подготвеност да внесе корекции във всички свои принадлежности в границите на пълномощията си, с цел да подсигурява, че инфлацията стабилно се стабилизира към средносрочната цел на ЕЦБ от 2% и да подсигурява гладкото действие на трансмисионния механизъм на паричната политика.
 
 Според Драги вероятността от криза в еврозоната е дребна, само че в последно време се е нараснала. iStock
На съвещанието си на 12 декември 2024 година Управителният съвет взе решение да понижи с 25 базисни точки трите съществени лихвени % на ЕЦБ. По-специално, решението да бъде намален лихвеният % по депозитното облекчение, посредством който Управителният съвет задава курса на паричната политика, се основава на  актуализираната оценка на вероятността за инфлацията, динамичността на главната инфлация и положителното действие на трансмисионния механизъм на паричната политика. Управителният съвет е решен да обезпечи трайно стабилизиране на инфлацията на средносрочното целево ниво от 2%.

Ще се ползва учреден на данните метод, съвещание по съвещание, когато се дефинира целесъобразният курс на паричната политика. По-специално, решенията на Управителния съвет за лихвените проценти ще се основават на оценката му за вероятността за инфлацията предвид на постъпващите стопански и финансови данни, динамичността на главната инфлация и силата на трансмисионния механизъм на паричната политика. Управителният съвет не се ангажира авансово с избрана траектория на лихвените проценти.
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР