Въведен засилен контрол за превоз на животни през българските граници

...
Въведен засилен контрол за превоз на животни през българските граници
Коментари Харесай

Тахов: Въвеждаме засилен контрол на границите с Румъния и Гърция заради огнища на шарка при овцете

Въведен засилен надзор за транспорт на животни през българските граници с Румъния и Гърция поради огнища на шарка при овцете. Това заяви служебният министър на земеделието и храните доктор Георги Тахов.

 

„ Това, което Министерството на земеделието и храните институционално подхваща, през издаването на административни заповеди се не разрешава напредването и търговията на животни - малък рогат добитък. Обаче желая да моля за съблюдаване на напътствията в тази заповед. В страни към нас, като Румъния и Гърция, епизоотичната конюнктура е доста обострена, а те като гранични страни, които са наоколо до наши региони, в действителност са причина за нахлуване на заболяванията при нас “, разяснява земеделският министър.

 

Георги Тахов добави, че се подхващат всички нужни ограничения да се ограничи болестта. Засега огнищата са две и са местни. „ Контролът е непрекъснат, зоните са обозначени - трикилометровите, 10-километровите зони. Няма по какъв начин 24/7 да има чиновници на Българската организация по сигурност на храните. Затова моля към дисциплинираност, отговорност и малко съзнание, тъй като до нас доближи информация, че има порочни практики за пазаруване на заболели животни от прилежащи страни и това няма да го толерираме. Всичко, каквото би трябвало да създадем като страна, го вършим “, уточни доктор Тахов.

 

По думите му всеки собственик и животновъд в действителност би трябвало да осъзнае сложността на процеса - какво би довело това като епизоотична конюнктура в страната.

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР