САЩ и Русия поотделно съветват Баку и Карабах да спрат военните действия
Вашингтон прикани Азербайджан да спре военните дейности, които стартира през вчерашния ден в следената от етнически арменци част от Нагорни Карабах, а Русия прикани и двете страни в спора да спрат кръвопролитията в противоречивия планински район, съобщи Ройтерс.
След месеци на повишаване на напрежението в Нагорни Карабах в Южен Кавказ, Азербайджан изпрати там войски, подкрепени от артилерийски удари, в опит да сложи под надзор отделилия се район.
Сепаратистките управляващи в Карабах настояват, че 27 души са били убити, в това число двама цивилни, а повече от 200 ранени вследствие на вчерашните военни дейности на Баку. Те оповестиха, че жителите на някои села са евакуирани.
Държавният секретар на Съединени американски щати Антъни Блинкън организира телефонни разговори с президента на Азербайджан Илхам Алиев и министър-председателя на Армения Никол Пашинян, като прикани Баку за деескалация на обстановката.
Днес разговарях с президента на Азербайджан Алиев и го приканих неотложно да прекратят военните дейности в Нагорни Карабах “, написа Блинкън сподели в обществените медии.
Държавният департамент на Съединени американски щати заяви, че Алиев е „ изразил подготвеност “ да спре военните дейности и да организира среща с представители на Нагорни Карабах.
Блинкън е споделил на Пашинян, че Армения има цялостната поддръжка на Вашингтон.
Рано тази заран Москва прикани и двете страни да спрат военните дейности и да се върнат към осъществяването на съглашението за преустановяване на огъня от 2020 година
Какъв е казусът в Нагорни Карабах
Карабах е интернационално приет като азербайджанска територия, само че част от нея се ръководи от арменски сепаратистки управляващи, които декларират, че това е тяхната прародина. Арменците в Степанакерт обаче не показват очевидна връзка с Ереван.
Армения пое контрола над огромни елементи от територията на Карабах във война, което се водеше, до момента в който Съветският съюз се разпадаше, напомня Българска телеграфна агенция.
Азербайджан си върна по-голямата част от Карабах в 6-седмичен въоръжен спор през 2020 година, завършил с помирение, контрактувано с посредничеството на Русия.
Засега не е ясно дали дейностите на Баку ще провокират пълномащабен спор, само че боевете в Карабах може да трансформират геополитическия баланс в Южен Кавказ, отбелязва Ройтерс.
Русия, чието внимание е заето от личната й експанзия в Украйна, се пробва да резервира въздействието си в района, през който минават газопроводи и нефтопроводи. В същото време обаче интензивността си ускорява и Турция, която по традиция поддържа Азербайджан.
Отношенията сред Русия и Армения, които също са обичайни съдружници, се утежниха, откогато през 2022 година президентът Владимир Путин стартира нашествието в Украйна и изключително през последните месеци, защото Ереван твърди, че Москва не е съумяла изцяло отстоява съглашението от 2020 година за преустановяване на огъня.
Ереван, който води от време на време мирни договаряния с Азербайджан, в това число по въпроси за бъдещето на Карабах, осъди „ пълномащабната експанзия “ на Баку против народа на Карабах и упрекна Азербайджан в обстрел на градове и села.
Баку съобщи, че желанието му е да „ разоръжи и обезпечи евакуиране на формирования от въоръжените сили на Армения от нашите територии и обезвреждане на тяхната военна инфраструктура “.
За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg
![](/img/banner.png)
![Промоции](/data/promomall.png?5)
КОМЕНТАРИ