Възложен е анализ на ВиК мрежата в Плевен, като се

...
Възложен е анализ на ВиК мрежата в Плевен, като се
Коментари Харесай

Екоминистърът призова за спешни мерки за старата ВиК мрежа

Възложен е разбор на ВиК мрежата в Плевен, като се подчертава върху секторите с огромни загуби на вода, които да бъдат ремонтирани, сподели служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров в телевизионния ефир.
Той също моли към локалната власт да вземе незабавни ограничения за справяне с извънредно остарялата ВиК инфраструктура.
За през днешния ден е планувана среща в Министерството на районното развиване и благоустройството (МРРБ) с кмета на града, тъй като се оказва, че измежду плановете, препоръчани от Плевен за финансиране от страна на ведомството на стойност 50 млн. лева за тази година, няма нито един, обвързван с ВиК мрежата, а загубата на вода там е 70%, изясни Димитров.
Вчера стана ясно, че в Ловеч се вкарва още по-строг воден режим, като водоподаването ще бъде спирано и денем, оповестиха на формалната страница от ВиК-Ловеч. От през днешния ден водоподаването ще бъде обезпечено от 6 до 11 часа и от 16 до 22 часа, за квартал " Гозница " - от 6,30 до 11,30 и от 16,30 до 22,30 часа.
Причината за водния режим е продължителното засушаване, мощното понижаване на дебита на водоснабдителна група " Черни Осъм " и водоизточниците. Въведени са и ограничавания във водоползването за питейно-битови потребности, възбрана за прилагане на питейна вода за поливане на зелени площи, миене на балкони, улици и моторни транспортни средства.
Оказва се, че и други общини, които имат проблем с водоснабдяването и са на режим, не са кандидатствали за финансиране на този бранш в Министерство на регионалното развитие, сподели още министърът. Общата стойност на средствата, планувани да бъдат вложени в общините у нас за интервала от 2024 до 2026 година е 6,5 милиарда лв..
Петър Димитров изясни, че казусът с водоснабдяването на Плевен е от повече от 35 години, само че по необясними аргументи градът на два пъти не е кандидатствал за воден цикъл по Оперативна стратегия „ Околна среда “.
Задълбочаващата се рецесия с водата в Плевен и Ловеч беше и мотив за незабавна среща в Министерство на регионалното развитие предходната седмица, където бяха набелязани ограничения за справяне с казуса в кратковременен и дълготраен проект.
Според министъра измежду проблемите е и тук-там унищожената връзка сред системите за доставяне за питейно-битови потребности и хидромелиоративните системи, които биха могли да бъдат различен източник за градове като Плевен. През 2024 година на ВиК Плевен са отпуснатиа 120 млн. лв. за нов воден цикъл, само че за жалост единствено 30 млн. от тези средства отиват към самия град, сподели още Петър Димитров, като не даде детайлности за какво се е стигнало до това решение.
Той удостовери, че в обитаемоте места у нас, които се доставят с вода от 12-те язовира под управлението на Министерството на околната среда и водите, няма воден режим. В момента те са запълнени общо на 62%. Под 50% са четири язовира – „ Тича “, който е главният за Шумен и Търговище и Велики Преслав, „ Камчия “, който доставя с вода Варна, Бургас и огромна част от Южното Черноморие, „ Ясна поляна “ и „ Асеновец “, от които черпи вода Сливен.
Петър Димитров акцентира, че даже след поправки и напълно нов воден цикъл загубите на вода тук-там са шокиращи. Той даде за образец Шумен - след план за 93 млн. лева загубата е 83%, Сливен, където, след план за 95 млн. лв., те също са 83 на 100, както и Перник, където пет години след рецесията с водоснабдяването в града по тръбите се губи 82% от подаваната вода.
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР