Вътрешният одит на МРРБ откри нарушения при инхаус възлагането на

...
Вътрешният одит на МРРБ откри нарушения при инхаус възлагането на
Коментари Харесай

Вътрешен одит в МРРБ откри нарушения на предходното ръководство за милиони

Вътрешният одит на Министерство на регионалното развитие откри нарушавания при инхаус възлагането на два контракта сред министерството и „ Националния център за териториално развиване “, който е консултантски и проектантски център към ведомството. Контрактите са подписани от предходното управление на Министерство на регионалното развитие в интервала 11 – 20 декември 2023 година и са с обща стойност 2 551 200 лева

Проверката е по заповед от министъра на районното развиване и благоустройството инж. Виолета Коритарова, а одитният отчет по нея е изпратен по подготвеност на Агенцията за държавна финансова ревизия. Една от главните констатации на инспекторите е, че все още на показване на техническите оферти за осъществяване на двата контракта, НЦТР ЕАД не предлага личен запас за осъществяването им, а на трети лица.

Единият контракт с нарушавания при възлагането е „ Организация, ръководство и консултиране в региона на строително-информационното моделиране на инвестиция С10.16 „ Подкрепа на пилотна фаза за въвеждане на строително-информационното моделиране в капиталовото планиране и строителството, като основа за цифрова промяна на строителния бранш в България, по Националния проект за възобновяване и резистентност (НПВУ) “. Неговата стойност е 2 397 600 лева и се извършва с финансиране от НПВУ. Нередностите основават риск средствата да не бъдат възобновени, а да останат за сметка на бюджета на Министерство на регионалното развитие.

Вторият контракт е „ Проект за ИОУП за цялата територия на Община Царево и екологична оценка към него “ на стойност 153 600 лева

Извършената инспекция е открила, че част от посочените специалисти в екипите за осъществяване не са били в трудови или различен тип правни отношения с НЦТР ЕАД преди сключването на договорите. Одитът установи, че все още на показване на техническите оферти за тяхното осъществяване, претендентът не разполага със личен запас за осъществяване на услугата. Това опонира на условието на Агенцията за публични поръчки за използване на изключенията от Закон за обществените поръчки за подписване на инхаус контракти.

Липсват и заявления за ангажираност за част от специалистите, които не са на трудов контракт към НЦТР ЕАД. Това също не дава убеденост, че сдружението ще разполага с запас за осъществяване на двата контракта за целия интервал на действието им, което е част от минималните условия на Възложителя, се споделя още в одитния отчет.

Одиторите на Министерство на регионалното развитие ревизираха сключването и на трети инхаус контракт в същия интервал с предмет: „ Цялостен обзор и авансово изследване на обсега и дилемите за идната актуализация на Морския тримерен проект на Република България 2021-2035- стадий 1 “. При инхаус възлагането на стойност 249 600 лева не са открити нарушавания.

Не изпускайте
Източник: novinite.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР