Древна човешка ДНК подсказва защо множествената склероза засяга толкова много северноевропейци днес
ВАШИНГТОН (AP) — Древната ДНК оказва помощ да се изясни за какво северноевропейците имат по-висок риск от множествена склероза спрямо други предшественици: Това е генетично завещание от кон- яздещи пастири на добитък, нахлули в района преди към 5000 години.
Констатациите идват от голям план за сравняване на актуалната ДНК с тази, извлечена от зъбите и костите на античните хора – което разрешава на учените да проследят както праисторическата миграция, по този начин и гени, свързани с заболявания, които се свързват.
Когато хората от бронзовата ера, наречени Ямная, се реалокираха от степите на днешна Украйна и Русия в Северозападна Европа, те придвижиха генни разновидности, за които през днешния ден е известно, че покачват риска за хората на множествена склероза, оповестиха откриватели в сряда.
И въпреки всичко Yamnaya процъфтява, необятно разпространявайки тези разновидности. Тези гени евентуално също са предпазвали номадските пастири от инфекции, пренасяни от техните говеда и овце, заключава проучването, публик...
Прочетете целия текст »